Wednesday ,18 September 2019
Последни:
Home > Uncategorized

Uncategorized

Куглање: КК ГТЦ следен предизвик за вардарци

69826293_2718122224888530_742183620197744640_n

Кугларскиот клуб Вардар со убедлива победа со максимални 0-8 (5:19; 2784:3149)  ја започна новата сезона во Македонската кугларска лига (МКЛ). Во првото коло во кугларницата „Мусандра“ како гостин беше подобар од тимот на ЖКК Пелистер ТС Холдинг. Следен предизвик е дербито со една од екипите која како и нас атакува на врвот, тимот со кој често сме во битка за вице-шампионската ... Read More »

ФК Вардар генер.2007 со победа и пораз ја отвори Детската лига

70035319_2418100694903429_1340625078819225600_n

Една победа и еден пораз денес за ФК Вардар генерација 2007 година во првото коло од новата сезона во детската лига. ФК Вардар (1) лесно се справи со тимот на ФК Еуроспорт, ние победивме со високи 8-0(5-0). По само три минути водевме со 3-0. Буквално секој шут завршуваше во голот на ривалот. Прв погоди  капитенот Александар Грашески, потоа на 2-0 зголеми ... Read More »

Куглање: Вардар денес ја стартува новата сезона во МКЛ

1111111

Денес, сабота 14.09.2019 започнува сезоната 2019/2020  во македонската кугларска лига,  МКЛ со првото коло во кое ќе се сретнат тимовите на: Пелистер ТС Холдинг – Вардар 2014 (10.00, Мусандра 1-4) Империјал Тобако ТКС – Пелистер 1982 (13.30, Мусандра 1-4) ГТЦ Мусандра – Макпетрол (17.00, Мусандра 1-4) *Натпреварот меѓу 18 август 2016 и ЖКК ГТЦ Мусандра е одложен и ќе се ... Read More »

Атлетика: Ветеранот Мартиновски со забележителен настап на Охридскиот маратон

fb_img_1568235299986

Нашиот атлетичар и сеу ште актуелен рекордер на Македонија во маратон и полумаратон, Трпе Мартиновски (бр.97), овој викенд настапи на 33-то издание на Охридскиот Атлетски Маратон. Истиот беше во должина од 30 километри, и се трчаше од Св.Наум до Охрид. Со своите 55 години патеката ја измина за 02:22;19, што беше доволно за 26-то место во конкуренција од 93 маратонци, ... Read More »

Трофејот од „Гази Баба Куп“ во рацете на вардарци од генер. 2006, во финалето совладан Тиквеш

1

Вардаровата генерација 2006 го освои турнирот Гази Баба Куп, кој изминативе три дена се играше во Скопје. Во големото финале, Вардар беше подобар од екипата на Тиквеш со резултат 2:1. Тренерот Спасески стартуваше со следниве 11-сетмина: Данстак, Илески, Спасовски, Николов, Ајетовиќ, Нуредини, Величковски, Трифуновски, Николовски (c), Динов, Алији. Првите два директни удари во рамките на голот ги имаше Вардар и тоа ... Read More »

Македонија М14 заврши со настапот на „Словенија Бол“

99502720190825

Нашите најмлади машки репрезентативци завршија со настапот на Slovenia Ball, силен меѓународен турнир за возрасната категорија до 14 години. Избраниците на Дарко Димитријевиќ беа сместени во групата А, а разигрувајќи во групната фаза запишаа еден триумф. Како четвртопласирани во групната фаза следеше разигрување за пласман од петтото до осмото место. Поразот од Хрватска во фазата за разигрување и пласман ни ... Read More »

Кошарка: Кадетките на Македонија го завршија настапот на првенството

51353820190820-660x330

Нашата женска кадетска репрезентација официјално заврши со учество на Европското првенство за кошаркарки до 16 години, во дивизија Б. Репрезентативките предводени од Виолета Здравковиќ настапот го завршија со пласман на 22. место. После нешто повеќе од еден месец подготовки во Скопје и во Маврово, репрезентативките до 16 години заминаа за Софија, Бугарија каде првично разигруваа со врсничките од Холандија, Бугарија, ... Read More »

Спартак „разоружан“, Ристова дебитираше со висока победа на клупата на ЖРК Вардар

68814990_10215045845121744_3621779486439112704_n

ЖРК Вардар во својот прв пријателски дуел во новата сезона успеа да го совлада Спартак со резултат 33-21. Драгана Ристова дебитираше со победа во првиот меч како прв тренер на Суперлигаш. Дуелот почна со одбрана на Илиќ на нашиот гол, тоа во напад го награди Ангела Костовиќ со погодок за отварање на мечот. Поведовме со 4-0, ривалот немаше голман, па ... Read More »

Писонеро: Немаме притисок за Супер глоуб, ќе одиме подготвени

68496681_10158375139575348_2344747256772558848_n

Нова, четврта победа за црвено-црните на овие подготовки, по  трите победи во Требиње, Вардар ја продолжи серијата денес против  Еурофарм Работник. На мечот одигран во Скопје бевме подобри од Еурофарм Работник со  резултат 32-30. Импесиите за оваа средба ги соопшти новиот кормилар на црвено-црните, шпанецот Давид Писонеро: Игравме сериозно, посебно во одбраната и задоволен сум од сработеното. Имаме уште доволно време ... Read More »

(ФОТО) Младинската школа на КК Вардар доби брендиран автобус

kk3

Кошаркарската школа на КК Вардар е дефинивно со години наназад најдобра младинска школа за кошарка во земјава. Бројните признанија, големиот број титули во младинските лиги и повиканите репрезентативци го покажуваат тоа. Еден од автобусите на ЈСП-Скопје е брендиран токму со овој мотив. Read More »