Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 300)

Останати спортови

(Формирање) Боречки клуб Вардар

vardarfans borenje

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат тренер ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Јакимовски Дане фала за изминатите две години во Вардар

13480297_10206764420011292_1076088218_n

Правилата на кугларска федерација на Македонија велат дека летниот преоден рок во Македонската кугларска лига   за сезоната 2016/17 започна на 20.05.16 година, а заврши на 20.06.16 година. Сепак црвено-црните добија недела повеќе заедно со Макпетрол за да решат околу преминувањето на еден играч од нашиот тим кај нашиот ривал, стануваше збор за Дане Јакимовски. Освен ова заминување овој летен ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го задржа ростерот во предниот рок, единствено Дане Јакимовски замина во Макпетрол

12728827_1152473028120132_6878739501207019149_n-660x330-660x330

Според правилата на кугларска федерација на Македонија летниот преоден рок во Македонската кугларска лига   за сезоната 2016/17 започна на 20.05.16 година, а заврши на 20.06.16 година . Во истиот за нашиот црвено-црн кугларски колектив КК Вардар немаше поголеми турбуленции освен едно заминување. Велат тимот што победува не се менува, па  така воден од оваа позната изрека нашиот Кугларски клуб Вардар ... Read More »

(ФОТО) Борење! Тренерот на БК Вардар проф.Пешко презентираше атрактивни зафати и техники на тренингот на БК Спартак

bk

Вардаровиот тренер професорот Љубиша Пешко кој е и поранешен професионален тренер и на БК Спартак во периодот 1995 -1999 година вчера присуствуваше на тренинг на својот поранешен клуб. Тој присустваше  заедно со поранешниот македонски селектор, а сегашен Спортски директор на ФБСМ г-н Насе Насев. Оваа посета на тимот од Кочани беше  со цел : запознавање со правилна физичка подготовка и ... Read More »

КОШАРКА! Вардар најуспешна кошаркарска школа, годинава шампионски титули освоивме дури во три младински категории М-20,М-18 и М-14

КК ВАРДАР М-18!

Првиот тим на кошаркарскиот тим Вардар лани се натпреваруваше во третата лига и успеаа да обезбеди место годинава во втората по ред кошаркарска конкуренција во земјава. Во истата завршивме втори зад Охрид и повеќе од сигурно очекуваме после административната одлука место во најсилната кошаркарска конкуренција. Во младите категории пак сликата е сосема друга  таму нема сила која ќе го запре ... Read More »

АТЛЕТИКА! Василевски истрча одлична трка на десетта трка на 5 км “NIKE Лига во трчање“

gg

Денес по исклучиво топло и непријато време за натпреварување во нашиот главен град Скопје се одржа трка на 5 километри.  На  “Десетта трка на 5 км – NIKE Лига во трчање“ стартот и целта е на патеката беа на кејот на реката Вардар – Кај Жабарот, веднаш до скејт паркот. Се трчаше  по асфалтираната патека до мостот кај Хотелот Александар Палас ... Read More »

(ФОТО) КОШАРКА! Нема сила која ќе го запре Вардар, после титулите во М-20 и М-18 од вчера сме Шампиони на Македонија и во М-14

t6

Нема сила која ќе го запре Вардар во младинските категории во кашарката, како што веќе е познато неприкосновено е број еден школа во  младинска конкуренција, пред околу еден месец КК Вардар  се закити со  шампионската титула во првенството до 20 години. Тогаш младите кошаркарски надежи   по трет пат во финалната серија однесоа победа со нивниот  голем ривал Карпош Соколи. Вардарци  со ... Read More »

(ФОТО) КАРАТЕ! Вардарци ја воодушевија публиката на „Ноќта на боречките вештини“

Vardar-vo-Novi-pazar-2016-tabla

Вардаровите каратисти ја маѓепсаа публиката на „Ноќта на боречките вештини“ во Нови Пазар-Србија, каде што имаше учесници од Германија, Турција, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Романија. Како што донесува најдобриот македонски и балкански веб-сајт за боречки вешнини- IPON.MK шотокан до клубот Вардар го претстауваат репрезентативецот во кати Мартин Ристовски, Сунај Демири и Алмир Османспахиќ, под водство на тренерот Назим ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Одличен настап на Влаќевски за светската селекција и место во топ-6 на ревиалниот дуел

yy

Викендов што е зад нас поточно во саботата кугларскиот “Моцарт“ играчот на црвено-црниот кугларски колектив Бојан Влаќевски беше во  Фекетиќ-Република Србија, каде  настапи на ревијален меч   за “светската селекција“.  Ревиалниот дуел  се одигра  на свечено пуштање на нова куглана во тоа населено место. Во дуелот  се сретнат светскиот шампион кугларската селекција на нашиот северен сосед Република Србија и “светската ... Read More »

(ФОТО)КОШАРКА! Вардар “жнее“ титули во младинските лиги, по М-20 и М-18 се Шампиони на Македонија

naslov

Како што веќе е познато Кошаркарскиот клуб Вардар неприкосновено е број еден школа во  младинска конкуренција, пред околу еден месец КК Вардар  се закити со  шампионската титула во првенството до 20 години. Тогаш младите кошаркарски надежи   по трет пат во финалната серија однесоа победа со нивниот  голем ривал Карпош Соколи. Вардарци  со максимални 3-0 во победи стигнаа до шампионската круна, а од ... Read More »