Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 331)

Останати спортови

БК Вардар моментален состав

vww

Со појавувањето на Ревитализираниот БК Вардар наместо да се поправи боречката сцена во земјава атмосферата и квалитатот напротив се влоши ситуацијата.Како што не информираат напротив од ФБРМ се работи против интересот на Вардар и борењето во Р.Македонија.Дури и нешто необјасниво се случи се укина Лига-Системот најверојатно поради екстра составот на БК Вардар на чело со шефот на стручниот штаб Професор ... Read More »

БК Вардар повторно “раѓање“ 2014година

bk

  БК Вардар како и многу спортски колективи со истото име ги пројде премрежијата на транзицијата во нашата земја .Пред 10сетина години со заминувањето на г-н Пешко Љубиша од местото тренер на борачите клубот почна да бележи помалку значајни резултати и да замира. На иницијатива на вљубениците во борењето и со голема желба во 2014година повторно се возобнови како организација ... Read More »

Боречки клуб Вардар

aa

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година,и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат ... Read More »

Андреј Ников за Вардарфанс:Првата фаза од првенството ни помина одлично.

10922065_10152693531393935_520158444_n

Младинците на КК Вардар М-14 по првата фаза од првенството се наоѓаат на второто место на табелата,забележувајќи 5 победи и еден пораз.Единствениот пораз го доживеа од својот најголем конкурент екипата на Работнички на гостински терен.Иако водеа во поголем дел од натпреварот,сепак на крај несреќно изгубија. Резултатите по првиот дел од сезоната: 1 коло: Работнички-Вардар 88:85 2 коло: Вардар-Колибри 115:30 3 ... Read More »

Иван Ников:Задоволен сум од постигнатите резултати на целиот тим.

10904390_10152693530593935_415259040_n

Кошаркарскиот клуб на Вардар генерација 2000 беа учесници на турнир во организација на IBC basketball Белград,каде го освоија второто место.На турнирот учествуваа 10 екипи поделени во три групи.Првите три места ги освоија екипи од Македонија Скопје. Квиско (прво место), Вардар (второ), Јуниор (трето). Резултатите на Вардар во групата се следниве: 1.  Партизан-Вардар 76:92 2.Вардар –Квиско 55:44 3.Спорт Кидс-Вардар 58:71 1/2 Вардар – MNE ... Read More »

Атлетски клуб Вардар, формирање и историја

clip_image002

Атлетскиот клуб Вардар е формиран во 1947 година со самото формирање на спортското друштво Вардар. Со своите постигнувања во изминатите 40 години спаѓа во најуспешните здружени спортски клубови.Со години овој клуб бил најквалитетна атлетска организација во нашата Република,а со години била и една меѓу најдобрите во нашата земја.   Посебно треба да се одбележи дека Атлетскиот клуб Вардар од Скопје го ... Read More »

ОК Вардар во Независна Македонија

ok sampioni 9394

По осамостојувањето на Македонија почнува голготата на ОК Вардар. Тренер на тимот е Александар Тасевски, додека во клубот работат и Трифуновски и Зоран Докузовски. Првата титула во самостојна Македонија ја освојува ОК Струмица, но затоа веќе во наредната сезона Вардар се закитува со првата шампионска титула во Македонија. Во огромна борба со големиот ривал Работнички, составот на Тасевски успева да ... Read More »

Комбат 87 верна сенка на КК Вардар

combat

Комбат е верна сенка на тимот КК Вардар и ги следи секогаш и во прва и сега во трета лига, еве неколку основни податоци за групата. Истата  е формирана 1997 година на северната трибина на градски стадион со една Цел : Вардар 100% чиста Вардарова група. Слоганот на групата беше The Pride of Skopje кое набргу поради ставот да не се фокусираат ... Read More »

Марко Ивановски атлетичар на Атлетскиот Клуб Вардар

marko naslovna

Марко Ивановски е 27 годишен атлетичар на Атлетскиот Клуб “Вардар”, кој е член на клубот уште од 2001-та година и е дел од семејната традиција на овој клуб бидејќи и неговиот татко Мире Ивановски со успех има настапувано за клубот во 70-те години. Марко е атлетичар кој трча на средни и долги патеки, а кој за ВардарФанс.мк даде една ретроспектива на ... Read More »

ХК Вардар државно првенство хокеј 2014/15

hokejdrzavno-0345

КХ Вардар ги одигра трите меча во првиот круг од државното првенство оствари две победи и еден пораз   се наоѓа зад лидерот тимот на КХ Металург кој има скор од две победи и еден нерешен меч. ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО 2014/15 Прво коло 11 декември 2014 Варадар Вингс – Фаворит КИКО 4:3 Второ коло 13 декември 2014 Металург – Вардар Вингс 4:1 ... Read More »