Tuesday ,18 December 2018
Последни:
Home > ФК Вардар

ФК Вардар

Славче Живков: Посветеноста, работата и мотивацијата на секој натпревар ќе не доближи до освојување на двојната круна со пом.пионери

vardarfans-zivkov

Помладите пионери на ФК Вардар завршија на првото место во помладата пионерска Супер лига и се промовираа во есенски шампиони на Македонија. После две сезони во регионалната-скопска лига во која на два пати и станавме шампиони, пред оваа генерација родени “2003„ година се постави нов предизвик, во дебитантската сезона во првенството. За конечната цел да биде остварена на почетокот на ... Read More »

Преглед на есенскиот дел за ФК Вардар генер. “2009„ ,одлична полусезона за Вардар (1)

149-660x330

Генерацијата на ФК Вардар родени “2009„ година ја играат својата втора сезона во детската фудбалска лига. Оваа генерација сезонава е предводена од тренерот Зоран Петковски, која се натпреварува со две екипи во детската лига. Вардар (1) пред себе имаше одлична полусезона и со неколку засилувања кои беа донесени на почеток на сезоната, пред се со голманот Марко Баснарков, како и ... Read More »

Кадетите на ФК Вардар го финишираа есенскиот дел на 7.место на табелата

vardarfans-naslovna8-660x330

Кадетите на фудбалскиот клуб Вардар го завршија есенскиот дел од сезоната на седмото место на табелата, во кадетската Супер Лига. И пред почетокот на сезоната оваа генерација немаше шампионски амбиции, но сепак се надевавме дека може да биде сериозен конкурент на претедентите за трофејот. Сепак од тоа нема да има ништо, па во пролетниот дел, кадетите на Вардар ќе се ... Read More »

Одлична полусезона во детската лига за вардаровата генерација “2008„

h3-660x330

Шампионската генерација на ФК Вардар, играчи родени “2008„ година имаше одлична полусезона во детската лига. Оваа генерација откако успеа минатите две сезони под водство на Павел Неделковски да ја освои лигата, ќе се обиде оваа сезона истиот успех да го повтори и со новиот предводник, тоа е Миле Крстев. Вообичаено се натпреваруваме со две екипи кои остварија одлични резултати во ... Read More »

Есенска “круна„ за пионерите на ФК Вардар, Азер Омерагиќ е најдобар стрелец

54-660x3301-660x330

Пионерите на фудбалскиот клуб Вардар, генерацијата родени “2002„ година се есенски шампиони во рамките на пионерската Супер лига. Оваа генерација која минатата сезона на доминантен начин успеа да ја освои шампионската титула во својата дебитантска сезона во првенството, има добри шанси за одбрана на трофејот и во оваа натпреварувачка сезона. Екипата која ја предводи Игор Кралевски заврши на првото место ... Read More »

Замина и Кировски од Вардар

kirovski-fkv

Иако од таборот на Вардар е заминат повеќе од еден месец, сега и официјално 27-годишниот Александар Кировски го раскина договорот со Вардар и ова зимо ќе има нов клуб. Кировски дојде во Вардар по препорака на Дарко Панчев, но не се избори за место во стартниот состав па одиграно само пријателски дуели и Куп пресметки. Ова е второ заминување од Вардар ... Read More »

ФК Вардар генер. “2007„ доминираше во есенскиот дел од сезоната во детската лига

vardarfans-gener-2007

Генерацијата  на ФК Вардар родени “2007„ година го завршија есенскиот дел од сезоната во детската лига како есенски шампиони. Оваа геенрација која од почетокот на новата сезона ја предводи Горан Петрески се натпреварува со две екипи во лигата. Тие се единствените од вардаровата генерации кои имаат максимален број на освоени боови во есенскиот дел. Одигравме вкупно 20 натпревари на кои ... Read More »

Пом.пионери на ФК Вардар се есенски шампиони, Георг Стојановски постигна најмногу голови

vardarfans-naslovna1-660x3301-660x330

Генерацијата на ФК Вардар родени “2003„ година или помладите пионери ја играат својата дебитантска сезона во помладата пионерска супер лига. Екипата која на почетокот од сезоната ја превзема Филип Деспотовски успеа да заврши на првото место во полусезоната и на тој начин да се промовира во есенски шампион во првенството. Оваа генерација на 14 одиграни натпревари имаше 9 победи, 2 ... Read More »

Пред точно 58 години, на денешен ден, Вардар го почна походот за освојување на Купот на тогашна Југославија

12189-na-deneshen-den-vardarovo-slavje-vo-belgrad-osvoen-kupot-na-sfrj-660x330

. Пред точно 58 години, на денешен ден, Вардар, најтрофејниот ФК во Македонија, го почна походот за освојување на Купот на тогашна Југославија. На 11 декември 1960 година, во Биело Поле, „црвено-црните“ во неизвесен дуел го елиминираа Јединство со победа од 2:1, а неполни шест месеци подоцна, на 28 мај 1961 година, во Белград, го кренаа трофејот на Маршал Тито, ... Read More »

Преглед на есенскиот дел во детската лига за ФК Вардар генер. “2006„

1131-660x3301-660x330

Прегледот на есенскиот дел за генерациите на ФК Вардар во детската лига го започнуваме со генерацијата родени “2006„ година. Оваа генерација од почетокот на новата сезона ја предводи Филип Спасески. Се натпреварувавме со две екипи и одигравме вкупно 20 натпревари во есенскиот дел. Вардар (1) на десет одиграни мечеви имаше девет победи и само еден и единствен пораз и тоа ... Read More »