Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 330)

Останати спортови

Џудо клуб Вардар

dzudo1

Џудо клубот Вардар е формиран во 1967 година, всушност кога бил формиран карате клубот, бил формиран и џудо клубот Вардар.Квалитетот на екипата давал можност да се пласира во првата сојузна- џудо лига. Мегутоа, почитувајки ја категоризацијата на клубовите во градот, која на овој спорт не му предвидува да може да се натпреварува во првата сојузна џудо лига, нашиот клуб си ... Read More »

КК Вардар Апаве во Истанбул

kk

КК Вардар апаве генерација 2001 до недела ќе бидат учесници на турнир во организација на Анадолу Ефес.Токму против домаќиот и го отворија својот настап.Иако загубија со 55:45 сепак покажаа зошто се тука и колку вредат.Денес пак играат со истиот ривал, а во сабота противник им е екипата на Галатасарај.Вечерва ќе имаат можност во живо да го проследат дерби дуелот од ... Read More »

Младите надежи на КК Вардар гости на Анадолу Ефес

10993086_1600525530163907_1535059508610890652_n

КК Вардар генерација 2001 денес отпатуваа за Турција каде ќе бидат гости на Анадолу Ефес.На покана од големиот турски гигант,момците предводени од Младен Јегдиќ и Никола Данев ќе бидат гости во нивниот тренинг центар во следните четири дена.Во самиот комплекс на Анадолу Ефес ќе престојуваат и ќе се хранат нашите кошаркари.Овие момчиња ќе имаат можност да се натпреваруваат со најдобрите ... Read More »

Борачите во посета на С.Ц Јане Сандански

bor2

  Делегацијата на БК Вардар денес беше на посета во С.Ц Јане Сандански домот на Вардар . Борачите Халил Зубаиров и Тимур Кхамикоев заедно со шефот на стручниот штаб на Борачите Професорот Љубиша Пешко  заедно го посетија објектот кој е дом на двете црвено-црни ракометни секции. Се запознаа со капацитетите во овој најмодерен спортски објект во Македонја.Се уверија дека сите ... Read More »

ОК Вардар Историјат

ok logo

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968), шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојката ... Read More »

Генерациите на КК Вардар победнички овој викенд.

10982393_596789240453480_2220360082537384601_n

Сите млади генерации на КК Вардар кои се натпреваруваат во младинските лиги,забележаа победи во викендот кој помина. М20 Вардар-Работнички 70-65 М18 Вардар-Борец Баскет 103-70 М16 Вардар-А. ФМП 70-55 М14 Колибри-Вардар 71-75 М13 МЗТ-Вардар 38-81 М12 Драчево-Вардар 09-97 Read More »

БК Вардар моментален состав

vww

Со појавувањето на Ревитализираниот БК Вардар наместо да се поправи боречката сцена во земјава атмосферата и квалитатот напротив се влоши ситуацијата.Како што не информираат напротив од ФБРМ се работи против интересот на Вардар и борењето во Р.Македонија.Дури и нешто необјасниво се случи се укина Лига-Системот најверојатно поради екстра составот на БК Вардар на чело со шефот на стручниот штаб Професор ... Read More »

БК Вардар повторно “раѓање“ 2014година

bk

  БК Вардар како и многу спортски колективи со истото име ги пројде премрежијата на транзицијата во нашата земја .Пред 10сетина години со заминувањето на г-н Пешко Љубиша од местото тренер на борачите клубот почна да бележи помалку значајни резултати и да замира. На иницијатива на вљубениците во борењето и со голема желба во 2014година повторно се возобнови како организација ... Read More »

Боречки клуб Вардар

aa

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година,и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат ... Read More »

Андреј Ников за Вардарфанс:Првата фаза од првенството ни помина одлично.

10922065_10152693531393935_520158444_n

Младинците на КК Вардар М-14 по првата фаза од првенството се наоѓаат на второто место на табелата,забележувајќи 5 победи и еден пораз.Единствениот пораз го доживеа од својот најголем конкурент екипата на Работнички на гостински терен.Иако водеа во поголем дел од натпреварот,сепак на крај несреќно изгубија. Резултатите по првиот дел од сезоната: 1 коло: Работнички-Вардар 88:85 2 коло: Вардар-Колибри 115:30 3 ... Read More »