Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови (page 30)

Останати спортови

Кошарка: Вардарки денес гостуваат на Бадел во првиот меч од финалната серија

35929620180511-1-750x330

Денес, сабота (12 мај) во 19-00 часот , во Основно Училиште „Невена Георгиева – Дуња“, девојките од ЖКК Вардар ќе одат  по брејк во првиот финален натпревар против ЖКК Бадел 1862. Со овој дуел почнува финалната серија во женската кошаркарска прва лига. Овој натпревар ќе биде дванаесетто дерби, а во досегашните дуели, скорот  е 8-3 во корист на противникот. Read More »

Куглање: Потврдено учеството на Светското првенство, Димитровски и Влаќевски на мегдан со најдобрите на планетата

ДИМИТРОВСКИ-ВЛАЌЕВСКИ-БЕНЕДИК ТРИОТО КОЕ ЌЕ ИГРА ЗА МАКЕДОНИЈА НА С.П

По победата еден-два на “ Запрешиќ Опен“ во Хрватска, каде се одржа турнир од “А“-категорија во новата и најмодерна куглана во светот која се наоѓа во истиот град дуото Влаќевски-Димитровски пред нов поредизвик. Потврдено е нивното учество на Светското првенство во куглање. Овој планетарен собир  ќе се игра од 20-25.мај во градот Клуж, Романија.  Тие ќе ја преставуваат Македонија на Светското првенство, покрај  Бојан ... Read More »

Вардар М20 загуби од ФМП Академија

m20-750x330

На гостувањето кај КК ФМП Академија, нашите кошаркари до 20 години загубија со резултат 83:62. Потполно заслужено домаќинот се радуваше на висока победа, во текот на целиот натпревар беше подобар ривал од “црвено – црните”. И покрај овој незгоден пораз, сепак, Вардар останува и го држи првото место на табела во досегашното натпреварување. Read More »

Мартиновски со одличен резултат на Скопскиот маратон, се натпреваруваа уште шест Вардарци

32076093_1826942514029665_105676278748676096_n

Скопските улици во неделата беа место на кое се најдоа преку 10.000 тркачи, секој со своја приказна. Меѓу големиот број атлетичари секако и оваа година имаше претставници од АК Вардар. Најзабележителен настап на Скопскиот маратон имаше Трпе Мартиновски. Искусниот Трпе маратонот од 42 километри го заврши на одличното 18 место со време од 3:12:11. Покрај Мартиновски, Вардар на 42 километри имаше ... Read More »

Куглање: Влаќевски-Димитровски на врвот на “ Запрешиќ Опен“, Бојан со 701 “златен“ и со мак.рекорд, следен предизвик за нив е СП во Клуж каде ќе ја преставуваат Македонија

k99

Вардарци по гостувањето во Словенија кај екипата на Камник беа дел и од друг кугларски настан. Тие земаа учество на “ Запрешиќ Опен“ во Хрватска. Таму се одржа турнир од “А“-категорија во новата и најмодерна куглана во светот која се наоѓа во истиот град. Покрај играчите на Вардар на истиот настапија и поранешното ударно дуо на црвено-црните Влаќевски-Димитровски кои беа ... Read More »

Резултати од 13.коло во Младинската кошаркарска лига “Вардар”

3-750x330

Во неделата се одигра 13-то коло од Младинската кошаркарска лига “Вардар”,  бевме сведоци на вистински кошаркарски мајстории, два дерби натпревари на кои се играше кош за кош. Дуелите се играа во малата сала при СЦ “Кале„ во Скопје, ова се постигнатите резултати. РЕЗУЛТАТИ: (генерација 2003) КК Вардар – КК МВП Скопје 65:55 (генерација 2001) КК Вардар – КК Мзт Скопје 71:59 ... Read More »

Борење: Нуров на ЕП со технички туш победи во репасажот и обезбеди дуел за бронза, по истиот заврши на 5.место (ВИДЕО)

Нуров М.

Вардаровиот борач Могамедгаџи Нуров (97 кг) беше поразен со  0-4 во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во борење слободен стил во Касписк, Русија. Црвено-црниот борач имаше најдобар пласман од македонците кои учестуваа на ЕП. Нуров иако беше повторно близу до медал, бронзен на крајот  го освои петото место во вкупниот пласман. Тој во клучниот меч беше поразен од Азербејџанецот, Нурмагомед Гаџиев. Нуров по ... Read More »

Кошарка: ЖКК Вардар го совлада Пелистер и закажа меч за “злато“

zkk-660x330-1-660x330

Вчера ЖКК Вардар во малата сала “Кале“ го пречека ЖКК Пелистер во полуфиналето од лигата. По победата на нашите девојки Вардар е финалист во плејоф-серијата во женскиот кошаркарски шампионат и по  убедлива победа над девојките од Пелистер (106-24). Црвено-црниот тим доминираше на  втората средба со која во серијата дојде до 2-0 и финале, затоа што одигра доминантен натпревар и во напад ... Read More »

Атлетика! Завировски: Ќе изгинам утре на Скопски маратон и резултатот мора да дојде

d10

Утре,6-ти мај (недела) не очекува  вистински празник за долгото трчање не само во нашата земја туку и во регионот. 10.000 тркачи од околу 60 земји од целиот свет. Река од луге низ Скопските улици. Битка со километрите, битка самиот со себе, битка со ривалите. Низ директен пренос на МТВ1 со почеток во 8:20 часот. Иако стартот во маратонот ништо незначи, ... Read More »

Кошарка: Вардар М15 во дербито за првата позиција го совлада Феникс (ФОТО)

d0

Момците на кошаркарскиот клуб Вардар М15 во рамки на дербито во својата конкуренција се сретнаа со екипата на КК Феникс. Во директен дуел за првата позиција нашиот тим издвојува значајна победа. Момците на Алексадар Асаданов го совладаа противникот со 11 поени предност. Црвено-црните надежи на дуелот одигран на нивни терен, малата сала при Спортсскиот центар “Кале“ во Скопје  триумфираа со ... Read More »