Sunday ,29 May 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 8)

Uncategorized

Нов пораз од Словенија, три вардарки имаа настап за А-селекцијата

mkd-slo_32-1024x683

Вчера во СЦ “Борис Трајковски” сениорките го одиграа четвртиот натпревар од EHF EURO CUP против Словенија и забележаа пораз со резултат 20:27. За црвено-жолтите настап имаа три вардарки: Миновска Сара,  Ивана Џатевска и Коцева Бојана. Нашите ракометарки лошо го отворија натпреварот и никако не можеа да се вратат во игра ниту пак да ја повторат играта од претходната пресметка со ... Read More »

Минимален пораз од Словенија во третиот натпревар на ЕХФ ЕВРО Купот, вардарки без погодоци

slovenia-macedonia-3-3-2022-133-1024x683

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Словенија во третиот натпревар од EHF EURO CUP, натпреварот се одигра во Целје, Словенија, во рамки на ЕХФ неделата. Во составот на црвено-жолтата селекција беа две вардарки, Џатевска Ивана и Коцева Бојана кои не забележаа погодоци. Во третиот натпревар на EHF EURO CUP, сениорската репрезентација на Македонија загуби со резултат 29:28, ... Read More »

ОК Вардар во Тетово ја совлада Шкендија во дербито

ok-vardar

Одбојкарите на Вардар победнички започнаа  во премиерното коло од втората фаза, во плеј-офот во одбојкарското првенство. Варцарци  го добија дерби дуелот, по четири сета славеа со 1-3 на гостински терен во Тетово. Вистнска одобојкарска  драма имаше во сите четири сета, нашите момци  поведоа со 1-0 (22-25), но домашниот состав врати на ист начин (25-22) за израмнување. Следните два сета им припаднаа на ... Read More »

Дибиров: Ако сакаме понатака во ЛШ, мора да „падне“ Загреб

dibirov

РК Вардар 1961  ќе го одигра првиот домашен натпревар во ЛШ во 2022 година, сега со обврска за победа. Противник е хрватскиот шампион, тимот на  ППД Загреб, директниот конкурент за шестото место во групата А. За оваа средба искусното крило Дибиров вели: Многу сме среќни што ќе играме дома, во вториот дел од сезоната во ЛШ. Очекуваме полна сала и ... Read More »

(СТРИМ) Стружанка-ЖРК Вардар 12:30 часот

2222222222222222222222222

Денес, лидерот на табелата во плеј-0фот од женската сениорска конкуренција, нашиот ЖРК Вардар во 2.коло од овој сегмент ќе биде гостин кај тимот на Стружанка во Струга. Натпреварот ќе се игра во недела во салата „Нико Нестор“. Ова наше прво гостување во 2022 година  ќе започне во 12 часот и 30 минути, директен пренос на следиот ЛИНК Read More »

Куп: Баскет Кам подобар од Вардар во 1/2-финалето

00000000

Екипата на Баскет Кам 2011 е вториот финалист на овогодинешното издание од Купот „Благоја Георгиески-Буштур во женска конкуренција. Во дуелот со екипата на Вардар имаа одлична завршница со која стигнаа до победата, и шанса во  финалето, против екипата на Бадел 1862, да го бранат трофејот кој го освоија лани, на истото место, во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје БАСКЕТ КАМ ... Read More »

Познати составите, Вардар без Гаџа и Ристовски

rk-vardar

Вардар вечерва го очекува натпревар од 11 коло, во кое гостува кај екипата на Монпелје. Тренерот Давид Дејвис го објави списокот на ракометари на кои ќе смета за дуелот со лидерот во групата. Како што и претходно се најавуваше, Вардар ќе настапи без Гаџа и Ристовски, додека во составот го нема и Мишевски. Нивните места ќе ги потполнат Карапалевски, Гогов ... Read More »

Преглед 14.коло! Покрај Вардар и конкурентот за 2.позиција Соколи 1933 со пораз

kk-vardar

По 14. одиграни кола кошаркарите на Чаир 2030 направија уште еден голем чекор во реализација на своите амбиции кои се граничат со прволигашки. Чаирчани славеа уште една победа на гостински терен, овојпат против екипата на ГКК Охрид, со сигурни (89:73). Доволно за скор (13-1), со кој се далеку напред на првенствената табела. Сега уште еден понапред, ако се земе в ... Read More »

Преглед 1.коло плеј-оф! ЖРК Вардар се одлепи сам на врвот

273764953_10220976913354743_6025228264954924322_n

Викендов се одигра првото коло во плејофот кај дамите во женска ракометна конкуренција. Вардар лесно го совлада Пелистер, Деспина во еден израмнет меч дојде до победа кај Стружанка. Во големото дерби во финишот Куманово извади бод на домашен терен со Металург, а Ѓорче Петров со доминантна игра особено во вториот дел го совлада Чаир на домашен терен. Вака изгледаат постигнатите ... Read More »

Вардарки го „потопија“ Пелистер, Трајкоска 20.минути без примен гол, 7ци за Миновска и Трпевска

273868091_10220976916074811_6070895701906192045_n

Вардарки во 1.коло од Плеј-офот, денес беа домаќини на ЖРК Пелистер, на дуелот во „Јане Сандански“ девојките на Ристова дојдоа до убедлива победа. Ние триумфиравме со 25.гола повеќе,  ЖРК Вардар победи со резултат 38-13(20-07). Отворивме одлично во почетните пет минути,  не дозволивме Илиќ да биде совладана и по контра на капитенот Диневска Бојана поведовме до 4-0, по што гостинот побара минута ... Read More »