Sunday ,21 July 2019
Последни:
Home > Останати спортови

Останати спортови

(Видео стрим) Македонија-Фарски Острови 12:00 часот

lllllllll

Избраничките на Јулијана Дамчевска денес ќе се простат со ЕХФ Шампионатот во Литванија, селекцијата на Фарски Острови е наш последен ривал. Ова е дуел за 5-тото место на шампионатот. По победата вчера со еден гол над Косово (31-30) црвено-жолтите изборија можност за настап во овој натпревар. Дуелот се игра во 12-00 часот и од истиот може да погледнете пренос во живо. ... Read More »

Куглање: МКЛ нови две екипи сезонава, Вардар ќе има седум ривала

kugla-660x330-660x3301-660x330

Кугларската федерација на Македонија официјано го затвори списокот на учесници во Македонската кугларска лига, МКЛ. Тие преку соопштение го информираа следното: Вчера, на 19.07.2019 истече рокот за пријавување на екипи кои би земале учество во следната натпреварувачка сезона на МКЛ. После среќните кугларски вести за учество на репрезентацијата на СП после долга пауза, организација на кадетско првенство после предолга пауза, ... Read More »

Пораз и од Словачка на ЕП, тројца вардарци впишаа поени, Крстевски прв „скокач“

92156-uzhasen-prv-mech-mladincite-zamrznati-na-minus-39-na-startot-na-ep-vo-portugalija-foto-640x330

Повторно бледа партија на ЕП од Б-дивизијата во Португалија, за М20 репрезентацијата на Македонија. Иако одлично тргнаа, сепак момците  не успеа да врзат две победи. Вчера поразени бевме и од Словачка. Селекцијата на  Словачка  не совлада со резултат  64:46, по што црвено-жолтата селекција ја  освои четвртата позиција во групата Д.  Навидум го контолиравме дуелот, првиот период од 1о.минути го добивме со девет ... Read More »

(ФОТО) Нема одмор за кошаркарските надежи на Вардар, се работи и преку лето во две сали

w2

 За најдобрата младинска кошаркарска школа нема одмор ни во летниот период. Кошаркарскиот клуб Вардар ги спроведува своите активности постојано и ова лето без прекин во две негови сали. Станува збор за салата „Кале“ и салата при гимназијата “Јосип Броз-Тито“. Read More »

Македонија конечно победи, Луксембург „лесен залак“, вардарецот Крстевски прв стрелец со 22 поена

mkd-3

Конечно, Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години ја забележа првата победа на Европското Првенство – Б дивизија. Конечно, победа на собирот  во Португалија, по катастрофалните игри  против Белгија и Португалија. Вчера црвено-жолтите млади кошаркари го надиграа тимот на Луксембург со 93-64.  Избраниците на  Радуловиќ прв пат покажаа дека може да доминираат на дуелите, во текот на цел натпревар ја контролираа играта и резултатот. Вардарецот ... Read More »

Жаклина Стојановска: Во земјава нема систем во женската кошарка последниве 20 години, треба сериозна работа за успех

66770894_10157734277472642_1508225964113395712_n

Европското првенство во женска кошаркарска конкуренција за дами до 18 години    се одржa во Скопје од , 5-ти  до 14 јули.  Во стручниот штаб доминираат црвено-црните, Жаклина Стојановска (селектор), Благоја Трифуновски (асистент), Емилија Никочевиќ (физиотерапевт). Селекцијата заврши на 21.место на овој собир, па тренерот на Вардар и селектор на оваа селекција јавно се обрати за состојбите во македонската кошарка: Почитувани ... Read More »

(ФОТО) Три вардарки беа дел од ФИБА самитот во Постојна

67402994_1731841920281534_1475192717804830720_n

На ФИБА кампот поточно самитот  во Постојна каде имаше преставнички од женската кошарка од дури 29 земји присустуваа и три вардарки. МВП-играчот на лигата и Купот оваа сезона и перспективен тренер Славица Наков беше во  друштво со  Тамара Гилева која е М16 репезентативка на Република Македонија. Присуствуваше и Никочевиќ Еми која е перспективен судија. Еми Никочевиќ (лево), Славица Наков и Тамара Гилева ... Read More »

Кошарка: Две победи за македонските јуниори на турнирот во Скопје, вардарецот Ташковски дел од оваа селекција

13120120190702

Две победи од вкупно три одиграни натпревари запишаа нашите јуниори на турнирот кој се одигра изминатиот викенд во Скопје. Тони Симиќ и неговите избраници ги нагостија соодветните селекции на Албанија, Бугарија и на Косово во рамки на подготвителниот период во пресрет на Европското првенство за кошаркари до 18 години (дивизија Б) кое ќе се одигра во Орадеа, Романија. Натпреварите, нашите ... Read More »

Пингпонгарската федерација на Македонија го прогласи Вардар за најдобар клуб

ping-pong-turniri-660x330

 Пингпонгарската федерација на Македонија ги прогласи најдобрите пингпонгари и клубови, кои добија и ваучери. Најдобар клуб е Вардар, но најмногу пари, ваучери доби Шампион Фа од Штип, кој за постигнатите резултати во изминатиов период доби 8 илјади евра, односно  ваучери. Првите места на  ранг листите  на најдобрите ги  зазедоа  Даниел Главевски- Зхоу,  Дамјан Стојчев, Петар Костовски, Кристијан Станојковски.  Во женска ... Read More »

Португалија пресилна за црвено-жолтите, вардарецот Крстевски втор стрелец

64714345_645104996004360_4199926636176474112_n-750x330-660x330

Кошаркарите на Македонија М20 имаа уште една  „бламажа“ на младинското Европско првенство (ЕП), дивизија Б, откако  беа декласирани и во вториот меч и тоа против  домаќинот Португалија. Противникот дојде до убедлива победа со резултат 39-73. Жолто-црвените  тргнаа катастрофално во овој меч, па така  првата четвртина постигнаа само три поени, по што се беше предодредено потоа. Ниту измените не му донесоа бенефит ... Read More »