Saturday ,01 October 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 62)

Uncategorized

(ФОТО) КК Вардар генер.2006 го освои 7.место на турнир во Белград

a6

Кошаркарскиот клуб Вардар со својата селекција родени 2006 година и помали учестуваше на силен меѓународен турнир во соседна Србија. На турнирот “У13 Баскет Србија Винер турнир“ кој се одигра во главниот град, Белград, учество земаа 16 екипи од 9 земји. Црвено-црнио тим заврши на седмата позиција, настапивме на пет натпревари, ова се резултатите од одиграните дуели на овој собир: Вардар-Ц.Звезда(Срб) ... Read More »

(Фото+Видео) БК Вардар вредно работи во “Кале“

bk4

Од почетокот на ова надела, БК Вардар повторно започна со тренинзи во старата “База“, спортскиот центар “Кале“. Место каде со години се создавале репрезентативци и и елитни борачи. Со појавување на Проф.Пешко  на боречкиот тренинг, како “магнет“ секојдневно дефинираат од 30-50 борачи во разни возрасни категории. Се тренира на исправање на техниката и правилно поставување на ставот, “стојката“ и движењето. Во ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар прв пат непоразен во Турција, одигра реми со Подбрезова

51190470_2055889881172682_7894590892994985984_n

Вчера, го одигравме и петтиот контролен натпревар во Аланија. Екипата на Вардар одигра со нерешен резултат 1:1 во дуелот со екипата на Подбрезова од Словачка. Ова беше прв дуел во кој не бевме поразени, стрелец на единствениот гол беше Мицевски во вториот дел. Read More »

Галена Димчевска: “Јуниор лигата“ е шанса за напредување, многу научив за ракометот од мојот брат Благој, Будимир е мој идол

g

Оваа есен  започна  со одигрување 4-та сезона од Јуниор ракометната лига. Голем проект на Академијата на ракометниот клуб Вардар во кој се вклучени екипите од регионалните школи. По три успешни сезони веќе се одигра половина од оваа. Дел од натпреварите во женска конкуренција е екипата на РК Будимир Вардар, во истата екипа настапува и Галена Димчевска. Таа е млада ракометна надеж родена 2006 година ... Read More »

РК Вардар: Повторно е во функција системот за он-лајн продажба на билети за Вардар- Веспрем

51243134_10157760789495348_5661115767731519488_n

Денес поради технички причини привремено беше стопирана он-лајн продажбата на билети за натпреварот Вардар – Веспрем. Сепак тоа е надминато и од ракометниот клуб Вардар предмалку  го информираа следното: Повторно е во функција системот за он-лајн продажба на билети за натпреварот Вардар – Веспрем. Тие што купиле билети и имале проблеми треба да се обратат до Tикетплус. Повеќе информации за ... Read More »

Вардар не го дава врвот во Суперлигашкото пинг-понгарско првенство (табела)

d1-647x330-647x330

После паузата од два месеци продолжи пинг понгарското првенство во двете најсилни лиги. Во Супер лигата продолжува мртвата трка за првото место помеѓу екипите а Скопски Вардар и Прилепски Младост, кои се издвоија на првите две места на табелата, со ист број бодови. Зад нив со два бода заостанување се скипите на Младост 96 и Телеком НЕЦ. Овие четири екипи ... Read More »

Атанасов, Несторовски, Николовски на ниво во дербито со Партизан МШ М16

1233-719x330

Во заостанатиот натпревар од првиот дел на сезоната, КК Вардар М16  го одиграа во саботата , славевме со убедливи плус 20 против екипата Партизан МШ. Ние на овој гостински дуел доминиравме во сите аспекти на кошаркарската игра. Четири момци во црвено-црниот колектив успеаа да погодат 68 поени од нашите 80 на оваа средба. Одлична партија  на средбатаа имаа Атанасов (23 поени), ... Read More »

Јуришиќ: Февруари може да биде критичен, Мораес, Горбок и Борозан ќе бидат во топ-форма до април

daniel-jurishikj-za-uspeh-treba-rabota-i-mnogu-odrekuvanje-18997

Даниел Јуришиќ е дел од семејството на Вардар од самиот почеток. Работеше и со женската екипа на Вардар со која стигна на Ф4 турнирот во Будимпешта, иако најголемиот успех го постигна со мажите кога стана европски првак во 2017 година. Добро познат во спортските кругови зад себе има и олимписко злато, со ракометната репрезентација на Хрватска од 2004 година, и ... Read More »

КК Вардар М16 со гостинска победа ја започна пролетната полусезона

00000000000000000

Овој викенд започнаа со одигрување на пролетните дуели поголем број од младинските кошаркарски конкуренции во земјава. Па така во категоријата за млади машки кошаркарски надежи се одигра дербито КК Партизан МШ – КК Вардар. Црвено-црните надежи оваа 2019 година  ја отворија со одигрување на првиот предизвик, истиот  го имаа на гости. Во еден дуел со многу борба на двете страни, ние ... Read More »

(Фотогалерија) Многу радости, детски џагор и голови кај најмалите учесници на Зимскиот турнир

9

Денес продолжи турнирот „Еден живот, една љубов″ со натпреварите во мини ракомет, наменети за момчиња и девојчиња родени 2010 година и помлади. Во спортскиот центар „Јане Сандански” започнаа натпреварите кај најмалите. Многу, детски, џагор, радости, голови видовме ова утро.   Во оваа категорија се натпреваруваат 8 екипи и тоа Ѓорче Петров Вардар и Драчево Вардар, како и Будимир Вардар и ... Read More »