Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 9)

Uncategorized

Куглање: Вардар-Б со победа над Пелистер Пин во 1.коло во 2023

?????

Вардар-Б во првото коло од 2023 година од Македонската кугларска лига гостуваше во Битола кај тимот на ЖКК Пелистер ПИН. Црвено-црните беа подобри од дамите во зелено-бела комбинација со резултат 1-7. За нас поенираа Ивица Петревски, Влатко Гиевски, Зоран Ристиќ, Влатко Стојановски и Мартин Митиќ. Ние соборивме 3156 “дрва“ наспроти 3125 на ривалките. Вардарци освоиа 15 сета наспроти 9 на ... Read More »

Вардар започна со гостински пораз во СЕХА лигата

FB_IMG_1674921871869

Екипата на РК Вардар  го одигра првиот натпревар годинава. Во рамките на 1.коло во СЕХА-лигата црвено-црните  гостуваа кај екипата на Татран Прешов која не совлада со резултат 27-23. Започнавме одлично ние имавме водство, со три гола на стартот. Во 9.минута стрелаше Талески за 3-6, сепак не успеавме да ја одржиме истата. Домаќинот влезе во серија 4-1и изедначи на 7-7 во ... Read More »

КК Вардар гостин на Ангели во 1.коло во 2023

kk var

По пауза од еден месец, овој викенд продолжуваат и натпреварите од Втората лига, а ќе се игра 12 коло.По првиот круг од натпреварувањето, екипата на Вардар се избори за првата позиција, и е на еден чекор пред конкуренцијата во која се уште и екипите на Ангели, Соколи 1933 и Работнички кои заостануваат по еден бод, а веднаш зад нив се ... Read More »

БК Вардар со новитет, промовираше своја веб-страница

00000000000

БК Вардар се повеќе вложува во напредокот на тимот, покрај поделените награди за изборното првенство (види тука) кои ги поделија оваа недела се повеќе вложува и во други сегменти. Најново нешто кај црвено-црните е нивната нова клубска веб-страница- https://vardar-wrestling.com/ на која ќе може да се следат актуелностите на вардарците. Вардарци имаат свое официјално гласило како што доликува на сериозен спорски ... Read More »

БК Вардар со парични награди за борачите за успехот на Изборното првенство за сениори (ФОТО)

0

БК Вардар објави дека ги наградил борачите кои изминатиов викенд освоија медали на изборното сениорско првенство. Наградата за првото место 300 евра, за второто 150 и за третото 50. На ден 21.01.2023 година, во спортската сала на Гимназија ,, Зеф Љуш Марку ” во Скопје, се одржа Изборното државно првенство во борење слободен стил и женско борење за сениори за ... Read More »

Царчев нов член на женската А-селекција задолжен за голманите

cAKI1-660x330

Тренерот на ЖРК Вардар, кормиларот на црвено-црните дами, Александра Царчев до денес повторно е дел од македонската женска ракометна репрезентација. Царчев ќе работи со голманите на Македонија, тој својата прва задача ја имаше утрово на тренингот на селекцијата во Скопје. Овој одличен тренер ќе ја подобри подготвеноста на „чуварите на мрежата“ на црвено-жолтата сениорска репрезентација. Read More »

ЖКК Вардар совладан од МЗТ во првиот меч во 2023

000000000000

Второто коло од вториот круг од натпреварите во Првата лигажени, донесе доста неизвесност, на три од четири одиграни. И неколку изненадувачки резултати, во преден план, победата на кошаркарките на МЗТ Скопје на гостувањето „Под Кале“ каде беа подобри од Вардар (68:64). Во голема мерка поради „влијанието“ на странскиот двоец, Џој Симонс-Оливија Ли кои искомбинираа 57, од крајните 68. поени на ... Read More »

Среќен 20.роденден Трајкоска Јована

q2

Денес еден од голманите на ЖРК Вардар, Јована Трајкоска го прославува својот 20.роденден. Трајкоска голманката со најголем стаж е дел од овој тим од пионерските денови на екипата кога беше избрана за најдобар голман, ги мина со црвено-црните сите фази, пионерска, кадетска, младинска и сениорска. На вардаровиот голман, редакцијата на Вардар фанс и посакува многу успех, среќа, здравје успех. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ЈОЦИ! Read More »

ЖРК Вардар на 16.јануари ги „пали моторите“

46

 Девојките од ЖРК Вардар ги „трошат“ последните денови од зимскиот одмор, предводникот на екипата,  Царчев го дефинираше планот за подготовки во продолжението од сезоната 2022/2023 година. Подготовките за пролетниот дел каде не очекува настап на три фроната, плеј-офот од сениорската лига, дуелите во Купот на Република Македонија и младинската лига ќе започнат на 16.јануари (понеделник). Првата недела ќе се работи ... Read More »

Чувара стрелец број.1 за Полска на мечот со Јужна Кореја

999999999999999999999999999999999999999999-660x330-660x330

Вчера, еден  од домаќините на ракометниот Мундијал 2023, селекцијата на  Полска одигра дуел против Јужна Кореја, истиот го доби  со резултат 31-27. Во нивните редови настапи, вардарецот Јан Чувара  кој на оваа “контролка„ беше најдобар стрелец на мечот. Вардаровиот играч истиот го заврши  со пет постигнати гола. Полска ден пред тоа одигра натпревар и беше поразена од селекцијата на Тунис. Read More »