Tuesday ,28 March 2023
Последни:
Home > Uncategorized > Преглед 14-то последно коло! ЖРК Вардар како првопласиран од групата минува во плеј-офот
Преглед 14-то последно коло! ЖРК Вардар како првопласиран од групата минува во плеј-офот

Преглед 14-то последно коло! ЖРК Вардар како првопласиран од групата минува во плеј-офот

Викендов се одигра 14.коло, последното од групната фаза во женската сениорска група-А каде што игра ЖРК Вардар. Сосема очекувано покрај вардарки победи остварија и останатите три тима кои се на врвот, Чаир и Куманово. Ова се постигнатите резултати од последното коло во 2022.година.

На табелата по крајот на групната фаза ние сме првопласирани со 12.победи и два пораза, идентично како и Чаир, но порадни подобрата меѓусебна статистика девојките на Царчев се лидети на табелата. Во плеј-офот од кај нас идеме ние, Куманово, Чаир и тимот од Битола, екипата на ЖРК Пелистер.

Во плеј-офот со првите четири тима од нашата група ќе минат и најдобрите четири од Групата-Б, станува збор за тимовите на Ѓорче Петров, Стружанка, Металург и Овче Поле СУ. Вака изгледа табелата во другата група: