Tuesday ,18 February 2020
Последни:
Home > ФК Вардар

ФК Вардар

(ФОТО) Генерациите 2004 и 2009 ги добија медалите за освоените 2 и 3.место на „Пирин Куп“

vardarfans-naslovna

Генерациите на ФК Вардар родени 2004, 2006 и 2009 година во периодот од 13-16.февруари се натпреваруваа на меѓународниот турнир „Пирин Куп“. Генерацијата 2004 заврши на второто место, откако во големото финале доживеа минимален пораз од екипата на Черно Море (0:1). Генерацијата 2009 се закити со бронзениот медал, со триумфот во малото финале против екипата на Национал (2:0), додека генерација 2006 ... Read More »

Пионерите на ФК Вардар го победија Њу Старс, кадетите одиграа без голови, на контролни натпревари

76228034_145139070136072_4862224719367110656_n

Пионерите и кадетите на ФК Вардар вчера гостуваа во Ѓорче, на екипата на Њу Старс со која одиграа контролни натпревари. Пионерите на Вардар ги совладаа врсниците од Њу Старс, со резултат 0:3. По првото полувреме имавме минимално водство од 0:1, со погодокот на Георг Стојановски кој погоди на асистенција од Давидовски. Одигравме одлично на овој меч и во вториот дел ... Read More »

Трето место за ФК Вардар генер. 2009, додека генер. 2006 заврши на четвртото место, на турнирот „Пирин Куп“

86705630_2822595167809979_328049975730634752_o

Денес финишираше меѓнародниот младински турнир во фудбал „Пирин Куп“ на кој настапија и три генерации на фудбалскиот клуб Вардар. Генерацијата 2009 на ФК Вардар предводена од Никола Глигоров го освои бронзениот медал на турнирот. Утрово во борбата за третото место по втор пат на турнирот ја победивме екипата на Национал од Софија. Конечниот резултат на овој дуел гласеше 2:0. Матеј ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Комити прославија со вардаровите играчи и порачаа „сакаме титула“

53

Вардарци имаа победнички старт на пролетниот дел, најавувајќи дека до крајот ќе се борат за Шампионската титула. На домашен терен, црвено-црните беа сигурни и славеа против Македонија Ѓ.П (3:1). Традиционално после секој одигран меч на градскиот стадион, играчите се упатуваат кон трибината каде се сместени Комитите и заедно ја прославуваат победа. Така беше и на вчерашниот меч, сите пееа заедно, ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Вардар тргна со победа, Македонија Ѓ.П „падна“ на Градски

13

Фудбаскиот клуб Вардар со победа го отвори пролетниот дел во ПМФЛ. На градскиот стадион, црвено-црните стигнаа до триумф во дуел со екипата на Македонија Ѓ.П (3:1). Стрелци на головите за Вардар беа Леовигалдо Жуниор, Џемал Ибиши и Матеј Цветаноски. Погледнете ја нашата фотогалерија од овој натпревар. Read More »

Сребрен медал за пом.пионери на турнирот „Пирин Куп“, пораз во финалето од Черно Море

84610499_535017033807519_7985854103311876096_n

Денес е последниот натпреварувачки ден на турнирот „Пирин Куп“ кој се одржува во градот Сандански ( Бугарија). Помладите пионери на ФК Вардар во големото финале беа поразени од екипата на Черно Море со резултат 2:1. Стрелец на единствениот гол за Вардар беше Левент Ибраим. Тренерот Сашо Тодоровски настапи во следниот состав: Ангелов, Каровски, Милошевски, Љушев (c), Ричков, Хајдари, Здравковски, Стоимов, ... Read More »

Генерациите 2006 и 2009 на ФК Вардар ќе играат за 3.место на турнирот „Пирин Куп“

86615279_2512437708998518_2525227494856982528_n

Генерациите 2006 и 2009 на ФК Вардар за жал ги загубија полуфиналните натпревари на турнирот во Бугарија и утре ќе играат за третото место на „Пирин Купот“. Генерацијата 2006 го загуби во дуелот со екипата на Берое, дури после изведување на удари од белата точка. Во регуланиот дел натпреварот заврши со резултат 0:0. Лошо се покажавме во пенал серијата, каде ... Read More »

Вардар сигурен, три погодоци за три бода!

fkv-vardar

Вардар пролетниот дел од шампионатот го отвори со сигурна победа откако попладнево беше подобар на домашен терен од Македонија ЃП со резултат 3;1 (1:0). Вардарци доминираа, по првиот дел водеа со голот на Жуниор, а во вториот одиграа уште подобро и со погодоците на Ибиши и Цветаноски донесоа нови три бода и зацврстување на првата позиција. Вардарци по првиот дел ... Read More »

Пом.пионери обезбедија финале на „Пирин Купот“, совладана екипата на Арда

86662726_127144565295723_1151394841301614592_n

Во полуфиналето на „Пирин Куп 2020„ кој се игра во соседна Бугарија, денес ФК Вардар генерација 2004 година се сретна со тимот на Арда. На оваа средба момците на Сашо Тодоровски-Рап Тап обезбедија меч за златен медал. Во полуфиналето ние доминиравме целосно, нашите помлади пионери ја имаа доминацијата на теренот и го контролираа дуелот во целост, покажавме многу повеќе од ... Read More »

Познат составот на ФК Вардар

fkv

Конечно, денес по пауза од речиси два месеци се враќаат возбудувањата во Првата фудбалска лига на Македонија. Стартува пролетната етапа со еден натпревар и тоа на нашиот миленик, лидер на табелата и најтрофеен фудбалски клуб, Вардар. Васоски се одлучи со кои 11-мина ќе го започне дуелот. Како што најавивме сабајлево, Попзлатанов и Ибиши тргнуваат, а ќе го нема Адем кој ... Read More »