Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 60)

Останати спортови

КК Вардар со втора победа

fb_img_1634546097556

Дали две кола беа доволни за да се испрати најава кои екипи би претендирале за највисок пласман ви место во Првата лига во новата натреварувачка сезона. Веројатно не, но три екипи тргнаа со максимален учинок. Два натпревари, две победи. Тоа важи за екипите на Чаир 2030, Вардар и Партизан Водно Санс, единствените со максимален ефект на почетокот на новата сезона. ... Read More »

AK Вардар бронзен на НП во крос кантри

245454854_282973003829266_4010087729951319825_n

Вардаровите атлетичари успејаа на националното првенство на Македонија во крос кантри да го качат Вардар на победничкиот подиум во екипна сениорска конкуренција. Ова е прв пат по Скопје Ран 10к во 2017 година АК Вардар екипно да биде помеѓу првите 3 екипи. Момците  настапија во состав: Петре Завировски кој беше прв од Вардарците,  потоа  искусниот Трпе Мартиновски и последен кој ... Read More »

Одбојка: Порази со 1:3 во 1.коло за машката и женската екипа на Вардар

ok-vardarci-640x387-640x330-640x330-640x330

Со четири натпревари од првото коло, вчера  и официјално стартуваше 29. одбојкарски шампионат на Македонија. Одбојкарите на Лирија почнаа со изненадувачка победа во Скопје совладувајќи го тимот на Вардар со 1:3 (25:21, 18:25, 18:25, 17:25). Иако „црвено-црните“ го освоија првиот сет, следните три им припаднаа на гостите кои на крајот ги освоија првите бодови на стартот на сезоната. Убедливи победи ... Read More »

ЖКК Вардар со 2/2 на стартот, триумфално и во Кавадарци

000001-660x330

ЖКК Вардар дојде до втората победа оваа сезона во женската кошаркарска сениорска група-А. Вчера гостувавме кај тимот на Пробаскет. Вардарки на гостувањето во Кавадарци во салата „Партизан“ имаа домининација во текот на сите четири периода и дојдоа до висока победа. Ние победивме со 33.поена повеќе, победата беше остварена со резултат 41-74 на оваа средба. Ова е втора победа во 1.коло ... Read More »

Завировски одличен на НП во крос кантри

perooo

Нашиот Петре Завирoвски и натаму бележи одлични резултати. Покажува исклучително високи перформански, лавовски ги брани боите на Вардар. Имено на националното првенство во крос кантри организирано од страна на Атлетската Федерација на Македонија вардарецот покажа висока конкурентност. Одлично тактички ја одработи трката и по којзнае кој пат во кариерата за тоа имаше голема помош од нашиот драг атлетски пријател Игор ... Read More »

(ФОТО) Младите девојки од ЖОК Вардар ЕМ со први предизвици

245388326_599075181512276_4012707996999345181_n

ЖОК Вардар ЕМ вршеше уписи и собра доволен број на девојки од генерацијата 2010, тие вредно работат полека ги учат тајните на одбојката. Вчера го имаа и првиот контролен дуел, во продолжение неколку фотогафии. Read More »

Завировски ќе настапи на НП во крос кантри

244521526_295499488715917_1621771490634954392_n

 Во сабота со почеток во 10-00 часот на кејот на реката Вардар во близина на арената Филип Втори Македонски атлетската федерација на Македонија ќе го организира националното првенство во крос кантри. На програмата се натпревари во сите возрасни категории. Нашиот атлетичар, Петре Завировски ќе настапи во сениорска конкуренција на патеката долга 10км. Во тековната сезона вардарецот настапи на речиси сите трки кои ... Read More »

Ашаданов со три вардарки на списокот за А-селекцијата

emi2-660x330-660x330

лександар Ашаданов, новиот предводник на нашата женска сениорска репрезентација го објави списокот на кошаркарки на кои планира за квалификациите за Еврoбаскетот во 2023 година. На списокот се најдоа три вардарки: Пејкоска, Лазаровска и Петковска. За дуелите со Германија и со БиХ, смета на вкупно 24.кошаркарки. Во наредниот период, се од официјалниот почеток на подготовките, предвиден за 4. ноември, селекторот ќе ... Read More »

ЖКК Вардар оди на втора гостинска победа по ред, гостува во Кавадарци

00000

ЖКК Вардар во 1.коло ја совлада екипата на МЗТ Аеродром во гости со високи 40-73, пред девојките овој викенд е 2.коло во првата лига група-А. Исто така и во ова коло црвено-црните дами ќе бидат гости. Овој пат гостуваме кај тимот на Пробаскет од Кавадарци, дуелот ќе се игра во салата  “Партизан“- Кавадарци.  Дуелот е закажан за сабота, 16.октомври со ... Read More »

Тренерот на ЖКК Вардар, Ашаданов нов селектор на дамите

435746-0-basic-ashadanov

Актуелниот шеф на стручниот штаб на ЖКК Вардар, и доскорешен асистент-тренер во нашата најдобра селекција, Александар Ашаданов, ќе ја предводи македонската сениорска репрезентација во наредниот циклус од квалификациите за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи во 2023 година во Словенија и Израел. -Чест и задоволство е да се биде селектор на една репрезентација, уште поголема ако станува збор ... Read More »