Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized > ЖРК Вардар со победа на гостувањето во Солун (Фото)
ЖРК Вардар со победа на гостувањето во Солун (Фото)

ЖРК Вардар со победа на гостувањето во Солун (Фото)

Девојките на ЖРК Вардар, денес гостуваше во Грција, кај тимот на РК Панорама во Солун. На овој меѓународен тест-натпревар дојдовме до победа со резултат 34-39.

1

Вардарки беа одлични во текот на сите 60.минути, ние бевме тимот кој играше на ниво во одбраната и во нападот. На одмор по 30.минути ракомет заминавме со два позитива, за време на паузата беше 15-17. Во вториот дел предноста ја зголемивме за додатни 3.гола и победивме со пет разлика, ние триумфираме со 34-39 на оваа прва контолка за нас во 2023 година на која се подготвуваме за пролетните предизвици во домашните натпреварувања.

 330635325_5947226261982740_6914704974113293750_n 330206573_1541610166319451_6293332535801300521_n 330022656_516514270597471_3152214700117790298_n 328944766_2092381744284426_5809317671863004473_n

 Капитенот на тимот, Бојана Диневска одигра одлично и погоди 9.пати, Стефаноска Сара стрелаше на оваа контролка во 8.наврати, Трпевска Ивона и Бојана Коцева дуелот го завршија со 6ки, а Сара Миновска и Ивана Џатевска се запишаа во листата на стрелци со по 4.гола.

d5

d2

d
Голманите беа одлични, Јована Трајкоска и Андреа Илиќ сопреа по 7 удари, Вероника Ѓорѓиевска одбрани 2.топки.