Sunday ,04 December 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 67)

Uncategorized

Денес два дуели, утре и задутре по еден за КК Вардар генер.2006 на “Европската младинска лига“ во Италија

666

Црвено-црниот кошаркарски тим “Вардар”, поточно  нашите момци од генерација 2006, се во  Италија. Тие   ќе бидат дел од Европската младинска кошаркарска лига каде во групата имаат четири натпревари за одигрување, за истите е познат распоредот. Денес (11/01) за одигрување имаме два дуела, во првиот ќе се сретнеме со тимот на Чромик Зарја, а во вториот со екипата на Спу Нитра. За утре ... Read More »

Јованчев: Наградата заокружува една успешно завршена цел, ме радува, но многу повеќе чуствувам одговорност

gggggggggggggg

Јованчев Алeкандар е прогласен за најдобар селектор на машка екипа во млади категории во Македонија за 2018 во изборот на МКФ, награда што ја заслужи со третото место на Б-Европското првенство во Сараево во кадетска конкуренција и пласманот во А-дивизијата. Тој момент ја врати надежта на македонската кошарка, особено младинската која со години не можеше да оствари резултат на меѓународна сцена. ... Read More »

(ФОТО) Парондо “прозиваше“, РК Вардар тргна со подготовки

49819312_10157698378750348_460231824807821312_n

Денес во Спортскиот центар “Јане Сандански“, Парондо  ја имаше првата прозивка за зимските подготовки. Истите поради неговата ангажираност за СП ќе ги води неговиот помошник Црвенковска. Од клубот во информацијата за овој собир велат: Почнуваме со подготовки за пролетниот дел од сезоната. Во отсуство на репрезентативците што ќе настапуваат на СП во Германија на првиот тренинг беа присутни осуммина ракометари. ... Read More »

Историја: Легендарен состав на Вардар за почеток на Првата карате лига

bbb-549x330

Една слика многу приказни, сеќавања, емоции и чувства. Така може да се каже за фотографијата на Карате клубот Вардар од Скопје од 1981 година кога клубот учествува во штотуку формираната Прва карате лига на Југославија. Фотографијата е направена пред првите борби во салата на Работнички кога Вардар има две борби со клубови од Србија, притоа забележува победа и нерешен резултат. ... Read More »

(ВИДЕО) СП: Нуров на “мегдан“ со четирикратниот светски и олимписки шампион, “рускиот тенк“ Садуелаев

n2-660x3301-660x330

Македонскиот репрезентативец и борач на Вардар, Магомедгаџи Нуров   имаше свој настап на Светското првенство во борење во Унгарија пред околу еден месец. Во категоријата до  97 килограми прв противник му  беше рускиот борач Абудлрашид Садуелаев. Нуров наспроти себе имаше  борачот кој беше  трикратен Светски шампион кој има и олимписко злато, а по крајот на планетарниот собир дојде и до четвртата титула. Тоа видео ви ... Read More »

Осум вардарци дел од тест-мечевите за СП, вардаровите играчи постигнаа половина од головите за Русија

09

Вчера се одиграа голем број пријателски средби како подготовка на селекциите за претстојното Светско Првенство во Германија и Данска.  На три дуели настапија дури осум вардарци, руската “колонија“ во црвено-црниот тим постигна половина погодоци за својата селекција. Вчера  во С.Ц. Борис Трајковски се одигра и вториот контролен натпревар помеѓу ракометните селекции на Македонија и Србија. Поуспешна повторно беше Македонија, која славеше ... Read More »

Среќен роденден Завировски

pz-660x330-660x330-660x330

Денес својот роденден го слави еден од членовите на големото црвено – црно семејство, атлетичарот Петре Завировски. Тој е член на Атлетскиот клуб Вардар и ги брани неговите бои цела своја кариера. Редакцијата на Вардар Фанс му посaкаува успех во оваа година и  среќен роденден  на нашиот Завировски! Read More »

Среќна нова 2019 година

49047966_958624667679649_8874656662770679808_n

Редакцијата на “Вардар Фанс” Ви посакува среќа во новата година. Ви благодариме на довербата која ни ја дававте изминатава година, Ве уверуваме дека во 2019 година ќе се трудиме да бидеме уште по оригинални од тоа што сме. Им посакуваме среќни празници на сите наши читатели и верни поддржувачи. Read More »

Карачиќ: Самсоненко дојде на состанок и ни рече дека сѐ ќе биде добро

kara

На Светското првенство престои битка помеѓу Македонија и Хрватска. Против црвено-жолтите на теренот ривал ќе ни биде вардаровиот бек, Игор Карачиќ. Тој  анализирајќи ја групата за домашните медиуми, вели дека знае како против Раул Гоназлез и Парондо. „Групата не е баш за потценување. Сите ќе речат дека сигурно продолжуваме понатаму, но треба да бидеме внимателни. Исланд е многу опасен, незгоден е, ... Read More »