Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > Останати спортови (page 20)

Останати спортови

Завировски ја истрча најдобрата прва полусезона во кариерата

Нашиот, Петре Завировски споредено со сите други сезони во период од јануари до јуни забележа најдобри резултати во кариерата. Со дресот на Комити и Вардар Фанс го претставуваше Вардар на 10 трки годинава. Започна во февруари на трката на АРМ на 5км со резултат 17:18 минути. Потоа во Кавадарци на 21км беше бронзен со резултат 1:22:22. Во Кочани беше блиску ... Read More »

Атлетика: Вардарците, Ивановски и Завировски вчера со настап на 3.000 метра

02

Атлетски клуб “Вардар”  вчера објави информација за настап на двајца свои членови на трката на 3.000 метра во рамки на Купот на Република Македонија кој вчера се одржуваше на Градскиот стадион во Скопје. Во информацијата се вели: Нашите атлетичари Марко Ивановски и Петре Завировски имаа добри настапи на 3000 метри на купот на Македонија. Марко Ивановски со повреда која го ... Read More »

Шампиони! ЖКК Вардар М12 дојде до пехарот, вардарката Теа Трајковска е МВП (ФОТО)

90

Девојките на ЖКК Вардар М12  финалниот натпревар беа подобри од кавадаречки Јасмин 95 со резултат (52:34) Младите кошаркарки на Вардар се победници во М12 лигата. А до победничкиот пехар и златните медали стигнаа по победата од (52:34) во финалниот дуел против екипата на Jасмин 95 од Кавадарци. Претходно, во натпреварот за третото место, екипата на Спорт Тим од Неготино излезе како ... Read More »

Атлетски Куп: Завировски одличен на 5.000 м

ffffffffffffffffffffff

 Викендов на арената Филип Втори Македонски се одржува финалето на купот на Македонија. Нашиот Петре Завировски покажува инзвореден перформанс. Тој го постави својот втор најдобар резултат во кариерата на 5000 метри. Овој пат постави резултат од 16:50 минути. Во целост ви ја пренесуваме вчерашната објавата на Атлетски клуб Вардар Скопје: Нашиот Петре Завировски со инзворедна трка на 5000 метри во ... Read More »

Двајца кошаркари на Вардар во идеалната петорка на сезоната во EYBL

vardar2

Одличната кампања во Европската младинска кошаркарска лига им донесе индивидуални признанија на играчите на Вардар кои на крајот го освоија четвртото место. Во идеалната петорка на европското младинско натпреварување, во конкуренција на кошаркари до 14 години, се најдоа Жарко Терзиевски и Григориј Ѓорѓевиќ кои забележаа одлични настапи. Терзиевски беше МВП на турнирот во Радом и во топ-5 на турнирот во ... Read More »

АК Вардар: Завировски и Ивановски ќе настапат во Купот на Македонија

284134849_436408401819058_2581260707524232646_n

Атлетскиот клуб „Вардар“ на својата официјална страница најави активност за два свои членови за престојниот викнед. Завировски и Ивановски ќе бидат дел од Купот на Република Македонија. Во известувањето се вели: На 28 и 29 мај на арената Филип Втори во Скопје ќе се одржи финалето на атлетскиот Куп на Република Македонија. Почетокот на натпреварите е закажан за 16 часот. Боите ... Read More »

ЖОК Вардар ЕМ го совлада Пелистер и обезбеди влез во 1.лига

888888888888888888888888888888888

ЖОК Вардар ЕМ е прволигаш,…честитки девојки… Девојките на ЖОК  Вардар ЕМ беа  дел од баражот за Првата лига, тие како 2.пласирани во 2.лига се сретнуваат во истиот со тимот кој е предпоследен во првата лига, екипата на ЖОК Пелистер. Во првиод натпревар во Скопје, гостинките во еден изедначен дуел успеаа да финишираат подобри и победија со 1-3. Сепак вчера на реваншот црвено-црните девојки одиграа ... Read More »

Завировски со добар настап во Струга, АК Вардар екипно со „бронза“

55555555555555555555555555555555

Во градот Струга, викендов  се одржа атлетска трка на пат во должина од 10км и 5км. Вардаровиот атлетичар,  Петре Завировски одново беше предводник на црвено-црниот тим. Покрај очигледниот замор акумулиран од бројните настапи оваа сезона, тој со борба до самиот крај постави резултат од 36-57 минути. Предводејки го Вардар до 3-место во екипен пласман. Вардарци беа „бронзени“ како тим на ... Read More »

КК Вардар заврши на 3.место во втората лига

kk-vardar-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x3301-660x330-660x3301-660x330

Со вчерашните натпревари помеѓу екипите на Шкупи и Вардар односно Чаир 2030 и Струмица се комплетира и изгледот на табелата во Втората лига – мажи за тековната натпреварувачка сезона 2021/2022. Во натпреварот за третото место на табелата, славеа кошаркарите на Вардар кои ги совладаа кошаркарите на Шкупи со 67-92. Во вториот меч на второлигашка агенда, последна за оваа сезона, Кошаркарите ... Read More »

Вардар ЕМ, реванш баражот за 1.лига го игра во понеделник

278699728_711447543608372_2248663062789703375_n-660x330

Девојките на ЖОК  Вардар ЕМ се дел од баражот за Првата лига, тие како 2.пласирани во 2.лига се сретнуваат во истиот со тимот кој е предпоследен во првата лига, екипата на ЖОК Пелистер. Во првиод натпревар во Скопје, гостинките во еден изедначен дуел успеаа да финишираат подобри и победија со 1-3. На реваншот за пополнување на последното место во елитата ... Read More »