Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 59)

Uncategorized

Кошарка: Кадетките на Македонија го завршија настапот на првенството

51353820190820-660x330

Нашата женска кадетска репрезентација официјално заврши со учество на Европското првенство за кошаркарки до 16 години, во дивизија Б. Репрезентативките предводени од Виолета Здравковиќ настапот го завршија со пласман на 22. место. После нешто повеќе од еден месец подготовки во Скопје и во Маврово, репрезентативките до 16 години заминаа за Софија, Бугарија каде првично разигруваа со врсничките од Холандија, Бугарија, ... Read More »

Спартак „разоружан“, Ристова дебитираше со висока победа на клупата на ЖРК Вардар

68814990_10215045845121744_3621779486439112704_n

ЖРК Вардар во својот прв пријателски дуел во новата сезона успеа да го совлада Спартак со резултат 33-21. Драгана Ристова дебитираше со победа во првиот меч како прв тренер на Суперлигаш. Дуелот почна со одбрана на Илиќ на нашиот гол, тоа во напад го награди Ангела Костовиќ со погодок за отварање на мечот. Поведовме со 4-0, ривалот немаше голман, па ... Read More »

Писонеро: Немаме притисок за Супер глоуб, ќе одиме подготвени

68496681_10158375139575348_2344747256772558848_n

Нова, четврта победа за црвено-црните на овие подготовки, по  трите победи во Требиње, Вардар ја продолжи серијата денес против  Еурофарм Работник. На мечот одигран во Скопје бевме подобри од Еурофарм Работник со  резултат 32-30. Импесиите за оваа средба ги соопшти новиот кормилар на црвено-црните, шпанецот Давид Писонеро: Игравме сериозно, посебно во одбраната и задоволен сум од сработеното. Имаме уште доволно време ... Read More »

(ФОТО) Младинската школа на КК Вардар доби брендиран автобус

kk3

Кошаркарската школа на КК Вардар е дефинивно со години наназад најдобра младинска школа за кошарка во земјава. Бројните признанија, големиот број титули во младинските лиги и повиканите репрезентативци го покажуваат тоа. Еден од автобусите на ЈСП-Скопје е брендиран токму со овој мотив. Read More »

Осум години „Вардар Фанс“, ви благодариме на довербата

68626990_2512718622093032_1039897739405557760_n

Денеска е голем ден за нас. На овој ден пред точно 8 години започна со работа „Вардар Фанс“ (или поранешен „Лико Вардар  Фанс“). Се започна на овој ден во 2011 година, кога за прв пат се појавивме како Фејсбук профил на Бразилскиот фудбалер на Вардар, Пауло Кандидио – Лико. Стартувавме многу скромно, за многу кус период стигнавме  до 5.000 пријатели на Фејсбук. Поради ограничениот ... Read More »

(Фотогалерија) ЖРК Вардар е комплетен, Ристова го има целиот ростер на располагање

2

Вчера, Драгана Ристова конечно го собра тимот на едно место. ЖРК Вардар е комплетен по доаѓањето на репрезентативките кои имаа обврски кон кадетската селекција. Во „Јане Сандански“ се работеше вредно, во продолжение ви носиме 80сетина фотогафии од вчерашниот прв заеднички собир на тимот. Read More »

Жаклина Стојановска на 1.септември ќе го „стартува“ ЖКК Вардар

zkk-660x330-660x330

Женскиот кошаркарски клуб „Вардар“  имаше сезона за паметење, успеа да го одбрани Купот на Македонија кој го освоивме по 3.пат и дојдовме до победа во лигата. Успеавме под поголем период да го „детронизираме“ Бадел и да ги обединиме титулите. Жаклина Стојановска одлично го водеше тимот, таа сосема очекувано ќе продолжи да биде „кормилар“. Поради репрезентативни обврски на поголем број од ... Read More »

Вардарки на ЕХФ Шампионат: Седлоска 32 гола, Ѓорѓиевска 20 гола, голманките одлични Грујовска 56 и Трајкоска 30 одбрани, 5 МВП признанија

05

ЕХФ Шампионатот во Италија е зад нас, на него Македонија се пласираше на 6.позиција со половичен успех, три победи исто толку порази. Базата на овој кадетски тим беа вардарки, тие доминираа на списокот и на теренот. Да ги погледнеме низ бројки нивните удели. Вардарки вкупно погодија 126  пати на шестте меча на овој турнир или во просек на секој меч ... Read More »

Женската лига ќе се игра во една група, ЖРК Вардар ќе има 13.ривала

Дефинивно е одлучен форматот на играње на женската Супер лига во новата сезона 2019/2020. Ќе се игра во една лига, нема да има две групи како што начелно се размислуваше претходно. Лигата ќе има парен број учесници, односно 14 тима, еден тим од 15 кој се пријавија за новата сезона нема да се натпреварува. ЖРК Вардар ќе игра со сите ... Read More »

Кадетите подобри од БиХ за настап во А-дивизија и наредното ЕП, вардарци со забележителни настапи

image-4

Вчера, македонската кадетска кошаркарска репрезентација дојде до триумф над Босна и Херцеговина  со резултат 76-64 на   Европското првенство во Удине, Италија.Огромна е важноста на победата бидејќи истата им носи разигрување од 9-12 место, а воедно и потврда за место во А-дивизијата на следното европско првенство, нешто што всушност беше примарна цел.  Победата вчера дојде со одличната игра во треттата четвртина ... Read More »