Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 2)

Uncategorized

Ф-4 кадетки: Феникс ривал во 1/2-финалето, завршницата се игра во Струга

4a

Викендов што следи е резервиран за женскиот кадетски завршен, Ф-4 турнир за кој веќе се познати деталите. Истиот ќе се игра во градот Струга, закажан е за во  сабота (11.06.2022), домаќин ќе биде салата „Нико Нестор“, односно тимот на ЖРК Стружанка. Покрај домаќинот  место на завршницата имаат девојките на Платон и Папуџиева, ЖРК Вардар и тимовите на Шампион и Феникс ... Read More »

Среќен 35.роденден Комити

284476067_5148936928493884_6606371222624242737_n

Редакцијата на Вардар фанс им го честита 35.роденден на Комити Запад, во продолжение денешната нивна објава на официјалната страница на навивачката група: Среќен Роденден Комити Но да се навратиме 35 години наназад… Се собравме за да формираме една група која ќе ги застапува и ќе ги претставува со своите дејствија, најголемиот дел од навивачите на Вардар. Но како да се ... Read More »

Преглед 10.коло! Кадетките на Вардар со 10/10, имаме најдобра одбрана и напад во лигата

265869353_10220663546560769_4511827982674700148_n

Минатиот викенд се одигра последното, десетто коло во женската кадетска група-А каде што настапува тимот на Платон и Папуџиева, кадетската екипа на ЖРК Вардар. Вардарки со победа и тоа 10-та на исто толку натпревари ја „запечатија“ групната фаза. Ние по ова коло завршивме со групната фаза како лидери, ова се постигнатите резултати: - ЖРК ВАРДАР - ЖРК ШАМПИОН 29:25 -ЖРК МЕТАЛУРГ-ЃОРЧЕ ... Read More »

Завировски ја истрча најдобрата прва полусезона во кариерата

f

Нашиот, Петре Завировски споредено со сите други сезони во период од јануари до јуни забележа најдобри резултати во кариерата. Со дресот на Комити и Вардар Фанс го претставуваше Вардар на 10 трки годинава. Започна во февруари на трката на АРМ на 5км со резултат 17:18 минути. Потоа во Кавадарци на 21км беше бронзен со резултат 1:22:22. Во Кочани беше блиску ... Read More »

ЖРК Вардар со победа над Чаир ја затвори сезоната

283340734_10221486478693558_6888535021352372248_n

ЖРК Вардар, денес го одигра последниот натпревар од оваа сезона, на домашен терен попладнево бевме домаќини на тимот на ЖРК Чаир. Девојките на Ристова и Царчев дојдоа до победа со резултат 31-28 (15-11). На почетокот беше изедначено, двата тима имаа неколку резултатски симетрии на семафорот (1-1, 3-3, 4-4, 6-6, 7-7), потоа гостинот се одлепи на 7-9, но нашите девојки со ... Read More »

Кадетките со победа над Шампион, групата ја завршивме со 10/10

000000000-2

Вчера во салата „Круме Кепески“ во последното, 10.коло од кадетската група-А, вардарки ја пречекаа екипата на Шампион. Девојките на Платон и Папуџиева дојдоа до победа со резултат 29-23 (14-12). На почетокот беше реми 2-2, потоа почнаа гостите да создаваат предност, поведоа со 3-5 а потоа водеа и со три плус при резултат 5-8 за нив, тие имаа повеќе од играта, ... Read More »

Големо засилување за Вардар, „Грозде“ се враќа дома како стрелец бр.3 во Македонија со 200.гола досега

283953676_10221480457663036_6758545453403172782_n-2

ЖРК Вардар се засили со одличен ракометат, старо-ново име на црвено-црниот тим е Гроздановска Ангела. Девојката која ги мина сите селекции на вардарки, беше дел од првиот состав на пионерската екипа која освои Пехар во својата конкуренција и ја прекина диминацијата на Металург, потоа играше за кадетките, младинките и сениорките на Вардар. Популарната „Грозде“  беше дел од развојот на оваа ... Read More »

Утре, кадетките на Вардар гостуваат во „Перо Наков“, дуелот се игра во 14-00 часот

265054620_10220663556321013_9073608539194132593_n-660x330

Од петокот, па до утре, вторник во женската кадетска група-А, каде што настапува тимот на Платон и Папуџиева  се одигуваат натпреварите од предпоследното, 9-то коло. Девојките на ЖРК Вардар во оваа рунда се гости, ние ќе играме  натпревар во градот Куманово кај истоимената женска кадетска екипа. Дуелот во салата „Перо Наков“ во Куманово е закажан за во 14-00 часот.  Вардарки влегуваат како фавоит и на ... Read More »

Завировски со добар настап во Струга, АК Вардар екипно со „бронза“

55555555555555555555555555555555

Во градот Струга, викендов  се одржа атлетска трка на пат во должина од 10км и 5км. Вардаровиот атлетичар,  Петре Завировски одново беше предводник на црвено-црниот тим. Покрај очигледниот замор акумулиран од бројните настапи оваа сезона, тој со борба до самиот крај постави резултат од 36-57 минути. Предводејки го Вардар до 3-место во екипен пласман. Вардарци беа „бронзени“ како тим на ... Read More »

ЖРК Вардар без бодови од гостувањето во Автокоманда

265788522_10220668287319285_4155801875162853604_n-660x330

ЖРК Вардар во предпоследното коло од плеј-офот гостуваше во Автокоманда, вардарки на оваа средба беа поразени од домаќинот, тимот на Металург со резултат 26-23 (16-13). . Поведовме со 0-1 на почетокот, ривалот се врати веднаш и изедначи на 2-2. Неколку пати беше реми во првиот дел и тоа, 3-3, 7-7, 8-8, 9-9, 10-10 и на крајот 11-11. Домашниот тим во ... Read More »