Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > ФК Вардар (page 4)

ФК Вардар

Среќен роденден Филип Ивановски

bfdfd

За нашиот ФК Вардар има одиграно 93 мечеви и има забележано 45 погодоци. Има освоено и три шампионски титули. Најблескава сезоната за него во светиот дрес беше во сезоната 2011/12, кога со 24 гола не водеше до титулата, а воедно беше и најдобар стрелец во домашното првенство. ,,Вардар Фанс” му го честита роденденот на Филип Ивановски и му посакува уште многу ... Read More »

Гачевски: Доста е веќе, време е за живот, за спорт

odlichen-start-na-proletniot-del-vardar-gi-sovlada-lavovite-216571

Полека се наближуваме кон два месеци, како што нема фудбал во Македонија. Последниот дуел во ПМФЛ, Вардар го одигра на 11.март кога на домашен терен ја победи екипата на Струга Трим Лум и на тој начин направи двоцифрена предност пред останатите конкуренти за титулата. После долгата пауза поради пандемијата со корона вирусот, на својот фб профил се огласи капитенот на ... Read More »

Историја: Дојчиновски за тимот на Вардар настапувал пет сезони во периодот од 1962 до 1967 година

15965850_1398188590222461_3938650074367273511_n

КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ – Прославениот великан на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски е роден на 14 октомври 1943 година во Скопје. За тимот на Вардар настапува пет сезони во периодот од 1962 до 1967 година. Притоа во дресот со „црвено-црните“ бои има одиграно вкупно 218 натпревари и настапено на 132 првенствени средби. Легендарниот Дојчиновски исто така во три наврати беше и шеф на ... Read More »

Историја: Во дресот на најуспешниот македонски фудбалски колектив, легендарниот голман настапува во периодот од 1950 до 1964 година при што има одиграно вкупно 239 натпревари

15940746_1398188683555785_4768826954406255162_n

ТОДЕ ГЕОРГИЕВСКИ – Роден во далечната 1935 година, беше човекот меѓу стативите на финалниот натпревар од југословенскиот куп во сезоната 1960/1961 кога со победата од 2:1 над Вартекс од Вараждин, Вардар го освои маршаловиот трофеј.Во дресот на најуспешниот македонски фудбалски колектив, легендарниот голман настапува во периодот од 1950 до 1964 година при што има одиграно вкупно 239 (130 првенствени) натпревари на ... Read More »

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Сите куп титули на ФК Вардар

vardarfans-21-660x330

ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски колектив со најголем број титули во првенството и купот на Македонија и со по еден трофеј во купот и во првенството во поранешната држава во една многу посериозна фудбалска лига . Денес ви носиме преглед на сите освоени куп трофеи фотографии од составите кои ги освоие и резултати во купот на нашиот миленик ФК ... Read More »

Низ осумте прекрасни сезони минати во дресот на Вардар, Савевски одигра повеќе од 250 натпревари за најдобриот македонски фудбалски клуб

1919466_1038437639530893_5076805180269230971_n

ТОНИ САВЕВСКИ – Роден е на 14 јуни 1963 година во Битола, еден од најдобрите играчи за врска кои некогаш го носеле дресот на Вардар. За „црвено-црните“ од Скопје, Савевски дебитира во сезоната 1980/1981 и останува во клубот се до 1988 година. Најголемиот успех го постигнува во натпреварувачката 1986/1987 кога вардарци завршуваат на врвот на табелата во југословенскиот фудбалски шампионат. Во ... Read More »

Среќен роденден Дарин

94701867_228317551598914_5350770703756951552_n

Денеска роденден прославува младиот и талентиран играч на ФК Вардар од генерацијата родени 2009 година, Дарин Михаловски, кој полни 11 години. ,,Вардар Фанс” му го честита роденденот и му посакува еден ден да забележи и настапи за првиот тим на нашиот клуб. Среќен роденден Дарин! Read More »

„Црвено-црните“ го совладаа италијанскиот калчолигаш Каљари предводен од легендарниот Луиџи Рива

kaljari

Во сезоната 1967/1968 година, нашиот тим го забележа еден од најголемите успеси во меѓународните настапи На 13 март, „црвено-црните“ во рамките на првиот четвртфинален меч од Митропа Купот одигран во Скопје, го совладаа италијанскиот калчолигаш Каљари предводен од легендарниот италијански фудбалер Луиџи Рива. Единствениот погодок вреден победа го постигна Методије Спасовски, а покрај него во Вардаровиот дрес на оваа средба настапија Мутибариќ, ... Read More »

Историја! ФК Вардар 1995г ја освои втората и последна двојна круна

1995

Како и во првата година од постоењето на македонскиот фудбал така и во третата (сезона 1994/95) Вардар без ниту еден пораз, неприкосновено доминираше  на домашните фудбалски терени. Таа година со освојувањето на третата првенствена титула и вториот трофеј во купот, нашиот клуб по втор пат се закити со двојната круна, за која подоцна историјата покажа дека е и последна. Еве и ден ... Read More »

(РЕТРО Фото+Видео) Шампионската 1987 : табела, сите резултати, стрелци, листа на фудбалери кој настапија…

Стојат (од лево): Лазаров, Станојковиќ, Јаневски, Џипунов, Канатларовски, Грошев и Најдовски. Доле (од лево): Симоновски, Савевски, Петров, Панчев и Бабунски.

Нема што многу да се кажува за значењето на славната 1987 година за Вардар, Скопје и Македонија таа сезона е со златни букви запишана во црвено – црната историја . Таа година Вардар беше на врвот на тогашната ЈУ- лига пред гигантите од т.н “голема четворка“ , пред Валеж , Осиек , Ријека и другите кој завршија на пониски места на ... Read More »