Tuesday ,28 March 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 47)

Uncategorized

На денешен ден 2019! Лавиците „крикнаа“ до небо, пионерките станаа кадетски шампиони на Македонија

sg

На денешен ден лани, девојките на Платон и Папуџиева, пионерките на ЖРК Вардар направија неочекуван успех. Тие покрај титулата која од претходно ја имаа во својата генерација успеаа на Ф-4 турнирот во поврозасната категорија, кадетска да обезбедат титула. Се надминаа себе и покажаа дека се најдобра млада екипа во Македонија. Веста за нивнот успех пренесена на нашиот сајт изгледаше вака: ... Read More »

Комити денес слават 33.години од формирањето

101547910_2977200759000856_1396773323718787072_o

Преземено во целост од официјалната страница на Комити Запад: Не дека пред 1987-ма немаше организирано навивање на Градски, имаше и тоа доста време предходно, и почетоците се на источната трибина, но под разни имиња и под црвено црните знамиња и боите на Вардар. Но првпат знаме Комити е истакнато на Западната трибина, и како датум кој е општо прифатен како ... Read More »

Ристова за Вардар Фанс: ЖРК Вардар е стабилизиран, атакуваме на титулата со моите девојки

dragana3

ЖРК Вардар по заминувањето на Сергеј Самсоненко од ракометните колективи се најде на “крстопат“. Па така истиот не беше во плановите на новиот сопственик на РК Вардар. Тимот сепак „преживеа“ на радост на многумина. Вардар е најнадежен женски колктив во земјава, има највеќе кадетски, младински и сениорски репрезентативки. Оваа генерација во почетоците, односно во пионерска конкуренција ја создаде Драгана Ристова. ... Read More »

Кошаркарскиот камп на Вардар со триото тренери: Радуловиќ, Јованчев и Крстиќ

101318043_2040842882714768_1097805787025113088_o

Кошаркарскиот клуб Вардар по долга пауза поради пандемијата со Корона вирусот ги најави првите активности. Kошаркарскиот клуб Вардар  известува дека од почетокот на јуни 2020 година, започнува со индивидуални тренинзи, кој ке бидат специјално прилагодини и подготвени од нашите најдобри тренери. Познато е и  триото кое ќе работи со надежите, станува збор за еминентни кошаркарски стручњаци предводени од тренерот на првиот ... Read More »

На денешен ден 2019: ЖКК Вардар на чело со Стојановска Жаки дојде до првата титула

img_20190530_214914_172-469x330

На денешен ден лани, 2019 година за првпат ЖКК Вардар дојде до титулата во Македонија. Во финалната серија девојките предводени од Жаклина Стојановска дојдоа до пехарот. Во веста објавена на нашиот сајт точно пред една година сме донеле: Шампиони… Конечно падна Бадел. Избраничките на Жаклина Стојановски се на седмо небо, по освојувањето на титулата во македонската лига со 3:0 против ... Read More »

На денешен ден 2017: „Давид го победи Голијат“, Вардар со високи 7-1 го фрли Макпетрол на колена за Куп трофеј

sr

На денешен ден пред три години, во 2017 во кугларскиот Куп на Македонија се случи „Давид да го победи Голијат“. Односно нашиот КК Вардар успеа да го совлада фаворитот, тимот со најголем буџет во овој спорт и апсолутниот владател екипата на КК Макпетрол. Одлична тактика на мечот имаше веќе покојниот Драги Димитровски, легендарниот Чичко Драги маестрално ги обмисли паровите и ... Read More »

ЖКК Вардар: Индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14г.

100099101_2040082332790823_760127993560432640_o

Како што известуваат од Кошаркарскиот клуб Вардар, поточно од женскиот тим наскоро ќе започнат активности. Поради светската пандемија со Корона вирусот од март салата “Кале“ и сите тренинзи беа “под мраз. Конечно доаѓа до значајно олабаување на мерките па се подготовуваат за нови активности. Тие најавуваат индивидуален кошаркарски камп за кошаркарки над 14 години. Тренери на истите ќе бидат, првиот ... Read More »

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи

vardafans

Уште како дете се истакнуваше со своите дриблинзи. Најпрвин стана носител во играта на ФК Единство, а набргу за неговите квалитети ”дознаа” и од ФК Вардар. Во 1962 година дојде и тој ден, Мете Спасовски се најде во кабината на Вардар, го облече Вардаровиот дрес и настапи на повеќе од 600 натпревари, што првенствени, што пријателски. Неуморен во играта, мајстор ... Read More »

ВАРДАР – Основоположник на женската кошарка

picture5-660x330

Управата на KK Вардар уште од самиот почеток на постоењето на овој клуб става акцент и на работата со женската екипа. По формирањето на машката екипа, во 1947 година е формирана и женската екипа на КК Вардар која во суштина е и единствениот македонски женски кошаркарски колектив се до 1956 година кога се појавува ЖКК Работнички. Во периодот од 1948 ... Read More »

Вардар-Веспрем, денес на програмата на МРТ-3

79283875_10158741024085348_8795958203184578560_o

Во период кога нема спортски настани, денес каналот МРТ-3 ќе прикаже нов меч на вардарци од актуелната сезона. Се работи за дуелот на Вардар против Веспрем, одигран во С.Ц. Јане Сандански. Мечот му припадна на Веспрем, кој славеше со резултат 29:38. Дуелот денес ќе се емитува од 16:05 часот, а истиот може да се проследи и на полноќ. Read More »