Tuesday ,28 March 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 46)

Uncategorized

Куглање: Со кам-бекот на Димовски и Поп-Крстев ростерот на Вардар дојде до дури 14 имиња

33-660x330

Куглањето поради пандемијата со корона вирусот во светот, уште во месец март е прекинато, сезоната не се доигра, па  се уважи моменталната табела . По што се поделија местата за настап во Европа и се прогласи првак. Веќе се прават подготовки за новата сезона, 2020/2021 година. Вардар во последните шест години дури пет пат ќе ја преставува Македонија во кугларска ... Read More »

ОК Вардар: ОФМ не изрекетира, финансискиот извештај е паушален

85231279_1106367053038752_8923196506249363456_n-660x330

Одбојкарската федерација на Македонија вчера одржуваше Изборно собрание. Во трка беа се двајца кандидати. Долгогодишниот претседател, Петар Јовановски и поранешниот репрезентативец, Јовица Симовски. На собранието кое е во тек, најголем критичар на работата на федерацијата е претставникот на ОК Вардар, Влатко Серафимов чиј клуб и го номинираше Симовски за претседателски кандидат. Тој имаше забелешки за комплетната работа на ОФМ. „Одбојкарската ... Read More »

MТВ утре во „ТВ Споменарот“ со снимки на мечеви на РК Вардар и ЖРК Вардар од 2009

download

Спортскиот канал на Македонската радио и телевизија воведе еден интересен концепт на емитување на снимки од мечеви во рубриката „ТВ Споменар“. Утре недела 12/07/2020 на програмата се два ракометни меча од 2009 година. Програмата за утре е следна: МРТ-3 програма за НЕДЕЛА, 12.07.2020 08.00 ТВ СПОМЕНАР: СПОРТСКАТА МАГИЈА НА СТОЛЕТИЕТО – (специјал) 09.00 ТВ СПОМЕНАР: МАКЕДОНИЈА-ШПАНИЈА 1994 – (квал за ... Read More »

(Фото) Летен кошаркарски камп на Вардар

fb_img_1593945056416

KK Вардар го реализира првиот летен индивидуален камп , истиот се одвива на отворено на кошаркарското игралиште крај хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Во продолжение неколку фотографии од атмосферата на кампот.   Read More »

Николиќ се врати во „старото јато“ од ЖРК Вардар мина во Металург

vardarfans-nikolic

Досегашниот лев бек на црвено-црните,  Милица Николиќ  е нова ракометарка на ЖРК Металург. Девојката која е дел и од А-селекцијата  потпиша договор на една сезона со сино-белите од Автокоманда. Таа се враќа во „старото јато“, Николиќ потекнува од школата во Автокоманда и ги мина сите младински категории потоа дојде во „Јане Сандански“ каде мина три сезони. Редакцијата на Вардар фанс ... Read More »

Среќен роденден Илиќ Андреа

ilic2

Денес   својот 19-ти роденден го прославува Илиќ Андреа голманот на ЖРК Вардар и младинска репрезентативка.  Станува збор за талентиран голман кој беше дел од тимот кој одигра сезона за помнење во сениорската конкуренција каде игравме во Куп финалето и завршивме во топ-3 сегментот во женската Супер лига, настапуваше и за мак.селекцијата на ЕХФ Шампионатот за младинки, носител е на признанието „најдобар голман“ во кадетската ... Read More »

Точно пред 33 години ФК Вардар стана шампион на Југославија

e1-660x271

Пред 33год. на денешниот ден 14 јуни, се случи нешто што тој датум го направи е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Во  1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тогаш дојдовме до  прва шампионска титула на нашиот тим, воедно со тоа   беше прославена 40-годишнината од постоењето на ... Read More »

На денешен ден лани: Злато и бронза за КК Вардар М13 на завршниот Ф4

dg2

Црвено-црните млади кошаркарски екипи на Вардар доминираат во младите лиги. Лани на денешен ден сме донеле убава вест за младите надежи од М13, во истата се велеше: Вардарци вистински владеат во лигата М13. На финалниот турнир влегоа и двете наши екипи, Вардар 2 и Вардар 1 кои убедливо ги поразија своите противници. Во СРЦ Кале се одиграа финалните натпревари, а ... Read More »

МТВ денес со снимки од ФК Вардар-Работнички и РК Вардар-Војводина

21691-nerealizirani-mnogu-shansi-i-penal-na-kraj-bez-golovi-so-rabotnichki

Спортскиот канал на Македонската радио и телевизија ќе емитува денес неколку спортски настани, поточно снимки од истите. За нас интересни се два меча, еден на ракометниот и еден на фудбалскиот црвено-црн колектив, Вардар. МРТ-3 програма за ВТОРНИК, 09.06.2020 08.00 македонски фудбал: БОРЕЦ-ВАРДАР 09.45 СЕХА ракомет 2019/2020: МЕШКОВ Б.-ЕУРОФАРМ Р 11.15 македонска кошарка: ПЛЕЈ-ОФ 2019 МЗТ СКОПЈЕ-ГОСТИВАР – (1/2-финале) 12.45 ТАНЦ ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар победник на Купот на маршал Тито

12189-na-deneshen-den-vardarovo-slavje-vo-belgrad-osvoen-kupot-na-sfrj-660x330

Во сезоната 1960/61 Вардар испиша убава страница во својата историја. Вардарци го освоија Купот на маршал Тито во Белград, во финалето совладан беше тимот на Вартекс со резултат 2:1. Резултатот беше отворен во 50 минута, Владо Николовски беше стрелец на првиот погодок. Потоа три минути подоцна и Илиевски погоди за веќе предност од 2:0. До крајот на мечот тимот на Вартекс успеа само да намали на ... Read More »