Wednesday ,06 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 70)

Uncategorized

Среќен роденден Фелипе!

vardarfans-felipe

Денес вардаровиот фудбалер од Бразил,  Хуан Фелипе  го прославува својот 30-ти роденден. Тој е роден е на 5-ти декември 1987 година, во Сао Висенте во Бразил. Фелипе летото 2015 година стана дел од Вардар, и пред неколку дена стигна до својот 100-ти настап во „црвено-црната“ екипа. Фелипе до сега има освоено две шампионски титули и еден пехар во Супер-Купот. ВардарФанс  ... Read More »

Со висока победа младинките на Вардар Јуниор ја завршија полусезоната, Ѓорче прегазен со “плус 33“

0

Денес во салата “Кале“ во рамки на Младинската лига во дуел од 7.коло екипата на Вардар Јуниор предводена од Драгана Пецевска ја пречека екипата на РК Ѓорче Петров Вардар предводена од Владимир Радиќ. Нашите девојки во дуел во кој целосно доминираа дојдоа до победа со високи 33 гола предност, тие триумфираа со резултат 43-10 (18-7). Ова беше последне дуел оваа ... Read More »

ФК Вардар генер.2005 високо ја порази Цементарница

03

Денес на терените на Фудбалската федерација на земјава се одигра новото коло во детската лига, во истото ФК Вардар (1) генерација 2005 година одигра дуел со екипата на ФК  Цементарница. Момците на Ане Андовски дојдоа до победа со високи 14-1 во овој дуел, и продолжија со редењето на триумфи во оваа конкуренција. По првиот судиски свиреж тргнавме офанзивно, создавајќи голем број ... Read More »

Јуниор Лига: Девојките на Опш.К. Вода и РК Кале Кичево со победи во генер.2006/07

z4

Во текот на денешниот ден  стартуваа натпреварите од третата сезона на ракометната “Јуниор“ лига со натпреварите кои се на програмата во Скопје и тоа во спортскиот рекреативен центар Кале. Кај девојките родени во генерација 2006 и 2007 се одиграа два дуела, во истите Општина Кисела Вода и РК Кале Кичево Вардар дојдоа до победи против своите ривали. Во првиот дуел РК Општина ... Read More »

Кадетите на Вардар, момците на Будимир продолжуваат да “преполнуваат мрежи“ РК Шампион совладан со 28 гола предност

hh-660x330-1

Денес во спортската сала “Кале“ момците на Вардар предводени од Будимир играа 1.коло од кадетската лига.  Во дуел со РК Шампион од Скопје пионерите на РК Вардар кои се натпреваруваат и во оваа кадетска конкуренција повторно покажаа класа и триумфираа восоко со 39-11 (17-4). Момците на Адријана Будимир имаат страшен старт оваа сезона  во сите дуели кои ги одиграа во пионерската ... Read More »

Куглање! Макпетрол ја оправда фаворитската улога во дуелот со Вардар

cale-660x330

Во рамки на  3.коло во Македонската кугларска лига, Вардар имаше  тежок натпревар на гостински терен кај тимот кој е шампион на Република Македонија последнава деценија и пол, КК Макпетрол. Натпреварот се играше вчера   во кугланата “ВИП“ при Спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје. На истиот шампионот кој влезе како фаворит поради тоа што црвено-црните имаа големи промени во ростерот дојде ... Read More »

Познати почетните состави

14979-vardarci-treniraa-na-filip-vtori-pred-real-sosiedad

Јаневски се одлучи за следните 11 фудбалери во почетниот состав: ВАРДАР: Гачевски, Грнчаров, Хамбарџумјан, Новак, Глишиќ, Николов, Глигоров, Хуан Фелипе, Барсегјан, Џигаури и Итало. Реал Сосиедад ќе  игра со: Рули, Љоренте, Иљараменди, Зубелдија, Прието, Вилијан, Елустондо, Каналес, Ојарзабал, Де ла Бела и Горосабел. Read More »

Пионерите на РК Вардар Јуниор неможеа со повозрасниот ривал ГРК Гостивар и впишаа пораз

k30-660x330

Денес натпревар од 4.коло  одиграа  пионерите на Вардар Јуниор предводени од Зоран Петковски. Тие со почеток од 17:30 часот на Кале беа  домаќини на екипата на ГРК Гостивар. Нашите момци во овој дуел со екипа која имаше повозрасни поединци беше поразена со 11-16 (3-9). Први со гол мечот го отворија момците од Гостивар, тие по 3.минути игра потоа поведоа со ... Read More »

Честити 11 октомври, Ден на народното востание

1024px-liberators_skopje_nob-660x330

Денес е  11 Октомври — државен празник. Денес се празнува “Денот на востанието на Македонија“ или “Денот на народното востание на македонскиот народ„. Востанието на денешен ден е дигнато  против фашизмот и со тоа започнува борбата за ослободување на македонскиот народ. Тоа е важен меѓник во борбата за самобитност и самостојност на македонскиот народ. Со својата вооружена борба, Македонија не станала ... Read More »

Цвијиќ: Не очекувавме дека ќе играме така добро – Дибирова: Ќе ги анализираме грешките и ќе се подготвуваме за следните натпревари

vardarfans-pres

Вардар на најдобар можен начин ја отвори новата сезона во лигата на шампионите, со победа против екипата на ФТЦ Будимпешта. Иако имавме и двоцифрена предност, на крајот моравме да се задоволиме со триумф изразен со три гола разлика (34:31). На прес-конференцијата после завршување на мечот пред медиумите се обратија Ирина Дибирова и Драгана Цвијиќ. -Одигравме одлични 50 минути. Имавме неколку ... Read More »