Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 20)

Атлетика

АТЛЕТИКА Интервју! Василевски: Подготвен сум за Скопскиот маратон, оптимиста сум за мојот настап

dv

Утре на улиците на македонската метропола  со почеток во 8:45 часот по 12 пат ќе се одржи  најмасовната спортска манифестација во земјава “Виз Ер Скопскиот Маратон“. Според очекувањата се очекува да настапат преку 10.000 тркачи поделени во 4 дисциплини од преку 50 земји од целиот свет. Црвено-црниот атлетски колектив како што известивме ќе има четири преставници на во двете најважни и ... Read More »

АТЛЕТИКА! АК Вардар ќе има уште двајца преставници во недела. Димитровски и Станковиќ со настап на 5км во рамките на Скопски Маратон

13140851_10205926597913901_192338672_n

Во недела на  8.мај со почеток во 8:45 часот по 12 пат ќе се одржи Виз Ер Скопскиот Маратон. Според очекувањата се очекува да настапат преку 10.000 тркачи поделени во 4 дисциплини од преку 50 земји од целиот свет. Црвено-црниот атлетски колектив како што известивме ќе има четири преставници на во двете најважни и најтешки дисциплини маратонската трка на 42.195км, полумаратон ... Read More »

АТЛЕТИКА! Видео Петре Завировски мотивација за Скопски маратон

w9

Оваа недела на  8.мај, недела со почеток во 8:45 часот по 12 пат ќе се одржи Виз Ер Скопскиот Маратон. Според очекувањата се очекува да настапат преку 10.000 тркачи поделени во 4 дисциплини од преку 50 земји од целиот свет. Очекувано главна ќе биде маратонската трка на 42.195км, полумаратон 21.097км, потоа следи штафетниот маратон и трката на 5км која е наменета ... Read More »

АТЛЕТИКА! Последни подготовки за неделниот предизвик на “Скопски маратон“ за Ивановски,Завировски, Василевски и Мартиновски

ЗАВИРОВСКИ-ИВАНОВСКИ!!!

Полека се доближува недела  8-ми Мај кога на улиците на метрополата ќе се одржи најдобрата македонска атлетска манифестација Виз Ер Скопскиот Маратон. Тој е закажан со почеток во 8:45 часот, ова ќе биде   12 пат да се одржи истиот. Очекувањата се дека ќе  настапат преку 10.000 тркачи поделени во 4 дисциплини од преку 50 земји од целиот свет. Главна ќе ... Read More »

АТЛЕТИКА! На Скопскиот маратон Вардар со четири атлетичари ќе земе учество

hhhhhhhhhhhhhh-660x330

На 8-ми Мај Недела со почеток во 8:45 часот по 12 пат ќе се одржи Виз Ер Скопскиот Маратон. Се очекува да настапат преку 10.000 тркачи поделени во 4 дисциплини од преку 50 земји од целиот свет. Главна ќе биде маратонската трка на 42.195км, полумаратон 21.097км, потоа следи штафетниот маратон и трката на 5км која е наменета за рекреативци и ... Read More »

Атлетика! Вардарова и Југословенска легенда, која сеуште држи македонски рекорд на 400 метри-Мачев Исмаил

ku

Црвено-црната вардарова историја од 1947 до денес е толку богата што тоа е невозможно да се долови дури во мислите колку таа е исполнета со настани, резултати, истакнати поединци и друго. Една таква за една атлетска легенда ви ја преставуваме :Еден ден, во кабината на “АК Вардар” која се наоѓеше под јужната трибина на Градскиот стадион, влезе едно момче со ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарецот Ивановски викендов настапи на 29-тиот “Белградски полумаратон“

marko1

Изминатиот викендов  кај нашиот северен сосед Република Србија  се одржи 29-тата манифестација “Белградски маратон“ .  На  ова атлетска манифестација  имааше  трка на 5 км (трка на задоволство), потоа полумаратон со должина од 21,1 километар и маратонска трка со должина од 42,195 километри. На полумаратонот настапи атлетичарот од нашиот АК Вардар, Ивановски Марко. Ивановски на 21 километарскта трка оствари време од 1,30,04, што ... Read More »

АТЛЕТИКА! Трпе Мартиновски вардарова легенда која трае…

Вардаровата атлетска легенда и тренер на црвено-црните-Трпе Мартиновски!

Трпе Мартиновски е една од најголемите атлетски легенди на Балканот, недостижен во Македонија, достоен во Европски и Светски рамки! Македонската и Балканската спортска јавност многу добро знаат кој е Трпе Мартиновски. Во периодот од 1990 година до 2011 година беше едноставно не победлив во Македонија. Представуваше страв и трепет за конкуренцијата на трките на Балканот. Мартиновски е шампион на Македонија ... Read More »

АТЛЕТИКА! Дејан Василевски: Со советите на Мартиновски и мојата пожртвуваност се подготвувам за “Скопскиот маратон“

NASLOV

Дејан Василевски  ја истрча првата трка за црвено-црниот атлетски колектив. Тој на истата значајно го подобри своето постигнување. Досега има трчано и за екипата на Делта, зад себе   има повеќе трки дебитираше на 13 ноември 2011 година со бронза на 5200 метри потоа има 5 полумаратони како и неколку крос кантри трки и трки на 3000 и 5000 метри. ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарецот Марко Ивановски во сабота ќе настапи на 29-тиот “Белградски полумаратон“

marko

Викендов  кај нашиот северен сосед Република Србија ќе се одржи 29-тата манифестација “Белградски маратон“ во организација на Д.о.о “Белградски маратон“.  Истиот е закажан за во сабота на 16-ти април. На ова манифестација ќе има трка на 5 км (трка на задоволство), полумаратон со должина од 21,1 километар и маратонска трка со должина од 42,195 километри. На полумаратонската делница црвено-црниот атлетски колектив ќе ... Read More »