Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 20)

Uncategorized

Почина легендарниот српски тренер и поранешен фудбалер на Вардар, Милан Живадиновиќ

9999999999999999999999999999999999999999

На 77-годишна возраст почина поранешниот југословенски селектор и српска тренерска легенда, Милан Живадиновиќ. Живадиновиќ беше тренер на Црвена звезда и на екипи како Будуќност, ОФК Београд, Приштина, Раднички Ниш, Сутјеска, Рад, Нови Сад, Спартак, турскиот Сакаријаспор и во кувајтскиот Ал Шабаб. Во 1998 година беше селектор на репрезентацијата на поранешна СР Југославија, а беше предводник и на селекциите на Ирак, ... Read More »

Исланд последен ривал на шампионатот, пет вардарки го играат овој дуел за 5.место

218577802_124630973171409_8814432136565442996_n

Денес, младинската репрезентација на Mакедонија во женска конкуренција  во Јане Сандански ќе го игра својот последен дуел на  ЕХФ шампионатот  кој се игра во Скопје.  Црвено-жолтата селекција  за противик ќе ја има селекцијата на  Исланд  ова е дуел за 5. место. Дуелот на избраничките на Савевски и исланѓанките ќе започне во 13-00 часот. Во составот на Македонија повторно ќе играат ... Read More »

Висока победа над Косово, Трајкоска прва двоцифена мак.голманка

219209648_10219908370961851_8203009484859950876_n

Пирова победа на Македонија на ЕХФ Шампионатот во Скопје, ние го совладавме Косово, но бидејќи Ф.Острови беа вчера подобри од Холандија, тие две селекции идат во полуфиналето. Црвено-жолтата селекција по крајот на групната фаза успеа да го освои 3. место во Групата Б и да се влезе во битка од 5. до 8. место. На вчерашниот дуел во Спортскиот центар Јане ... Read More »

Пет вардарки во составот против Холандија, Седлоска на местото на Пешиќ

2

Денес во рамките на треттото коло во групната фаза на ЕХФ Шампионатот за младинки во Скопје, Македонија ќе има тешка задача и ќе игра со лидерот во групата. Наш ривал е силната селекција на Холандија, натпреварот се игра со почеток во 20:30 часот во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје. Познат е составот, во него се пет вардарки, се враќа ... Read More »

Андреевски покани 5 вардарци, следуваат специфични мерења, и продолжение на подготовките на селекцијата M14

m14s

Денес, 12. јули, вкупно 17. кандидати ги продолжуваат активностите во нашата најмлада селекција. Репрезентацијата „Под 14“ години-мажи која се подготвува за учество на меѓународен турнир во Словенија, планиран за месец август, во Словењ Градец, ќе ги продолжи подготовките со кошаркарите кои беа селектирани од страна на стручниот тим на оваа наша селекција, предводен од селекторот Горан Андреевски. Следејќи ги модерните тредови ... Read More »

(ВИДЕО) „Сара тотал“, Миновска со 10.гола од 10 удара ја потопи БиХ

q-660x330-660x330

Сара Миновска игра тотален ракомет, на мечот со БиХ, капитенот на Македонија У19 го уништи ривалот. Во победата учестуваше со 10.гола од 10.обида. Вардаровото крило имаше 100% ефект, незадржлива, продорна, лукава и храбра. Оваа девојка е пример како со многу работа, труд и посветеност се стига до врвот. Видеото со нејзините погодоци погледнете го ТУКА Read More »

ПОТВРДЕНО! Нуров е во топ-4 ранкингот за Олимпијадата, последните подготовки се во Русија, федерацијата стандардно „спие“

203488475_877797209501259_2447078177422613096_n

Светската боречка организиација го потврди рангирањето за Олимписмките игри во Токио. Важно за нас е како што знаеме рејтингот на Нуров , кој е во фаворитите 4 учесници благодарение на рејтинговите турнири . Така да првите 4 никако на жребувањето не би требало да се сретнат еден со друг , доколку Нуров на жребувањето ги избегне “незгодни борачи” Одикадзе (Грузија) ... Read More »

Ф-4 во СЕХА ќе се игра во Задар од 3 до 5.септември

qqqqqqqqq

Денес, и официјално раководството на СЕХА-лигата потврди дека завршницата, односно Ф-4 турнирот ќе се игра во хрватскиот град Задар од 3 до 5 септември. Во четвртфинале на регионалното натпреварување  Вардар ќе се соочи со хрватскиот шампион за место на собирот на најдобрите четири тима кои ќе атакуваат на титулата. Вардар ќе игра против ППД Загреб на 26 и 31 август ... Read More »

Среќен роденден Георг Поп-Крстев

pop2

Свој роденден прославува играчот на Кугларскиот клуб “Вардар“, младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче од веќе четири сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив. Неговата љубов кон Вардар му дава сила и елан, а судбината му „мести“ големи улоги за трофеите. Кога го освојувавме Купот  беше важна алка и поентираше за „златен медал“, сезонава играше повторно фантастично, баш во дербито за пехар тој на ... Read More »

Дервишевиќ го скрати списокот за селекцијата М15, Вардар со 5.играчи

fg-660x330

По одработените селективни тренинзи, селекторот на репрезентацијата „Под 15“ години, Денис Дервишевиќ, го објави новиот, скратен список на кандидати за овој наш национален тим во машка конкуренција. Повиканите кошаркари треба да се појават на првиот тренинг кој е закажан за 5.јули (понеделник) во 11.30 часот, кој ќе биде реализиран во спортската сала на СУГС „8 септември“ во Скопје (поранешно ЕМУЦ). ... Read More »