Thursday ,25 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 69)

Uncategorized

(ВИДЕО) Повторно се спои тандемот Атман-Кристопанс, дуо кое беше “мотор“ во Б.Мешков

meshkov_cup_2016

Средниот бек на руската селекција и новото засилување на РК Вардар, Павел Атман се очекува лесно да се адаптира во Скопје. Тој веќе играше во Македонија па градот, менталитетот и јазикот не се непознаница за него. Покрај тоа во тимот има дузина соиграчи од руската селекција, со кои има минато неколку години во својата селекција. Ви носиме кратко видео од ... Read More »

(Видео) Место во топ-5 за Грујовска и топ-10 за Петковски на апликацијата “Спорт.видео-Македонија”

zenga

Нашиот медиски партнер “Спорт.Видео-Македонија” состави  ново видео, овој пат од Топ-10 одбрани опфатени со мобилната апликација на Sport.Video. Македонија е расадник на спортски талент и потенцијал, а нивната технологија ќе се погрижи да истиот биде искористен. Претходно во најубавите погодоци имаше место за Трпевска и Кукуловски, тој текст може да го најдете на нашиот сајт – овде! Во топ изборот на ... Read More »

Куглање: Митиќ Мартин златното момче на Вардар, тој се закити со кадетско “злато“

61406488_1854119894689938_6576955743319097344_n1

Во Купот на Македонија и МКЛ сениорскиот тим заврши на позицијата три, оваа сезона имавме и едно злато. Станува збор за кадетската конкуренција, каде на Државното поединечно првенство вардарец стана Шампион. Се играа два круга на   “Државно кадетско првенство У18“  првиот во Битола вториот во Скопје, по крајот на истите   во машка конкуренција шампионот дојде од Вардар. Станува збор за Мартин ... Read More »

ЖКК Вардар одигра перфектна сезона победи на 25 од 26 меча, „Двојната круна„ ја обои црвено-црно

zkk-660x330-660x330

Девојките на ЖКК Вардар дојдоа до првата двојна круна за нив, тие имаа перфектна сезона зад нив. Победуваа на речиси сите мечеви, најчесто доминирајќи на средбите со своите противници. Купот и Првата лига успеаа да ги обојат црвено-црно.  Тие остварија 23 победи во лигашкиот дел, победија на сите средби освен на една. Одиграа 24 меча, 20 во регуларниот дел од ... Read More »

Кошарка: Тотална доминација на Вардар

64345641_2102505706716622_3251656358969212928_n

Најуспешната младинска школа во земјава последните години на фантастичен начин ја заврши оваа сезона. Вардарци триумфираа во двете најмлади категории кошаркари М12 и М13 со тоа што на во двете конкуренции „црвено-црните“ освоија три од вкупно шесте одличja. Во финалниот натпревар од М13 Вардар го победи ФМП со 69:46, а за најкорисен играч беше прогласен Бојан Величковски. Куриозитет е тоа ... Read More »

Кошарка: Вардарците Ташковски и Величковски повикани за селекцијата М18 која ќе се подготвува за ЕП

37327820190513

Репрезентацијата до 18 години претстојниот понеделник ќе означи почеток на официјалниот дел од подготовките во пресрет на Европското првенство (дивизија Б) за што ќе се подготвува во периодот што следи. Првиот тренинг на оваа репрезентација ќе се одржи в понеделник (3. јуни) во спортската сала „Градски Парк“ во Скопје со почеток во 10:00 часот наутро. На списокот повикани има место ... Read More »

Пионерките на ЖРК Вардар повторно “газат“ со победата над Крим се на чекор до 1/2-финале во Никшиќ

11

Од утрово пионерките на Вардар на турнирот во Црна Гора одигаа два меча. По победата во вториот клучен дуел на овој меѓународен турнир во Никшиќ против РК Крим попладнево ќе атакуваат на пласман во полуфиналето. Во првиот дуел се сретнавме со РС “Централна Србија„ на оваа средба одигавме одлично, нашите пионерки против повозрасни екипи дадоа максимум. За жал бевме поразени ... Read More »

Момците на Колев, Вардар генер.2008 го совлада ФК Пелистер и се пласираа во 1/2-финалето

61200805_600298170474385_8224029826789408768_n

ФК Вардар генерација родени 2008 обезбедија 1/2-финале во детската лига. Момците на Колев Влатко во 1/4-финалето во дербито со ФК Пелистер успеаа да победат со високи 6-1 тие влегоа во најдобрите четири тима во Македонија. Лука Трпевски отвори со два обида кон голот на противникот, тој во два наврата шутна силно, но не успеа да погоди. Капитенот Ненад Дамјаноски го проба ... Read More »

ФК Вардар генер.2010 успеа да го мине ФК Талент од Битола на денешниот дуел од завршниот турнир

60858499_2217493444964156_7714108150944628736_n-2

Најмладата генерација на ФК Вардар, генерација родени 2010 година денес на терените на ФФМ во 1/8-финалето од Детската лига на завршниот турнир на тимовите од цела земја дојде до победа. Со високи 8-1 бевме подобри од битолскиот тим на ФК Талент. Отворивме силовито, напаѓавме од самиот почеток на дуелот што донесе рано водство. Стефан Ристиќ погоди низ нозете на голманот ... Read More »

(Фотогалерија) Девојките од РК Будимир шампионки во Јуниор лигата, РК Делчево “сребрен“

a

Изминатиот викенд се одигаа дуелот за злато и малото финале кај дамите во Јуниор лигата, генер.2006/07. Во големото финале РК Будимир Вардар дојде до пехарот во мечот со одличниот тим на РК Делчево Вардар. Златото го освоија со гол предност, победата дојде со 14-13. Read More »