Saturday ,18 November 2017
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим

Прв тим

Цвијиќ: Би сакала да и се заблагодарам на публиката која ја наполни салата и би сакала иста атмосфера да ја имаме и во јануари и февруари кога ќе продолжиме со натпреварите во следната фаза

cvijikj-sakame-da-igrame-pred-polna-sala-i-vo-slednata-faza-12381

Вардарки со максимални 12 освоени бодови ја завршија првата групна фаза и го освоија првото место на табелата во групата Ц. Вечерва во С.Ц. Јане Сандански, избраничките на Дибирова убедливо ја совладаа екипата на Турингер со резултат 29:21. По натпреварот Цвијиќ и Дибирова истакнаа: „Не би зборувала за натпреварот. Доста покажавме низ овие 6 натпревари. Би сакала да и се ... Read More »

Руската перфекција оваа сезона во дресот на Вардар се вика Полина Кузњецова

23755985_1648699405187311_825804541_n

Руската перфекција оваа сезона во дресот на ЖРК Вардар се вика Полина Кузњецова. Левото крило на Вардар незнае за лоша партија и промашување, од натпревар во натпревар се увидува во играта дека Вардар во својте редови донесе крило од европски размери. Полина Кузњецова беше играчот број еден вечерва во тимот на Вардар, крилото на Вардар на овој натпревар незнаеше за ... Read More »

Вардар убедливо го совлада Турингер, деби на Јована Мицевска која со само 17 година запиша одбрана во ЛШ

vardarfans-zrk-vardar-2

Вардарки со максимални 12 освоени бодови ја заврши првата групна фаза и го освои првото место на табелата во групата Ц. Вечерва во С.Ц. Јане Сандански, избраничките на Дибирова убедливо ја совладаа екипата на Турингер со резултат 29:21. Натпреварот со гол го отвори Радичевиќ, а во првите осум минути се играше гол за гол и ниту една од екипите немаа ... Read More »

ЖРК Вардар фаворит против Турингер, за да пренесеме осум бодови во следната рунда

vardarfans-zrk-vardar

Денес со почеток од 19 часот во спортскиот центар Јане Сандански, екипата на ЖРК Вардар ќе го одигра последниот натпревар од групата Ц, на кој за противник го имаме тимот на Турингер. Вардарки имаат пет победи од исто толку одиграни натпревари и максимални 10 освоени бодови, додека екипата на Турингер се наоѓа на претпоследното место со 2 освоени бодови, колку ... Read More »

Составот на ЖРК Вардар, за натпреварот против Турингер

vardarfans-sostav

Вечерва со почеток од 19 часот во С.Ц. Јане Сандански, ЖРК Вардар го игра последното коло, во рамките на групата Ц од лигата на шампионите. Противник е тимот на Турингер, кој го совладавме убедливо на натпреварот во Германија. Тренерот Дибирова го објави составот за денешниот меч. Составот на Вардар: Цвијиќ, Чанаџија, Хмирова, Кликовац, Кузнецова, Лакрабер, Лазовиќ, Керамитчиева, Лејно, Мицевска, Пенезиќ, ... Read More »

(ВИДЕО) Вардаровата ракометарка Лекиќ амбасадор на следните Олимписки игри за млади

vardarfans-lekic-660x330

Интернационалниот Олимписки комитет презенираше  25 спортисти кои ќе ја имаат улогата на амбасадори на сите спортови, кои се членки на олимпиското движење како дел од промоцијата на Олимписките игри за млади. Овие игри ќе се одржат во  Буенос Аирес, Аргентина идната  2018 година. Идната  година во Аргентина за првпат ќе биде промовиран ракометот на песок како официјален спорт, а во иднина се ... Read More »

Судии од Кипар на дуелот Вардар – Турингер

vardarfans-zrk-vardar

Во петок ЖРК Вардар ќе го одигра шестиот и последен дуел од првата групна фаза во Лигата на шампионите. Во Скопје гостува германскиот претставник, тимот на Турингер. Овој натпревар ќе биде одигран во петок со почеток во 19 часот, за главни судии на овој натпревар се делегирани судии од Кипар, станува збор за Јоргос Панајидес и Мариос Андреу. Очекуваме уште една ... Read More »

Дибирова: Потребна ни е победа за да можеме да пренесеме повеќе бодови во следната фаза – Радичевиќ: Заслуживме салата да биде полна, а ние ќе возвратиме со добра игра на терен и победа

vardarfans-radicevic

Во петок, екипата на ЖРК Вардар го игра последното коло во групата Ц, кога на домашен терен ќе ја пречека екипата на Турингер. Црвено-црните го имаат обезбедено првото место на табелата, но триумф против Турингер ни носи максимални осум пренесен бодови во следната рунда од лигата на шампионите, каде ќе играме со три нови екипи. Денес клубот одржа прес-конференција, на ... Read More »

Вардарки “броеа“ до 57 во дуелот со Овче Поле, Саздовска и Ристовска погодија по 15 пати

ftc-vardar-mech-shto-go-reshava-prvoto-mesto-vo-grupata-12171

Девојките на Дибирова, ракометарките на Вардар по победата викендов во гости  над ФТЦ во ЕХФ Лигата на шампионите, им се вратија на домашните обврски во Женската Супер лига Лига. Тие беа домаќинки на екипата на Овче Поле, нашите девојки  со само 10 ракометарки во ростерот го прегазија  тимот на  Овче Поле СУ кој си замина со полна мрежа по овој дуел. ... Read More »

Прес-конференција на ЖРК Вардар, за натпреварот против Турингер

vardarfans-pres

Во петок во С.Ц. Јане Сандански, екипата на ЖРК Вардар го игра последното коло од групата Ц, каде ќе гостува тимот на Турингер. Вардар веќе го потврди првото место на табелата, но доколку сака да пренесе максимални шест освоени бодови во главната рунда, ќе мора да го победи германскиот претставник. По тој повод, клубот во среда со почеток од 13 ... Read More »