Monday ,04 March 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 64)

Uncategorized

Вардар гостува кај ЖРК Стружанка, на мечот во сабота одиме на максимални 3/3

71187394_1607125629423968_3730486929767006208_n-660x330

Викенд кој следи на програмата е треттото коло во Женската Супер лига. Во истото црвено-црните дами на Ристова, Црвенковска и Царчев влегуваат со максимален ефект, ние имаме две победи по две одиграни кола. Во ова коло гостуваме кај екипата на Стружанка во  Струга.  Ривалот  на ЖРК Вардар има половичен успех досега победа дома, и пораз во Куманово. Изминатита сезона дома ... Read More »

Среќен роденден Галевска Марија

71496452_536075700471634_7049918302163828736_n

Денес својот 17.роденден го прославува средниот бек на ЖРК Вардар, Марија Галевска. Девојката која лани пропушти голем дел од сезоната поради повреда, ракометарката која оваа сезона има одличен старт. Игра повторно на ниво, креативна, енергична, на високо ниво  со одличен преглед на играта. Нејзиното враќање веднаш го подигна квалитетот на вардаровата игра особено во нападот. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН МАРИЈА!  Read More »

Момците на Зенга со фуриозен старт, пионерите на Вардар го „прегазија“ РК Алушовски

1

Пионерите на РК Вардар со убедлива победа ја отворија новата сезона во пионерската конкуненција. Тие денес во СЦ „Јане Сандански“ ја совладаа екипата на РК Алушевски со високи 31-13 (16-7). На самиот почеток отворивме одлично, во одбраната одигравме на ниво, ривалот неуспеваше да го совлада Колевски ние во напад погодувавме. Отворивме со серија 6-0, противникот имаше мал период во кој ... Read More »

ФК Вардар(2) ген.2007 со убедлива победа во детската лига

70598597_497781434106922_3508123025310482432_n

ФК Вардар ген.2007 денес во детската лига одигра еден дуел кој го доби во своја корист со високи 10-3. Тимот на Вардар(2) се сретна со екипата на ФК Еуроспорт(2) , победата дојде со резултат 10-3 (5-2). Доминиравме на почетокот во кој отворивме први со погодок за 1-0. Стрелец на првиот гол беше Јордановски Михаил, кој доби одлична асистенција од Иван ... Read More »

Куглање: КК ГТЦ следен предизвик за вардарци

69826293_2718122224888530_742183620197744640_n

Кугларскиот клуб Вардар со убедлива победа со максимални 0-8 (5:19; 2784:3149)  ја започна новата сезона во Македонската кугларска лига (МКЛ). Во првото коло во кугларницата „Мусандра“ како гостин беше подобар од тимот на ЖКК Пелистер ТС Холдинг. Следен предизвик е дербито со една од екипите која како и нас атакува на врвот, тимот со кој често сме во битка за вице-шампионската ... Read More »

ФК Вардар генер.2007 со победа и пораз ја отвори Детската лига

70035319_2418100694903429_1340625078819225600_n

Една победа и еден пораз денес за ФК Вардар генерација 2007 година во првото коло од новата сезона во детската лига. ФК Вардар (1) лесно се справи со тимот на ФК Еуроспорт, ние победивме со високи 8-0(5-0). По само три минути водевме со 3-0. Буквално секој шут завршуваше во голот на ривалот. Прв погоди  капитенот Александар Грашески, потоа на 2-0 зголеми ... Read More »

Куглање: Вардар денес ја стартува новата сезона во МКЛ

1111111

Денес, сабота 14.09.2019 започнува сезоната 2019/2020  во македонската кугларска лига,  МКЛ со првото коло во кое ќе се сретнат тимовите на: Пелистер ТС Холдинг – Вардар 2014 (10.00, Мусандра 1-4) Империјал Тобако ТКС – Пелистер 1982 (13.30, Мусандра 1-4) ГТЦ Мусандра – Макпетрол (17.00, Мусандра 1-4) *Натпреварот меѓу 18 август 2016 и ЖКК ГТЦ Мусандра е одложен и ќе се ... Read More »

Атлетика: Ветеранот Мартиновски со забележителен настап на Охридскиот маратон

fb_img_1568235299986

Нашиот атлетичар и сеу ште актуелен рекордер на Македонија во маратон и полумаратон, Трпе Мартиновски (бр.97), овој викенд настапи на 33-то издание на Охридскиот Атлетски Маратон. Истиот беше во должина од 30 километри, и се трчаше од Св.Наум до Охрид. Со своите 55 години патеката ја измина за 02:22;19, што беше доволно за 26-то место во конкуренција од 93 маратонци, ... Read More »

Трофејот од „Гази Баба Куп“ во рацете на вардарци од генер. 2006, во финалето совладан Тиквеш

1

Вардаровата генерација 2006 го освои турнирот Гази Баба Куп, кој изминативе три дена се играше во Скопје. Во големото финале, Вардар беше подобар од екипата на Тиквеш со резултат 2:1. Тренерот Спасески стартуваше со следниве 11-сетмина: Данстак, Илески, Спасовски, Николов, Ајетовиќ, Нуредини, Величковски, Трифуновски, Николовски (c), Динов, Алији. Првите два директни удари во рамките на голот ги имаше Вардар и тоа ... Read More »

Македонија М14 заврши со настапот на „Словенија Бол“

99502720190825

Нашите најмлади машки репрезентативци завршија со настапот на Slovenia Ball, силен меѓународен турнир за возрасната категорија до 14 години. Избраниците на Дарко Димитријевиќ беа сместени во групата А, а разигрувајќи во групната фаза запишаа еден триумф. Како четвртопласирани во групната фаза следеше разигрување за пласман од петтото до осмото место. Поразот од Хрватска во фазата за разигрување и пласман ни ... Read More »