Thursday ,21 September 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 49)

Uncategorized

ЖКК Вардар ќе организира летен камп

received_3039684209463036

Кошаркарскиот клуб Вардар по успехот со реализација на машкиот индивидуален кошаркарски камп, оди чекор понапред. Од црвено-црниот тим најавуваат и камп за дами. Во информацијата за истиот се вели: ЖКК Вардар оргнизира кошаркарски камп за девојчиња од 6 до 16 години ⛹‍♀️ 10.08.2020-28.08.2020 терените на “Александар Палас” Read More »

Честит ИЛИНДЕН!

ilinden-364x330-364x330-364x330-364x330-364x330

ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН МАКЕДОНЦИ … На денешен ден далечната 1903 година во срцето на моќната отоманска империја една мала организација реши да го оствари историскиот сон на еден народ, своја самостојна држава. Храбрите иако малубројни Комити на денешен ден го отпочнаа Илинденскиот востание. Денес тоа свето име го носиме ние навивачите на Вардар, кои се трудиме да го оправдаме тоа свето ... Read More »

ЖРК Вардар задутре во 18:30 часот стартува со подготовките на фудбалскиот терен во Ј.Сандански

received_954210081760989

Задутре, понеделник 3.август ќе започнат подготовките на ЖРК Вардар за новата сезона 2020/2021 година. Најпрвин ќе има состанок на тимот потоа ќе се обработи првиот тренинг. Истиот ќе се одвива на фудбалскиот терен крај Спортскиот центар “Јане Сандански” во Скопје. Ристова ќе го има целиот ростер на располагање, за голманите и понатаму задолжен е Царчев. Read More »

Среќен роденден Кралице, Наков Славица

ca-660x330-660x330

Денес свој роденден прославува „Кралицата на македонската кошарка“ неприкосновената  Славица Наков. Популарната Цаци е  веќе две децении активна. Највозрасна, но со многу енергија, со вештините  кои одамна  се познати таа го водеше овој тим до врвот.  Таа е неприкосновен владетел на паркетот, девојка од која треба сите генерации кошаркарки во земјава кои се активни да учат како се игра со “портокаловата топка“. Таа измината ... Read More »

Пливачки Клуб ВАРДАР: Ќе го организираме Првиот крушевски маратон “Тоше Проески”

dibi

Пливачки Клуб ВАРДАР 2018 на ден 09.08.2020 година (недела), го организира Првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” кој што воедно е и ПРВ маратон и натпревар организиран во Крушево. Маратонот ќе се одржи на Крушевското езеро, трката ќе биде кружна која ќе биде во должина од 2,5 километри. Од вардаровиот клуб за истата велат: Се надеваме на успешен маратон и маратон кој што ... Read More »

ФК Вардар утре ќе започне со подготовки, со „скрпен“ тим до зимо

vardarfans-vasoski

Според информациите во медиумите, ФК Вардар ќе го избегне најлошото сценарио во кое се споменуваше настап од најнизок ранг и неиграње во фудбалската елита. Васовски утре ќе прозива, ќе се „крпи“ тим со цел да се настапи во првата лига во очекување на поволни ветришта и решавање на прашањето за нов спонзор. Целта е да се започне првенството, а потоа ... Read More »

Поплави, земјотреси Скопје го рушеле, Скопје пак се изгради, Скопје ќе живее… 26.07.`63-26.07.`20, Кобниот ден за Скопје поради кој ФК Вардар ја замени белата со црна боја…

h9-540x330-540x330-540x330

Денес нашиот дом нашето Скопје  ја одбележува 57-годишнината од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули 1963 година, а во кој животите ги загубија 1070 луѓе и 3000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на денешен ден во 1963 година, во 5:17 часот. Во потресот, кој беше со јачина од 9 девет степени по Меркалиевата или шест според Рихтеровата скала, ... Read More »

Јованчев за Вардар фанс: КК Вардар ми укажа доверба, уважувајќи го мојот труд и лојалност кон тимот

jovancev-660x330

Нов кормилар на првиот тим на КК Вардар ќе биде, Александар Јованчев. Млад стручњак кој молњевито напредуваше во „струката“ од ден во ден, како вреден работник. Повеќе од заслужено ја доби довербата на управата да го води тимот, покажа и докажа досега дека е еден од најперспективните тренери. Освојуваше со младите црвено-црни тимови трофеи, направи ГОЛЕМ успех како селектор на ... Read More »

Алушовски: Следи многу работа, вклопивме добар тим

rkv3

Се уште актуелниот европски првак, Вардар 1961 ги почна подготовките за новата сезона, и ние сме првиот ракометен тим во земјава што почнува со подготовки. Со повеќе нови играчи во ростерот Вардар 1961 има план да ги повтори досегашните резултати, пласман на Ф4 турнирот во СЕХА лигата, да биде во Топ-8 во Европа и да ја освои двојната титула во ... Read More »

Стојановска: Од Металург минав во ЖРК Вардар поради желбата за напредок и усовршување кој го нуди тимот

df

ЖРК Вардар сериозно се засили со две нови имиња пред почетокот на новата сезона. Една од нив  игра на левата бековска позиција. Станува збор за македонската репрезентативка, Михаела Стојановска. Таа во нашите редови пристигна од ривалот од Автокомада, екипата на ЖРК Металург. Тука ги мина сите младински конкуренции,  беше дел и од Македонската кадетска селекција на шампионатот во Италија 2019. Ристова добива одличен бек ... Read More »