Thursday ,21 September 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 50)

Uncategorized

ОК Вардар: Недостасуваат милион денари во извештајот на федерацијата

ok-vardar1-660x330

Црвено-црните реагираат на случувањата на саботното собрание на одбојкарската федерација на Македонија. Соопштението на Одбојкарскиот клуб  „Вардар“ го пренесуваме во целост: Почитувани, Би сакале да ја инфоримираме Македонската јавност, а особено Одбојкарските љубители за дел од случувањата на саботното собрание на одбојкарската федерација, посебно за финансискиот извештај кој ни беше доставен неполни 10 часа пред одржување на собранието, со што ... Read More »

Куглање: Со кам-бекот на Димовски и Поп-Крстев ростерот на Вардар дојде до дури 14 имиња

33-660x330

Куглањето поради пандемијата со корона вирусот во светот, уште во месец март е прекинато, сезоната не се доигра, па  се уважи моменталната табела . По што се поделија местата за настап во Европа и се прогласи првак. Веќе се прават подготовки за новата сезона, 2020/2021 година. Вардар во последните шест години дури пет пат ќе ја преставува Македонија во кугларска ... Read More »

ОК Вардар: ОФМ не изрекетира, финансискиот извештај е паушален

85231279_1106367053038752_8923196506249363456_n-660x330

Одбојкарската федерација на Македонија вчера одржуваше Изборно собрание. Во трка беа се двајца кандидати. Долгогодишниот претседател, Петар Јовановски и поранешниот репрезентативец, Јовица Симовски. На собранието кое е во тек, најголем критичар на работата на федерацијата е претставникот на ОК Вардар, Влатко Серафимов чиј клуб и го номинираше Симовски за претседателски кандидат. Тој имаше забелешки за комплетната работа на ОФМ. „Одбојкарската ... Read More »

MТВ утре во „ТВ Споменарот“ со снимки на мечеви на РК Вардар и ЖРК Вардар од 2009

download

Спортскиот канал на Македонската радио и телевизија воведе еден интересен концепт на емитување на снимки од мечеви во рубриката „ТВ Споменар“. Утре недела 12/07/2020 на програмата се два ракометни меча од 2009 година. Програмата за утре е следна: МРТ-3 програма за НЕДЕЛА, 12.07.2020 08.00 ТВ СПОМЕНАР: СПОРТСКАТА МАГИЈА НА СТОЛЕТИЕТО – (специјал) 09.00 ТВ СПОМЕНАР: МАКЕДОНИЈА-ШПАНИЈА 1994 – (квал за ... Read More »

(Фото) Летен кошаркарски камп на Вардар

fb_img_1593945056416

KK Вардар го реализира првиот летен индивидуален камп , истиот се одвива на отворено на кошаркарското игралиште крај хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Во продолжение неколку фотографии од атмосферата на кампот.   Read More »

Николиќ се врати во „старото јато“ од ЖРК Вардар мина во Металург

vardarfans-nikolic

Досегашниот лев бек на црвено-црните,  Милица Николиќ  е нова ракометарка на ЖРК Металург. Девојката која е дел и од А-селекцијата  потпиша договор на една сезона со сино-белите од Автокоманда. Таа се враќа во „старото јато“, Николиќ потекнува од школата во Автокоманда и ги мина сите младински категории потоа дојде во „Јане Сандански“ каде мина три сезони. Редакцијата на Вардар фанс ... Read More »

Среќен роденден Илиќ Андреа

ilic2

Денес   својот 19-ти роденден го прославува Илиќ Андреа голманот на ЖРК Вардар и младинска репрезентативка.  Станува збор за талентиран голман кој беше дел од тимот кој одигра сезона за помнење во сениорската конкуренција каде игравме во Куп финалето и завршивме во топ-3 сегментот во женската Супер лига, настапуваше и за мак.селекцијата на ЕХФ Шампионатот за младинки, носител е на признанието „најдобар голман“ во кадетската ... Read More »

Точно пред 33 години ФК Вардар стана шампион на Југославија

e1-660x271

Пред 33год. на денешниот ден 14 јуни, се случи нешто што тој датум го направи е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Во  1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тогаш дојдовме до  прва шампионска титула на нашиот тим, воедно со тоа   беше прославена 40-годишнината од постоењето на ... Read More »

На денешен ден лани: Злато и бронза за КК Вардар М13 на завршниот Ф4

dg2

Црвено-црните млади кошаркарски екипи на Вардар доминираат во младите лиги. Лани на денешен ден сме донеле убава вест за младите надежи од М13, во истата се велеше: Вардарци вистински владеат во лигата М13. На финалниот турнир влегоа и двете наши екипи, Вардар 2 и Вардар 1 кои убедливо ги поразија своите противници. Во СРЦ Кале се одиграа финалните натпревари, а ... Read More »

МТВ денес со снимки од ФК Вардар-Работнички и РК Вардар-Војводина

21691-nerealizirani-mnogu-shansi-i-penal-na-kraj-bez-golovi-so-rabotnichki

Спортскиот канал на Македонската радио и телевизија ќе емитува денес неколку спортски настани, поточно снимки од истите. За нас интересни се два меча, еден на ракометниот и еден на фудбалскиот црвено-црн колектив, Вардар. МРТ-3 програма за ВТОРНИК, 09.06.2020 08.00 македонски фудбал: БОРЕЦ-ВАРДАР 09.45 СЕХА ракомет 2019/2020: МЕШКОВ Б.-ЕУРОФАРМ Р 11.15 македонска кошарка: ПЛЕЈ-ОФ 2019 МЗТ СКОПЈЕ-ГОСТИВАР – (1/2-финале) 12.45 ТАНЦ ... Read More »