Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > Останати спортови (page 18)

Останати спортови

АК Вардар: Легендарниот, Мартиновски во 6-тата деценија ја собори Маратонската делница

555

Атлетскиот клуб „Вардар“ на својата официјална страница даде краок осврт на вардарците кои настапија на најмасовната атлетска манифестација, Скопскиот маратон. Истата ви ја пренесуваме во целост: Легендарниот, Трпе Мартиновски во 6-тата деценија од својот живот ја собори Маратонската делница 42.195км. Негов најдобар резултат во кариерата е 2:25:06. Вчера постави време од 3:44:42.      Христифор Пејовски беше одличен на полумаратон, патеката ... Read More »

Куглање: Вардар-Б совладан во Битола

0000000000000000000000

Вториот тим на „Вардар“ гостуваше кај првата екипа на КК Пелистер 1982, дуелот се одигра вчера во кугларницата при салата „Боро Чурчевски“. Домаќините ја добија средбата со резултат 6-2,  во сетови беше 12-12, во „дрва“ 3216-3142 за нив.  За нас поенираа Ивица Петревски (554) и Влатко  Гиевски (516) на оваа средба. Ден пред ова Вардар-А како што веќе пишавме во ... Read More »

Завировски: “Hиз сите кругови на пеколот и назад

f2

Недела, . октомври се одржа,  Скопскиот Маратон, на овој најмасовен атлетски настан  свое учество зедоа близу 8.000 тркачи. Нашиот, Петре Завировски по 3 пат во кариерата успеа да ја совлада маратонската делница 42.195км. Тој по 9 години одново трчаше, како што самиот кажа по 9 години одново низ сите кругови на пеколот и назад. До 30-тиот километар имаше инзвореден ритам ... Read More »

Куглање: Вардар со победа во дербито над ГТЦ пред заминувањето во Клуж на НБЦ Купот

f

Вчера во Мусандра, кугларите на Вардар во дербито ја добија екипата на КК ГТЦ Мусандра со резултат 5-3. Димитар Димитровски се истакна како најдобар во нашата екипа со 613 „соборени дрва“. На овој последен дуел ја подигна самодовербата  пред заминувањето во Клуж каде ќе играме на НБЦ Купот. Read More »

Вардар ќе ја преставува Македонија на НБЦ Купот во Клуж

vardarfans-dare-lepi-660x330-660x330

Оваа сезона ќе се игра  XX.издание на НБЦ Куп кој ќе се одржи во Клуж, Напока, Романија, од 3-ти до 8-ми Октомври. На истиот КК Вардар ќе ја преставува Република Македонија. Црвено-црните во недела, 02.октомври заминуваат најпрвин од Скопје до Бачка Топола. Таму ќе одиграат контролка со тимот на КК Задар од Хрватска. Следниот ден од Бачка Топола ќе се ... Read More »

Куглање: Вардарци со два натпревари овој викенд

d43

Викендов во Македонската кугларска лига, МКЛ, на програмата е четвртото коло, во истото двата тима на кугларскиот клуб Вардар ги очекуваат нови предизвици. Тимот на Вардар-А, игра во натпревар во кугларницата „Мусандра“ за ривал ќе ја имаме екипата на КК ГТЦ Мусандра. Оваа средба ќе се игра во сабота (1.октомври) со почеток во 10-00 часот. Вардар-Б гостува кај тимот на ... Read More »

Куглање: Вардар А и Б со победи во 3.коло во МКЛ

63-660x330

Третото коло од Македонската кугларска лига донесе 4 квалитетни натпревари вардарци имаа два дуела и две победи. Пелистер 1982 Б овој натпревар го започна со предност од 2:1 во првиот блок на куглари. Но, Вардар 2014 Б во своите редови го имаше Љупчо Митиќ кој со одлична игра од 3 сета го реши победникот. На крајот Митиќ имаше одлични 560 ... Read More »

Завировски: 42.195км за Вардар

308157120_1093834904857869_4509346540191495752_n

Во недела 2 октомври низ Скопските улици традиционално ќе се одржи Скопскиот Маратон. Манифестација која организационо е рамна на големите светски маратони како во Берлин, Лондон, Чикаго… Убедливо број 1 во регионот со исклучително брза патека. Оваа година има промена на трасата на патеката но и новата патека е и те како брза, идеална за постигнување одлични резултати.Стартот е закажан ... Read More »

ЖКК Вардар во 1.коло против Струга, познат целосниот распоред за женската лига

000000000-660x330

Познат е  целосниот распоред за првата кошаркарска лига кај дамите, ЖКК Вардар настапува во групата-А која стартува на 15.октомври. Црвено-црните девојки во првата рудна се домаќини во „Кале“ на Струга 2009, во второто коло играат скопски дуел со екипата на МЗТ Скопје Аеродром. *Распоредот на натпреварите може да го погледнете на следниот ЛИНК!        Read More »

Атлетика: Пејовски со настап на „Колор ран“

308017390_522485649877999_1909658367682300477_n

АК Вардар извести на официјалната страница извести дека Пејовски е пријавен за Скопскиот маратон и воедно имаше една трка викендов, во продолжение ви ги пренесуваме известувањето. Христифор Пејовски беше единствениот Вардарец кој настапи на Kolor Run powered by East Gate Mall & Korrunners. Тој оствари одличен резултат на 10км – 38:53. Воедно Христифор е четвртиот атлетичар на Вардар кој го потврди ... Read More »