Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 48)

Uncategorized

Вардар го совлада РК Бутел на тест-меч

rk-vardar

Избраниците на Стефче Алушовски, одигаа една од двете предвидени   „контролки“  кои се на програмата  пред дуелот против бундеслигашот, тимот на Флензбург. Протов германците играме  идниот  четврток  по одложените две кола во ЛШ моравме да бараме спарниг-партнери во земјава. Европскиот првак, Вардар попладнево беше подобар од тимот на РК Бутел Скопје. Победата дојде со седум гола позитива, односно со резултат  29:22. Црвено-црните момци ... Read More »

Спартак-ЖРК Вардар, петок од 18:00 часот

119988869_10218110722261757_1200266182952730001_o

По двете победи изминатиот викенд,  над Стружанка и Гевгелија, ЖРК Вардар ќе атакува на 3/3 во Женската Супер лига. Во следното, 3.коло гостуваме кај тимот на РК Спартак Кисела Вода. Натпреварот е закажан за 25.септември, во петок. Дуелот во салата „Круме Кепевски“ во Кисела Вода ќе се игра со почеток во 18:00 часот. Веќе во недела се игра 4.коло, ние ... Read More »

(ФОТО) Царчев со последна смотра пред утрешната прва битка во Супер лигата

119771296_631981857686181_1034818833687754256_n

Денес, во Јане Сандански, тренерот на голмани на ЖРК Вардар, Александар Царчев го одржа последниот голмански тренинг пред почетокот на лигата кој е закажан за утре.  Царчев со своите „ангели“ како што ги нарекува  ја имаше последната смотра пред  утрешната битка. Според неговите зборови, првотимките Грујовска Симона, Илиќ Андреа и Трајковска  Јована биле на ниво, онака како што доликува на ... Read More »

Одлична вест! Целиот тим на ЖРК Вардар е негативен на Ковид-19

49-660x330

Пред утрешниот меч од првото коло во Женската супер лига, на кој ЖРК Вардар гостува кај тимот на Стружанка денес денес според протоколите се одвиваа Ковид-19 тестови. Целиот тим кој е во план да игра за наредните две кола беше тестиран заедно со стручниот штаб. ОДЛИЧНА ВЕСТ Е ДЕКА СИТЕ ТЕСТОВИ СЕ НЕГАТИВНИ Read More »

Утре закажано тестирање за Ковид-19 на ЖРК Вардар

119451214_10218058747402418_4064170296528097769_o

Утре, тимот на ЖРК Вардар ќе ги мине стандардните тестови за Ковид-19 пред почетокот на првенството. Поради пандемијата и протоколите за заштита пред почетокот на сезоната кој е закажан за задутре, петок, мора да се мине оваа процедура. Како што е наведено во протоколот ваков тест црвено-црните дами ќе имаат секоја седмица додека трае процесот на патреварување кој според распоредот ... Read More »

Скубе: Вардар има нови играчи, ама сигурен сум дека е опасен како порано

skube-e1600175612643

Денес започнува новата сезона во ЛШ за актуелниот Европски првак, Вардар 1961. Гостуваме во Белорусија кај екипата на Мешков Брест, во нивните редови настапува поранешниот вардарец, Сташ Скубе. Тој за медиумите даде видување пред овој дуел: Натпревар против Вардар е навистина посебен за мене. Најубавите моменти и години во кариерата ги минав во Скопје, таму оставив голем број пријатели. Чудно ... Read More »

КУП: Екипата на Вардар Форино ривал на ФК Вардар во 1/16-финалето

vardarfans-kup-1024x6131-660x330

Денес во ФФМ со   полудиригирана жрепка ги одредни паровите за 1/16-финалето во најмасовното клубско фудбалско натпреварување. ФК Вардар ќе се сретна со тимот на ФК Вардар Форино во првата рунда. Тимовите на Шкендија, Академија Пандев, Брегалница и Струга Трим Љум како полуфиналисти од последното издание  нема да настапат во 1/16-финалето, односно од наредната фаза ќе го започнат натпреварувањето. Натпреварите од ... Read More »

„Комити“ до Груби: Го замолуваме присутниот џган да не нè става в уста!

77777777777777777777777777777777777

Со реплика од култниот македонски игран филм „Тетовирање“, навивачката група „Комити“ му реплицира на вицепремиерот Артан Груби за неговата осуда на нивното однесување пред вчерашниот првенствен дуел Вардар – Шкупи. Read More »

ЖКК Вардар во групата „исток“ ќе го започне првенството на 10.октомври

zkk

Новиот женски кошаркарски шампионат на Македонија ќе започне на 10 октомври. Во првиот дел ќе се одиграат 14 првенствени кола, а по одигрувањето на првата фаза (дома и гости, по еден натпревар) најдобрите три екипи од двете групи ќе се пласираат во Лигата за првак, која ќе стартува со пренесени бодови освоени во првиот дел од натпреварите. По одигрувањето на ... Read More »

(ФОТО) КК Вардар го промени паркетот, одлични услови во малата сала „Кале“

119109429_318713389189882_7208508442730453865_n

Кошаркарскиот клуб Вардар во својот дом, малата сала при Спортско рекреативниот центар „Кале“ изврши неколку зафати. Извршена е реконструкција на подлогата, паркетот повторно е во одлична состојба, покрај тоа се направени уште неколку интервенции во салата. Сега истата нуди одлични услови за машкиот, женскиот и младинските тимови на црвено-црниот кошаркарски колектив. Read More »