Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Останати спортови (page 40)

Останати спортови

Куглање: Македонија по 6 години повторно на СП, вардарците браќата Димитровски се најдоа на списокот

ДИМИТРОВСКИ-ВЛАЌЕВСКИ-БЕНЕДИК ТРИОТО КОЕ ЌЕ ИГРА ЗА МАКЕДОНИЈА НА С.П

Македонската кугларската репрезентација по пауза од над  шест години повторно ќе биде дел од еден голем планетарен собир. Пред се благодарение на големите напори кои ги вложија новите раководни луѓе во федерацијата, Македонија успеа да пријави своја екипа на претстојното Светско првенство, кое ќе се одржи во Чешка. Селекторот  на црвено-жолтите, хрватот Дамир Фучкар кој е дел од македонската селекција ... Read More »

Павел Атанасов: Сакам “злато“ со генерациите М18 и М16

thumbnail-10-750x330

Секоја среда кошаркарскиот клуб Вардар ни донесува изјава со еден од многуте членови на овој црвено-црн колектив. Денес на прашањата за клубскиот сајт одговата Павел Атанасов или познат како Џамбо. Ова таленирано момче  е дел од селекцијата до 16 години на КК Вардар. Што те инспирираше да почнеш да се бавиш со спорт, конкретно со кошарка? Уште од второ одделение започнав да тренирам кошарка. Љубовта ... Read More »

Тамара Гилева на списокот на Македонската кошаркарска селекција М16

9071620190109

Peпрезентацијата до 16 години во женска конкуренција кон крајот на тековниот месец ќе одржи селективни тренинзи во Скопје. Тренинзите ќе се одвиваат во малата сала на „Кале“, а првата прозивка е закажана за в петок, 29. март со почеток во 15:00 часот. На списокот има девојка од црвено-црниот тим. СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРКИ Стефани Цветановска – Бадел 1862 Ирина Темелковска ... Read More »

КК Вардар денес гостува во Гостивар

kkvardar-kk

Денес, вторник во Првата македонска кошаркарска лига се игра 19.коло. До крајот на регуларниот дел во лигата остануваат уште три натпревари за доигрување. Кошаркарскиот клуб Вардар денес гостува во Гостивар кај истоимениот машки кошаркарски колектив. Домаќинот е фаворит на оваа средба иако во “Кале“ тие успеаа да триумфираат во последните секунди од дуелот, на таа средба свое шоу имаше американецот ... Read More »

ЖКК Вардар како лидер на табелата ќе ја пречека екипата на Баскет Кам

zkk

Изминатиот викенд  девојките на ЖКК Вардар го искористија фактот што првакот Бадел 1862 беше слободен   и избија на врвот на првенствената табела. Девојките на Жаклина Стојановска во дуел од 17.коло  на кој бевме “гости“ во Кале дојдоа до победа во Гостивар со 32-105. Сега на табелата сме првопласирани со 31.бод, еден повеќе од Бадел кој има дуел помалку одигран досега во ... Read More »

КК Вардар поразен на гостувањето во Битола

kk-vardar-seniori

Викендов во Битола, КК Вардар во рамки на 18.коло од Првата лига гостуваше кај тимот на Пелистер. Домаќините на оваа средба се покажаа како повешти и дојдоа до победа со 18.поена разлика. Триумфот на зелено-белиот тим беше постигнат со резутат 98-80. Домашниот тим победата ја најави уште по првата четвртина кога и направи осетна предност поведувајќи со 31-17. Во продолжението ... Read More »

Пинг понг: Вардар како лидер го заврши регуларниот дел, во плеј-офот ќе има фаворитска улога

a2a-538x330-538x330-538x330

Со натпреварите од четиринаесетото коло во двете најсилни лиги во пинг понг, заврши регуларниот дел од првенството. Минатогодишниот шампион Вардар ја оправда фаворитската улога и го освои првото место на табелата обезбедувајќи си ја најповолната позиција за плеј-оф натпреварите, каде што учествуваат првите четири екипи. Вардар во директен дуел со Младост во последното коло остана на првото место на табелата.Покрај ... Read More »

Тројца играчи на КК Вардар повикани за македонската селекција М18

7034220181224

Репрезентација во машка јуниорска конкуренција (до 18 години) на почетокот на месец април ќе земе учество на меѓународен пријателски турнир во Босна и Херцеговина каде покрај домаќинот и организаторот на овој турнир ќе настапат и соодветната репрезентација на Црна Гора како и Кантона Сараево. Селекторот Михаил Наумовски излезе со списокот на кошаркари на чии услуги ќе смета во периодот на ... Read More »

Четири кошаркари од Вардар повикани за селекцијата М16

13706420190109

Репрезентацијата во машка кадетска конкуренција (до 16 години) на почетокот на месец април ќе земе учество на меѓународен пријателски турнир во Србија каде покрај домаќинот и организаторот на овој турнир ќе настапат и соодветните репрезентации на Црна Гора и Израел. Селекторот Денис Дервишевиќ излезе со списокот на кошаркари на чии услуги ќе смета во периодот на подготовки пред турнирот. Повиканите ... Read More »

Членот на БК Вардар, Богданов ќе ја преставува Македонија на Европски игри во Минск

48421432_288558175182902_5462926992938631168_n

За вторите Европски игри во Минск, Белорусија, од 21 до 30 јуни, засега земјава има  черворица сигурни спортисти, затоа што ќе патуваат со вајлд-карта. За жал, се уште ниту еден спортист не освоил норма, но процесот на квалификации за Игрите во некои спортови се уште трае. Од Македонскиот олимписки комитет (МОК) истакнуваат дека за Минск ќе патуваат Далибор Богданов (самбо), ... Read More »