Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 10)

Uncategorized

Познати составите, Вардар без Гаџа и Ристовски

rk-vardar

Вардар вечерва го очекува натпревар од 11 коло, во кое гостува кај екипата на Монпелје. Тренерот Давид Дејвис го објави списокот на ракометари на кои ќе смета за дуелот со лидерот во групата. Како што и претходно се најавуваше, Вардар ќе настапи без Гаџа и Ристовски, додека во составот го нема и Мишевски. Нивните места ќе ги потполнат Карапалевски, Гогов ... Read More »

Преглед 14.коло! Покрај Вардар и конкурентот за 2.позиција Соколи 1933 со пораз

kk-vardar

По 14. одиграни кола кошаркарите на Чаир 2030 направија уште еден голем чекор во реализација на своите амбиции кои се граничат со прволигашки. Чаирчани славеа уште една победа на гостински терен, овојпат против екипата на ГКК Охрид, со сигурни (89:73). Доволно за скор (13-1), со кој се далеку напред на првенствената табела. Сега уште еден понапред, ако се земе в ... Read More »

Преглед 1.коло плеј-оф! ЖРК Вардар се одлепи сам на врвот

273764953_10220976913354743_6025228264954924322_n

Викендов се одигра првото коло во плејофот кај дамите во женска ракометна конкуренција. Вардар лесно го совлада Пелистер, Деспина во еден израмнет меч дојде до победа кај Стружанка. Во големото дерби во финишот Куманово извади бод на домашен терен со Металург, а Ѓорче Петров со доминантна игра особено во вториот дел го совлада Чаир на домашен терен. Вака изгледаат постигнатите ... Read More »

Вардарки го „потопија“ Пелистер, Трајкоска 20.минути без примен гол, 7ци за Миновска и Трпевска

273868091_10220976916074811_6070895701906192045_n

Вардарки во 1.коло од Плеј-офот, денес беа домаќини на ЖРК Пелистер, на дуелот во „Јане Сандански“ девојките на Ристова дојдоа до убедлива победа. Ние триумфиравме со 25.гола повеќе,  ЖРК Вардар победи со резултат 38-13(20-07). Отворивме одлично во почетните пет минути,  не дозволивме Илиќ да биде совладана и по контра на капитенот Диневска Бојана поведовме до 4-0, по што гостинот побара минута ... Read More »

Гостување кај Баскет Кам, следен предизвик за КК Вардар

kk-vardar-660x330

Следниот викенд во втората кошаркарска лига на програмата е 14.коло, односно треттата рунда во 2022 година. КК Вардар во оваа календарска година одигра два меча кои ги доби, па се зацврсти на 2.позиција. Гостуваме кај тимот на Баскет Кам во Македонска Каменица, дуелот е закажан за недела (13/02/2022). Средбата во салата “Кирил и Методиј”  е закажана со почеток во 14 часот ... Read More »

ЖРК Вардар во сабота во 1.коло од Плеј-офот го пречекува Пелистер

120371753_10218168187658356_509523202635657831_o

По крајот на разигрувањето оваа есен, од групите А и Б најдобрите четири екипи го формираа плеј-офот во женската сениорска конкуренција. Истиот започнува овој викенд, ЖРК Вардар и Куманово се лидери на табелата бидејќи пренесоа по 4.бода. Црвено-црните дами на Ристова Драгана во воведното коло се домаќини, ние во Јане Сандански ја пречекуваме екипата на ЖРК Пелистер од Битола. Дуелот ... Read More »

На првиот домашен дуел годинава, Вардар домаќин на КК Црн Дрим

272435234_253237546995259_652140009306375140_n

Викендов, момците на Алесандар Јованчев ќе го играат првиот дуел на домашен терен во 2022 година. КК Вардар ја отвори истата со победа во гости кај Тетекс ТТК и ја зазема втората позиција на табелата. Црвено-црните ќе бидат домаќини на тимот од Струга, екипата на КК Црн Дрим. Натпреварот ќе се игра задутре, недела (6.февруари). Дуелот  од ова 13.коло во ... Read More »

Лидерот, Бадел пресилен за вардарки

zkk

Вчера, во малата сала „Кале“ тимот на Александар Ашаданов, екипата на ЖКК Вардар беше домаќин на лидерот на табелата, тимот на Бадел 1862.  На оваа средба 13.коло во групата-А, гостинките имаа инциијатива и водство по самиот почеток.   На средината од вториот период,  на крајот на 15.минута веќе сино-жолтите имаа 16 позитива, односно водеа со 33-49. На одмор заминаа со предност, ... Read More »

Две години без Димитровски Драги, ненадомеслива е загубата за Вардар и мак.куглањето

dr2-625x330

Да денешен ден се навршува 2.години откако  го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски. Тој целиот својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа, тој беше неговиот „животен повик“. Истиот беше еден од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска лига, ... Read More »

(ФОТО) Девојките на Ристова работат под „полна пареа“

1

Девојките на ЖРК Вардар работат под „полна пареа“ со нивниот ментор Драгана Ристовска, тие се подготвуваат за вториот дел од сезоната 2021/22 година. Тимот е на располагање речиси во целост, покрај другите тука е и новото зимско засилување на црвено-црните дами.     Read More »