Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Кадетите на Вардар Јуниор без бодови од младинската средба со Охрид
Кадетите на Вардар Јуниор без бодови од  младинската средба со Охрид

Кадетите на Вардар Јуниор без бодови од младинската средба со Охрид

Црвено-црните кадети од Вардар Јуниор во рамки на младинската лига денес го пречекаа тимот на РК Охрид. Во битката со повозрасниот ривал ние бевме поразени со резултат 30-36 (10-17).

1 2

Отворивме со голот на Киселовски Леонид, тој по одличен продор погоди под гредата за почетни 1-0. Се играше гол за гол се до 6.минута кога беше 3-3. Дојде до над на концетрацијата, ривалот со серија 0-3 поведе со 3-6 па Будимир и Станковски побараа тајм-аут. По кој за жал ривалот се одбрани и погоди за највисоки плус четири, 3-7 во 12.минута. Точно на средината на 1.полувреме беше 5-10 за сино-белите, Успеавме да врземе два гола, преку Кислеловски намаливме на 7-10 во 18.минута.  Киселовски беше инспиратот во нападот, правеше пробиви од сите страни, токму он успеа да погоди за 10-12 од пенал на повеќе од 7.минути до крајот на првиот дел.   На полувреме заминавме со голема негатива, 10-17.

4 5 8

По седум минути игра беше 14-22 за охриѓани, нашата клупа се одлучи за минута одмор со цел да смениме нешто во ритамот на оваа средба. Се играше тврд и борбен дуел, двата тима играа максимално борбено.  Со голот Димитриевски Дамјан точно на средината на вториот дел намаливме на 19-27 на оваа средба. Се боревме доста да намалиме, но повозрасниот противник не ни дозволуваше да се доближиме, тие ја одржуваа предноста на високо ниво. Ние ја ублаживме негативата и бевме поразени со 30-36, резултат кој го постави Коселовски на 15.секунди до крајот.

6

Во нашите редови Киселовски беше прв стрелец со 11 гола, Чакалиќ имаше 5 погодока, а Мишевски и Калајџиевски погодија по три пати.