Saturday ,02 December 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 61)

Uncategorized

Репете! Вардар ја совлада Шкендија во кадетското дерби

1

Кадетите на ФК Вардар го добија дербито со Шкендија. Момците на Филип Ивановски успеаа да ја совладат екипата од Тетово со минимлани 2-1, двата гола ги постигна Игнатов. Вардар: Китановски, Асани, Радуловиќ-Величковиќ, Петејчук, Ѓурковски, Крстевски, Хасани, Игнатов, Речица, Омерагиќ и Гугуљанов. Првите 15.минути изобилуваа со доста дуели, претежно се играше на средината на теренот без закани за двата голмани. Прва ... Read More »

Скубе: Не погрешив што останав во Скопје, покрај проблемите ќе се бориме до крај

skube

Словенецот, Сташ Скубе  минатата сезона беше еден од главните „виновници„ за освојувањето на ЛШ. Тој и оваа сезона е „моторот“ на Вардар. Средниот бек на црвено-црните, пред мечот во ЛШ против  Мешков Брест даде интервју  за рускиот сајт „БрзЦентар“. Одговараше на повеќе прашања, во продолжение најинтересните за вардаровата јавност: -Вардар бележи тежок период: Многу повреди, промена на тренер. Жалиш што остана во ... Read More »

Преглед 8.коло! „Мириса“ на нова црвено-црна круна, пионерките на Вардар максимално доминантни

888

Со дуелот Аеродром-Вардар, кој беше средба на првопласираните две екипи се окочна 8та „епизода“ од пионерската група-1. По ова предпоследно есенско коло многу работи веќе се познати.  Алушовски беше единствената домашна екипа која дојде до победа во ова 8.коло. На сите останати дуели триумфираа гостинските екипи, победи впишаа: Делчево, Куманово и Металург. Пионерскиот тим на ЖРК Вардар гостуваше кај тимот ... Read More »

(ВИДЕО) Вардарецот, Богданов дојде до шампионски појас во ММА

still1212_00004-8-750x375

Членот на БК Вардар,  Далибор Богданов викендов учествуваше на Светски кикбокс куп на кој имаше и ММА дисциплина. Тој зема учество во три дисциплини, лајт контакт каде освои сребро, фул контакт каде се закити со  злато и ММА го освои шампионскиот појас. „Незнам точно колку борби имав поединечно во секоја дисциплина, но во сите три дисциплини имав некаде околу 12-13 ... Read More »

Кадетите на Вардар Јуниор без бодови од младинската средба со Охрид

7

Црвено-црните кадети од Вардар Јуниор во рамки на младинската лига денес го пречекаа тимот на РК Охрид. Во битката со повозрасниот ривал ние бевме поразени со резултат 30-36 (10-17). Отворивме со голот на Киселовски Леонид, тој по одличен продор погоди под гредата за почетни 1-0. Се играше гол за гол се до 6.минута кога беше 3-3. Дојде до над на ... Read More »

Со фуриозна игра во вториот дел, пионерите на Вардар со 20 гола позитива го совладаа Ѓорче Петров

3

Пионерите на Вардар дојдоа до шестата победа во својата група, тие во ова 6.коло високо ја совладаа екипата на Ѓорче Петров. Момците на Зоран Петковски-Зенга со фуриозна игра во вторите 20.минути победија со резултат 33-13. Првите неколку напада беа „јалови“ на двете страни,  ние поведовме преку Христијан Петковски со  1-0 во 4.минута, потоа погоди и Стефан Ристeвски за удвојување на ... Read More »

Четири машки и два женски дуели ги очекуваат младите ракометни екипи на Вардар

73231644_773852243043747_674008564926251008_n

Младите екипи на ракометниот клуб Вардар ги очекуваат нови битки, на програмата се шест меча. Кај дамите во младинска конкуренција за одигрување имаме два дуела, кај момците на програмата се четири меча. Прв натпревар на програмата е вечерва, 14.ноември (четврток), а последниот е на 20.ноември. Распоредот на мечеви изгледа вака: МАШКИ ЕКИПИ РАСПОРЕД: Пионери: ВАРДАР-Ѓ.Петров 16/11/19, 13-30ч (Сала Ј.Сандански) Кадети: ... Read More »

РК Вардар: Промена на саатница за мечот со Мешков

fb_img_1573046254980

Од ракометниот клуб Вардар информираа дека е дојдено до промена на терминот еден од дуелите  во ЕХФ Лигата на Шампионите. Во информацијата поставена на официјалната страница на црвено-црните се вели:   Натпреварот од 9. коло од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите меѓу Мешков и Вардар закажан за 23 ноември 2019 година ќе се игра во нов термин. Наместо ... Read More »

Кошарка: Три гостински победи на младите вардарови екипи

aaaaaaaaaaaaa

Викендов ширум земјава стартуваа младинските кошаркарски шампионати. Вардаровите екипи одигаа неколку дуели во ова прво коло од сезоната 2019/2020 година.  Дојдовме до три триумфа на почетокот, две машки екипи и една женска забележаа успех во соочувањето со противниците. Интересен факт е дека сите три дуели кои ги добивме ги одигравме како гости. Постигнатите резултати се следни: М-15(м) ФМП- ВАРДАР 78 ... Read More »

Две високи гостински победи кај Њу Старс за ФК Вардар ген.2005 и 2006

75199825_142796293703683_3365523071631884288_n

Денес на гостувањата кај екипите на Њу Старс, вардароввите генерации 2006 на Филип Спасески и ген.2005 на Зоран Петковски дојдоа до високи гостински победи. Генерацијата 2006 успеа да забележи нова шестта победа во рамките на регионалната-скопска лига. Успеавме да го отвориме резултатот уште во 3.минута од мечот кога противничката мрежа ја затресе Алтин Алији за почетни 1-0. Потоа во 6.минута ... Read More »