Tuesday ,05 July 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 66)

Uncategorized

Момците на Крстев, ФК Вардар генер.2008(1) со удебливи 11-0 ја совлдааа Форца-1 во дербито

a5

Денес на терените на Фудбалската федерација на Македонија во Ново Лисиче се одигра 2.коло од детската лига. Во ова коло екипите на ФК Вардар генер.2008 предводени од Миле Крстев одиграа два меча со тимот на ФК Форца. Во дерби дуелот на “единиците“ ФК Вардар дојде до победа со 11-0, во другиот дуел забележавме пораз. ФК Вардар(1) беше доминатен во средбата ... Read More »

Абутовиќ нема да настапи за Рајн Некар на дуелот во “Јане Сандански“

vardarfans-abutovic

Вардар во следниот меч дома по гостувањето кај Веспрем, во дуел кој е прогласен “за меч на колото“ во ЛШ го пречекува германски Рајн Некар Левен. Во нивните редови од ова лето член е Илија Абутовиќ,  играчот кој со години беше незаменлив дел од тимот на Вардар. Се очекуваше тој повторно да се врати во Скопје пред црвено-црната публика овој ... Read More »

Момците на Петковски, ФК Вардар генер.2009 со убедлива победа ја започнаа Детската лига

a2

Денес на теренот на ФФМ во Ново Лисиче започнаа натпреварите во генерација родени 2008 година од детската фудбалска лига. Во ова прво коло ФК Вардар генер.2009 (1) го одигра првиот дуел, момците на Зоран Петковски го надиграа тимот на ФК Дрим Тим и го совладаа си 7-2. Црвено-црните тргнаа агресивно по првата свирка, тие атакуваа на голот на Дрим Тим со ... Read More »

Вардар со моќ на “европски првак“ го прегази Кристијанштад, повторно црвено-црните доминираат во ЛШ

e4

Попладнево во С.Ц “Јане Сандански“, Вардар во рамки на 2.коло од елитната лига го пречека  Кристијанштад. Момците на Парондо во ова прво коло од ЛШ на домашен терен го совладаа ривалот во дуел во кој целосно доминираа со резултат 33:25 (19:10). На почетокот по првиот напад отворивме со 0-1. Потоа следеше вистинско шоу на голот со 3 одбрани блесна Милосављев, ... Read More »

Избраниците на Крстев, ФК Вардар генер.2008 со убедлива победа ја “отворија“ Детската лига

b

 Денес на терените на Фудбалската федерација на Македонија во Ново Лисиче започна со одигрување првото коло во детската лига за сезоната 2018/2019. Во деби колото избраниците на Миле Крстев за кого ова беше деби како тренер на црвено-црните во детската лига, ФК Вардар генер.2008 се сретна со тимот на ФК Викторија. Во меч во кој доминиравме во сите аспекти на ... Read More »

Жаклина Стојановска нов тренер на ЖКК Вардар

stojanovska

Поранешната македонска репрезентативка и една од најдобрите кошаркарки во земјава во новата сезона ќе го предводи бранителот на титулата во Купот на Македонија и актуелен вицешампион. Жаклина Стојановска доаѓа во ЖКК Вардар на местото на Срѓан Дамњановски кој се повлече од тренерската функција во првиот тим поради приватни причини. Женскиот кошаркарски клуб Вардар постои само две години, но во двете ... Read More »

“Петарда“ за Македонија ЃП од младинците на ФК Вардар во дуелот од 1.коло

b0

Младинците на ФК Вардар денес на теренот во Јане Сандански ја пречекаа екипата на Македонија ЃП во 1.коло од новата сезона. Нашите момци дојдоа до победа со резултат 5-1(2-1). Ане Андовски стартуваше со: Велковски М(капитен), Радевски, Антовски, Младеновски, Наумчевски, Адем, Ибиши, Бериша,Велковски Д., Димоски и Реџепи. Црвено-црните тргнаа офанзивно по првиот судиски свиреж на судијата Божиновски. Прва прилика на почетокот ... Read More »

Историја: Грошев ја има чувано вардаровата мрежа на повеќе од 170 натпревари од кои шест се на меѓународната сцена во европските фудбалски купови

grosev

МОМЧИЛО ГРОШЕВ – Чувар на голот на Вардар во сезоната 1986/1987 кога се постигна историскиот успех со освојувањето на шампионската титула во првенството на Југославија, беше легендарниот Момчило Грошев. Популарниот Момо како што го нарекуваа сите во клубот, е роден на 19 јануари во 1960 година. За тимот на Вардар започнува да брани во сезоната 1982/1983 наследувајќи го меѓу стативите докажаниот ... Read More »

7 години „Вардар Фанс“, ви благодариме на довербата

vardarfans-logo-660x330

Денеска е голем ден за нас. На овој ден пред точно седум години започна со работа „Вардар Фанс“ (или поранешен „Лико Вардар  Фанс“). Се започна на овој ден во 2011 година, кога за прв пат се појавивме како Фејсбук профил на Бразилскиот фудбалер на Вардар, Пауло Кандидио – Лико. Стартувавме многу скромно, за многу кус период стигнавме  до 5.000 пријатели на Фејсбук. Поради ... Read More »

Низ осумте прекрасни сезони минати во дресот на Вардар, Савевски одигра повеќе од 250 натпревари за најдобриот македонски фудбалски клуб

9999999999999

ТОНИ САВЕВСКИ – Роден е на 14 јуни 1963 година во Битола, еден од најдобрите играчи за врска кои некогаш го носеле дресот на Вардар. За „црвено-црните“ од Скопје, Савевски дебитира во сезоната 1980/1981 и останува во клубот се до 1988 година. Најголемиот успех го постигнува во натпреварувачката 1986/1987 кога вардарци завршуваат на врвот на табелата во југословенскиот фудбалски шампионат. Во ... Read More »