Thursday ,19 April 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 18)

Атлетика

АТЛЕТИКА! На националното првенство Ивановски “Сребрен“ , Завировски фаќа приклучок !

vardarfans atletika

Викендов на националната  Арена “Филип втори“ се одржа националното првенство во атлетика за сениори. АК Вардар имаше двајца свои атлетичари на истото . И двајцата црвено – црни атлетичари имаа добар настап и забележителни резултати . Прв од нашите момци настапи Марко Ивановски кој се врати по долгита пауза, заради повредите кој константно го мачеа . Тој настапи на трката ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардар со преставник во финалето на атлетскиот куп

vardrfans zavirot

Престојниот викенд на Националната Арена Филип Втори Македонски ќе се одржи финалето на атлетcкиот куп на Република Македонија  Нашиот атлетичат Петре Завировски ќе биде единствениот кој ќе настапии ќе ги брани светите црвено-црни бои на  Вардар на оваа манифестација. Завировски ќе настапи во две дисциплини и тоа трката на 5,000 метра и таа на 10,000 метра. Бидејќи нашиот друг атлетичар ... Read More »

Шкендија – Вардар презакажано за вторник во Кичево, Денес одкажан мечот на РК Вардар во Радовиш и одложен Скопскиот Маратон

11163862_801190493309300_8758697852072115386_n

По вчерашните немили настани беше одложени сите три дуели од плеј-офот во Првата Македонска фудбалска лига помеѓу нив и дуелот на црвено-црните со Шкендија кој првично беше закажан за денес 16-30 часот  баш во Куманово на Стадионот на Башкими . Новиот термин на одигрување на второто коло од плеј-офот ќе се одигра во вторник 12ти Мај во 16-30часот на стадионот ... Read More »

ТЕРМИНИ ЗА ПРЕНОС! Фудбал , ЖРК Вардар од Ф-4 , Скопски маратон и Македонски бисер

vardarfans-tri-logovci-660x330

Викендов не чека сериозна шанса да се закитиме со доста трофеии во неколку конкуренции , дел од овие настани ќе можеме да ги проследиме на малите екрани , во продолжение термините и телевизиите каде ќе можеме ги проследите мечевите. Жрк Вардар во Будимпешта ќе одигра во сабота 1/2 финале со Будуќност , а во недела ќе игра меч за пласман ... Read More »

АТЛЕТИКА! Завировски од АК Вардар со последни подготовки пред Скопски маратон!

vardarfans ak vardar

Целиот фокус на првиот дел од сезоната на нашиот црвено-црн атлетичар Завировски Петре е насочен кон Скопскиот маратон кој е закажан за две недели поточно на 10 Мај. Истиот се трча по улиците на нашата метропола и е најдобро организираниот и најмасовен настан од ваков тип во нашата Република . Нашиот атлетичар е во последната фаза од подготовките за истиот ... Read More »

АТЛЕТИКА: Атлетичарот на Вардар Завировски во сабота трча на државното првенство на 10,000м.

vardarfans atletika

Во сабота на 11 Април во организација на Атлетичарската Федерација на Македонија на атлетската патека која се наоѓа на Националната Арена Филип Втори ќе се одржи државното првенство на 10,000 метри . Во трката ќе учествува и нашиот атлетичар од Вардар младиот и надежен Македонски репрезентативец Завировски Петре . Очекувањата се да истрча со време под 35 минути . Оваа ... Read More »

Завировски од АК Вардар 8-ми на “Gazi Baba xc challenge“

1111111111111111111111

На 8ми Март во Парк Шумата на Гази Баба се одржа по пети пат традиционалната атлетска крос-кантри трка “Gazi Baba HC challenge “. Трката беше организирана на највисоко можно ниво според европските стандарди . Доколку не го сметаме Скопскиот маратон според организацијата ,квалитетот на натпреварувачите  ваква организирана манифестација од оваа област во земјава нема . Во оваа трка земаа учество ... Read More »

Завировски од АК Вардар учесник на 8мо Мартовската трка “Gazi Baba XC Challenge “

7878

По првата крос-кантри трка годинава која се одржи  на кејот на Вардар  на 8км  на оваа трка настапи нашиот атлетичар Петре Завировски од АК Вардар  најавуват и учество на втората трка сезонава  “Gazi Baba XC Challenge “. Првата трка донесе успех и прво место за Завировски патеката долга 8км ја мина за 26:40 каде што во фер плеј финиш со атлетичарот ... Read More »

Атлетичарот Завировски експресен на стартот на сезоната 2015!

PERO

Вчера  на воениот стадион во Скопје беше одбележан денот на CISM -меѓународен сојуз на воени спортови . По тој повод на кејот на Вардар се оддржа крос-кантри трка на 8км. На оваа трка настапи нашиот атлетичар Петре Завировски. Ова е негова прва трка оваа сезона . Патеката долга 8км ја мина за 26:40 каде што во фер плеј финиш со ... Read More »

Зафировски од АК Вардар во нов атак

Зафировски Петре

По одличниот прв дел од минатата сезона и успешното враќање по повредата во вториот дел од сезоната атлетичарот на Вардар Зафировски Петре ќе биде единствениот кој ќе настапува за АК Вардар во сезоната 2015 година . Се до враќањето  од незгодната повреда на “ахиловата тетива“ на колегата Марко Ивановски . Чие враќање се очекува во вториот дел од сезоната . ... Read More »