Sunday ,01 October 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 65)

Uncategorized

Во среда, на 7.август сите младински екипи на РК и ЖРК Вардар ги „палат моторите“

85-660x330

За да тргне со „среќа“ новата сезона 2019/2020 година, предвидено е во среда на 7.август сите младински ракометни екипи на женскиот и машкиот тим Вардар да означат  старт на подготовките. Четири тима ќе ја започнат новата одисеја. Андријана Будимир и Ацe Станковски ќе ги стартуваат кадетите на РК Вардар кои и оваа сезона ќе играат во кадетската и машката  младинска ... Read More »

Доминација! Дури 11 вардарки на скратениот список од 17 девојки за кадетската селекција

6

Селекторот на женската кадетска репрезентација, го направи последното кратење на списокот на репрезентацијата пред заминувањето во Италија. На списокот од  17 ракометари со кои Македонија ќе настапи на претстојниот кадетски шампионат во Италија доминираат вардарки. Дури 11 имиња од црвено-црниот тим или 65%. Како што вчера ве известивме заминувањето ќе биде на 1.август, наутро, прв дуел за црвено-жолтите кадетки ни ... Read More »

Васоски: Задоволен сум од подготовките, освен од прекините на дуелите поради дождот

vardar-nemokjen-protiv-hrvatskiot-prvoligash-gorica-20806

Подготовките на Вардар во Словенија се во завршна фаза,  момците тренираат под полна пареа, но за жал, немаат среќа со контролните дуели. Од трите досегашни  пријателски средби, две поради дожд не го дочекаа својот крај. Тренерот Александар Васоски токму тоа го потенцира како единствен недостаток на подготовките во Словенија. Задоволен сум од подготовките во целина, само што ете, немаме среќа ... Read More »

Бугарија „падна“ втор пат, вардарки главни во победата на кадетската ракометна репрезентација

67341126_10214861646436892_4500995043238084608_n

Утрово во спортската сала во населбата Автокоманда, Македонија дојде до втората победа над кадетската селекција на Бугарија. Црвено-жолтите девојки на Пановски Владимир и Симе Симовски триумфираа со 24-20. Тие во еден момент имаа и високи 20-10, но поради големиот број на исклучувања и давањето на шанса на повеќе девојки, предноста делумно се стопи. Дуелот започна на доста сличен начин како ... Read More »

Кошарка: Кадетите домаќини на Израел, Чешка и Полска во Скопје

23963020190718

Нешто повеќе од еден месец нашата кадетска репрезентација е во активен тренажен процес. Кошаркарите кои се дел од репрезентацијата до 16 години ги обавуваат подготовките во Скопје, а веќе одиграа и неколку пријателски натпревари. Селекторот Денис Дервишевиќ со своите стручни соработници ја темпираат формата на кошаркарите кои ќе ги бранат националните бои на континенталниот собир закажан за во август, а ... Read More »

Стручниот штаб е презадоволен од подготовките во Маврово, денес пет „младинки“ се приклучуваат

67237847_2343982929184621_1330625110758916096_n

Денес, среда (24/07) во Маврово на кадетската женска македонска селекција ќе се придружат и петте девојки кои имаа задачи со младинската репрезентација на ЕХФ Шампионатот во Литванија. Со ова ќе се комплетира тимот, одлично се одработија „базните“ подготовки во Маврово, истите завршуваат утре. Викендов во Автокоманда кадетките на Македонија ќе одиграат два контолни дуели со нашиот источен сосед, Бугарија. Го ... Read More »

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ФК ВАРДАР, НАШИОТ МИЛЕНИК ДЕНЕС СЛАВИ 72Г. ПОСТОЕЊЕ

download

На денешен ден (22.јули) далечната 1947 се роди нешто што е предодредено да трае вечно денес се роди ФК Вардар пред 72години. Вардар е љубов на генерации и генерации скопјани, македонци кои се поистоветуваа со светите црвено – црни бои. ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски клуб, почетоците на клубот во рамките на Спортското друштво “Вардар” се од 22 јули 1947 ... Read More »

Косово „лек за раните“, шанса за подобрување на впечатокот за младинките

31

Денес, македонската младинска женска селекција ќе одигра нов дуел на ЕХФ-шампионатот во Литванија. По двата пораза во групата ја испуштивме шансата да играме во полуфиналето, па така денес го започнуваме разигрувањето за пласман од 5то до 8то место. Ривал ни е нашиот северен сосед, селекцијата на Република Косово. Дуелот е закажан со почеток во 14-00 часот. Истиот е можност за ... Read More »

Македонија со ракометна лекција за Грузија, вардарки имаа 8 гола

3

Дамите од младинска македонска  репрезентација започнаа со доминантна победа на ЕХФ-шампионатот во Литванија. Попладнево на мечот против Грузија забележа голема победа со резултат 29:15. Нашата селекција доминираше во текот целиот дуел, па оваа победа е повеќе од заслужена. Доминиравме во сите аспекти на ракометната игра, во првиот дел постојано видевме со над пет гола. По одличниот финиш на одмор заминавме ... Read More »

(Стрим во Живо) Македонија на мегдан со Грузија, 16-00 часот

received_482911059184836

Црвено-жолтата  младинска  селекција денеска го започнува  настапот на ЕХФ Шампионатот во Клаипеда, Литванија. Република Македонија во 1.коло игра против селекцијата на  Грузија , дуелот започнува во 16-00 часот. Стим во живо  може да го гледате на следниот ЛИНК. Read More »