Saturday ,22 September 2018
Последни:
Home > ФК Вардар (page 20)

ФК Вардар

Вардаровата генер. “2004„ несреќно поразена од Зрински, на турнирот во Никшиќ

251

Генерацијата на ФК Вардар родени “2004„ година го стартуваа турнирот во Никшиќ. Утрово нашите млади надежи беа несреќно поразени од екипата на Зрински, дури по изведување на ударите од белата точка. Во регуларниот дел натпреварот заврши 1:1. Тренерот Георгиевски стартуваше со следниве 11-сетмина: Ангелов, Павлески, Јаневски, Милошевски, Љушев, Каровски, Хајдари, Дошев, Попов, Ибраим, Гуџуфи. Противникот прв успеа да го отвори ... Read More »

Јуфо: Подготвен сум за настап во првенството, ќе му помогнам на тимот во освојување на шампионската титула

vardarfans-jufo

Бразилскиот интернационалец во редовите на Вардар, Виктор Нилдо Јуфо се враќа на терените после паузата, која ја имаше поради повреда здобиена на подготвителниот период во Словенија. Јуфо не беше во можност да му помогне на својот тим, на мечот против Пјуник во 1.квалификационо коло од Лигата на Европа. Полека се враќаше на теренот, тренираше самостојно, а потоа и со тимот. ... Read More »

Лука Стојковски: Наградата не ја очекував, но сметам дека е заслужена со оглед на моето целокупно учество на турнирот

vardarfans-stojkovski

Вардаровата генерација “2003„ беше дел од силен меѓуанроден турнир “Пандев Куп 2018„ на кој го освои третото место. Во конкуренција на осум силни екипи, црвено-црните на крајот го освоија бронзениот медал. Првите две места им припаднаа на српските екипи, Реал Ниш и Јагодина, додека четвртото место му припадна на домаќинот на турнирот, тимот на Академија Пандев. За впечатоците од целокупниот ... Read More »

На денешен ден Вардар ја елиминираше ЦСКА од Москва

7204-vardar-so-golema-pobeda-vo-moskva-nad-cska-660x330-660x330

Најголемиот успех во Вардаровата историја заедно со ланскиот пласман во ЛЕ се случи токму денеска. На денешен ден пред 15 години Вардар после победата во Москва над ЦСКА од 1:2, во Скопје одигра 1:1 и се пласираше во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Први во водство дојдоа гостите со гол во 30 минута преку Гогниев. Златниот гол за Вардар и израмнувачки ... Read More »

Осум играчи од ФК Вардар, дел од меѓусебниот контролен натпревар на македонските репрезентации до 17 и 18 години

517

Македонската фудбалска репрезентација до 17 години се наоѓа во Дојран каде во следните седум дена ќе одржи камп подготовки. За таа цел селекторот, Марио Вујовиќ повика шест играчи од фудбалскиот клуб Вардар. За Дојран отпатуваа, Анатолиј Петејчук, Али Асани, Филип Андоновски, Марио Илиевски, Александар Ѓурковски и Азер Омерагиќ, кој беше дополнително повикан од селекторот на Македонија. Во среда оваа селекција ... Read More »

Стојковски најдобар голман, Омерагиќ најдобар играч на турнирот “Пандев Куп 2018„

vardafans-luka

Три генерации на фудбалскиот клуб Вардар во периодот од 31.07-04.08 беа дел од силен меѓународен турнир “Пандев Куп 2018„, на кој учествуваа  32 екипи од седум различни држави, кои се натпреваруваа во четири различни возрасни генерации. Вардар беше застапен со генерациите родени “2002“ година која освои второ место, потоа генерација “2003„ која го освои третото место и со најмладата “2005“ која ... Read More »

Вардаровата генерација “2004„ на турнир во Никшиќ, познати учесниците како и патниците на турнирот

vardarfans-naslovna-gener-2004

Генерацијата на фудбалскиот клуб Вардар родени “2004„ година од 6-9-ми август ќе биде дел од првото издание на меморијалниот турнир “Милан Мика Зиројевиќ„ во Никшиќ. На турнирот ќе учествуват вкупно осум екипи поделени во две групи. Вардар ќе биде дел од групата А, во која ќе бидат и домаќинот, Сутјеска-Никшиќ, потоа Зрински и Влазниа. Во групата Б, ќе се натпреваруваат ... Read More »

Успешна контрола за младинците на ФК Вардар, кои беа подобри од екипата на Ал Ахли

12

Младинците на фудбалскиот клуб Вардар продолжуваат да се подготвуваат за новата натпреварувачка сезона, па одиграа нов пријателски натпревар. Противник ни беше екипата на Ал Ахли од Дубаи, која се наоѓа во Скопје на подготовки, со генерациите родени “2000„ и “2001„ Тренерот Андовски го стартуваше мечот со следните 11-сетмина: Велковски (c), Наумчески, М.Младеновски, Антовски, Велковски, Димоски, Адем, Реџепи, Бериша, Ибиши, А.Младеновски ... Read More »

Вардар со голот на бразилецот Лира го совлада Силекс, црвено-црните ја прекинаа серијата од три меча без победа и погодок

17456-triumf-na-vardar-vo-kratovo-za-cvrsta-vtora-pozicija

На последниот тест пред почетокот на ПМФЛ, денес ФК Вардар го совлада Силекс на пријателски натпревар одигран во Кратово. Нашиот тим победи со  со минимални 1:0 (0-0). Вардарци настапија во следниот состав: Гачевски, Тошевски, Новак, Попов, Манев, Најдовски, Битанг, Мицевски, Цветаноски, Барсегјан и Лира. Во вториот дел влегоа: Тодороски, Талески, Јуфо, Попзлатанов, Бала, Максимов. Ние до минимална предност дојдовме уште  во првиот ... Read More »

Пенал серијата за Темишвар, пионерите на Вардар се сребрени на турнирот “Пандев Куп 2018„

923

Пионерите на ФК Вардар предводени од Игор Кралевски го освоија второто место на силниот меѓународен турнир “Пандев Куп 2018„. Утрово на теренот во населбата Ѓорче се одигра големото финале на турнирот, кај генерацијата родени “2002„ година, во кое се сретнаа екипите на Вардар и Темишвар од Романија. Посреќен беше противникот, кој го доби финалето, дури после изведување на ударите од ... Read More »