Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 332)

Останати спортови

Младинските школи гордост на КК Вардар

у-19

Вардар има со што да се пофали за разлика од судбината на сениорскиот тим во млади категории ситуацијата е далеку порозова . Младинските школи се гордост на КК Вардар. Вардар е најтрофејниот тим во Македонскиот младински кошаркарски куп со освоени 4 титули во 6-те изданија на младинскиот куп. Тука се надоврзуваат 4 младински трофеи во првенството во последните 7 сезони, ... Read More »

Комбат 87 – Пароли

qq

Неодминлив декор на мечевите на КК Вардар е и нивната навивачка група Комбат 87 . Тие верно во солидна бројка го следат својот миленик на сите домашни мечеви без разлика на рангот на натпреварување дали е тоа Првата или годинава Трета лига каде се единствена навивачка група во истата . На гостинските натпревари се трудат , но заради познатите причини ... Read More »

КК Вардар со само еден пораз во есенскиот дел (резултати)

kk logo

Во третата кошаркарска лига на Македонија учествуват 7 екипи , Вардар успеја да оствари одлични резултати со победа над 5 конкурента и со само еден пораз .Вардар ја почна сезоната подоцна со стартот на второто коло  бидејќи во првото коло беше слободен  и тоа со тесен пораз од 69-67 со тимот на Ангели  . Во следните 5 кола Вардар по ... Read More »

КК Вардар лидер во третата лига

b

КК Вардар на зимска пауза по завршувањето на есенскиот дел заминува како лидер на табелата во третата лига во која за жал се натпреварува годинава се натпреварува  . Вардар е првопласиран со 11 бода и скор од 5 победи и 1 пораз во есенскиот дел од третата Македонска кошаркарска лига.Исти скор на втората позиција има и тимот на Академија ФМП ... Read More »

КК Вардар историјат !

kk logo

Кошаркарскиот клуб Вардар е формиран во истата 1947 година кога е формирано нашето спортско друштво, како негова кошаркарска секција на 27 јули 1947. КК Вардар е најстариот кошаркарски клуб во Македонија КК Вардар игра во Третата македонска кошаркарска лига и своите натпревари ги игра во СРЦ Кале. Вардар во последните 10-тина години има создадено одлични играчи, но повеќето набрзо потпишувале ... Read More »

ХК Вардар историјат

kx 3

Хокејот во Македонија е донесен во 50-тите години на минатиот век од страна на македонци кои студирале, работеле или живееле во тогашната Чехословачка. Се до 1969 год. кога Скопје ја доби организацијата на Светското првенство во хокеј на мраз за Ц група, натпреварите на тогашната екипа Скопје се одигрувале на лизгалишта ширум тогашната Југославија, а претежно во Белград на лизгалиштето ... Read More »

Петре Завировски атлетичар на Вардар

zafirovski 3

Петре Завировски е млад дваесет годишен атлетичар на Вардар. Тој трча на долги патеки. За вардарфанс.мк даде една ретроспектива на неговата сезона 2014. Сезоната за мене започна одлично. Бев конкурентен на секоја трка за највисок пласман. Победив на првенството на нашата армија во крос-кантри. Трката се оддржа во касарната во Кичево. Потоа на државното првенство на Македонија во крос-кантри во спринт ... Read More »