Monday ,16 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 18)

Атлетика

Блескава историја! Моментално дури 19 “Национални рекорди“ се во сопственост на АК Вардар

ak

АК Вардар е еден од најстарите црвено-црни колективи тој е формиран 1947 година заедно со ФК Вардар. Во минатото важеше за расадник на атлетски таленти кои потоа стануваа врвни атлетичари. Голем број на Репрезентативци излегоа од црвено-црниот дрес.  Истите ја креваа резултатската “летвичка“ со нови Национални рекорди. Сеуште недопрени стојат дури 19 рекорди во сите категории. Далечната 1950 година во ... Read More »

Среќен роденден Петре Завировски (А.К. Вардар)

pz

Денес својот роденден го слави еден од членовите на големото црвено – црно семејство атлетичарот Петре Завировски. Тој е член на Атлетскиот клуб Вардар и ги брани неговите бои цела своја кариера. Редакцијата на Вардар Фанс му поскаува успех во оваа година и  среќен роденден  на нашиот Завировски! Read More »

АТЛЕТИКА! Легендарниот Мартиновски верува во успех на својот млад атлетичар вардарецот Завировски!

vardarfans atletika

Сезоната која што заврши 2015, резултатски не мина онака како што посакуваа атлетичарот Петре Завировски и неговиот тренер Трпе Мартиновски. Сезоната им започна одлично со прво место на Првентсвото на АРМ во крос-кантри. Потоа следеа серија на лоши настапи. Неколку трки на кои Завировски не финишираше. Го следеа и неколку ситни повреди кои целосно го извадиа од колосек. Пропадна и ... Read More »

(ФОТО)КУГЛАЊЕ! Двајца вардарци во топ-6 на колото, Вардар лидер на табелата по 3.коло

vardarfans-dare-lepi-660x330

 Момците од црвено-црниот кугларски колектив викендов го одигρаа својот пρв домашен дуел сезонава, вардарци беа  домаќини во тρетото κоло од Маκедонсκата κуглаρсκа лига на. Κκ Импеρиал Тобаκо, тие  успеаа да дојдат до   тρетата победа во тρетиот меч сезоната. Кк Вардар на овој дуел победи повторно максимално со 8-0 како и што лани со истиот резултат му нанесе порази два ... Read More »

АТЛЕТИКА! Одличен пласман на Завировски и Ивановски на првенство на Македонија во крос-кантри

golf

Викендов атлетската федерација на Македонија  го организираше- Државното поединечно првенство на Македонија во крос-кантри на истото двајца атлетичари на црвено-црниот атлетски колектив земаа учество . На 8-ми Ноември  во Скопје се одржа натпреварот кој воедно  имаше изборен критериум за Балканското првенство во крос-кантри кое ќе се одржи на 22 ноември 2015 година во Врбовец-Загреб,Р.Хрватска. Оваа трка се одржа на следнава стаза : Кејот ... Read More »

АТЛЕТИКА! Во недела поединечно првенство на Македонија во крос-кантри, тоа е изборно за Балканското во Загреб, Вардар со 2 преставника

99999999999999999-660x330

Согласно календарот, Атлетската федерација на Македонија ќе го организира Државното поединечно првенство на Македонија во крос-кантри на ден 08 Ноември 2015 година во Скопје. Натпреварот воедно ќе има изборен критериум за Балканското првенство во крос-кантри кое ќе се одржи на 22 ноември 2015 година во Врбовец-Загреб,Р.Хрватска во три категории мажи и жени за Младинци, Под 23, Сениори. Репрезентацијата за Балканското ќе ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарците со топ 10 пласман во Подгорица на полумаратонот

99999999999999999

На 25 Октомври, Недела во Црна Гора се одржа подгоричкиот маратон и полумаратон. Полумаратонската патека се трчаше од Даниловград до Подгорица. На одлични временски услови Вардарците Петре Завировски и Марко Ивановски успејаа да забележат пласман меѓу најдобрите 10 атлетичари на полумаратонската трка. Петре Завировски го истрча својот трет најбрз полумаратон во кариерата со резултат 1:19:24 со што се пласираше на ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарците Завировски и Ивановски ќе трчаат на полумаратонот во Подгорица

vardarfans-atletika-660x330

На 25 октомври ќе се одржи 22-от Подгорички маратон. На него учество ќе земат околу 50 атлетичари од Македонија. Скопскиот маратон во соработка со подгоричкиот маратон обезбедува бесплатен превоз и сместување за сите атлетичарите од Македонија. АК Вардар ќе има два преставника на овој полумаратон во Црна Гора. Должината на патеката изнесува  21,097 километри. На полумаратонската трка која се одржува во ... Read More »

АТЛЕТИКА!Ивановски со одличен настап на полумаратонот “Виз Ер Будимпешта “

vardarfans marce

Денес во главниот град на Унгарија Будимпешта се одржа еден од најмасовните полумаратони  30-от по ред  “Виз Ер Будимпешта “. На истиот учество земаа и 41 атлетичар од Република Македонија . Помеѓу нив беше и нашиот член на црвено – црниот атлетичарско колектив Марко Ивановски . Членот на АК Вардар  овој маратон го трчаше со повреда која го мачи и зад ... Read More »

АТЛЕТИКА! Марко Ивановски од АК Вардар викендов ќе учествува на полумаратонот “Виз Ер Будимпешта “

vardarfans II

Во недела 13 септември во Будимпешта-Унгарија ќе се одржи 30-от “Виз Ер Будимпешта полумаратон“. Од нашата земја ќе има дури 41 учесник на оваа популарна делница. Нашиот атлетски клуб Вардар ќе има свој преставник младиот атлетичар Ивановски Марко . Нашиот црвено – црн атлетичар веќе подолго се бори со повреди заради кој пропушти дузина трки. Ивановски и на  трката во Будимпешта ... Read More »