Saturday ,13 April 2024
Последни:
Home > Uncategorized > ЖРК Вардар подобар од Деспина
ЖРК Вардар подобар од Деспина

ЖРК Вардар подобар од Деспина

Во претпоследното коло од Супер лигата вардарки во дуел со две различни полувремиња ја совладаа екипата на Деспина. На средбата во “Круме Кепески” против тимот од Прилеп одигравме лош прв дел и одличен втор период. Победата дојде со резултат 33-28 (16-16).

20231217_134603

Почетокот беше релативно израмнет па така по 7.минути игра имавме само гол предност при резултат 4-3. Следеше наша серија со која се одлепивме на плус четири. Со две одбрани на Илиќ и погодоците на Радевска, Коцева Бојана и капитенот Трпевска поведовме со 7-3 во 11.минута. Немавме најдобра реализација па почна “топењето” на нашата предност од минута во минута. Во 23.минута гостите од Прилеп направија целосен пресврт и поведоа со 11-12. Царчев повика тајм-аут и направи неколку измени. Марија Галачева која доби шанса на голот сопре две-три топки па ни овозможи ние да поведеме со 16-15 во последната минута. Противникот погоди во финишот па на одмор се замина со резултатска симетрија, 16-16.

FB_IMG_1702828824718

Вториот дел по 5.минути не донесе ништо ново беше реми 18-18. Ги затворивме приодите кон голот на Галачева која денес ја имаше најдобрата партија оваа полусезона и придонесуваше со своите одбрани да се одлепиме на плус пет при резултат 23-18. По голот на Попова од позицијата пикер во 41.минута кога дојдовме до тие пет позитива веќе се беше во наши раце. Умешно го завршивме дуелот и дојдовме до победа со резултат 33-28.

IMG_20231217_142240_637

Вардар: Илиќ (4.одб), Стојчевска, Кимовска Ивона, Трпевска 8 , Бојана Коцева 3, Радевска 4, Борјана Коцева 7, Ѓорѓиевска (1.одб), Тодоровска 4, , Галачева (6.одбрани), Стефаноска 3, Велјаноска, Попова 1, Франгоска 1, Ива Кимовска, Миленковска 2