Tuesday ,23 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 58)

Uncategorized

Во недела Вардар домаќин на КК Куманово

kkvardar-kk

Во рамки на треттата рунда во 2020.година односно 14.коло во машката Прва кошаркарска лига, тимов на Радуловиќ ќе ја пречека екипата на КК Куманово 2009. КК Вардар ќе биде домаќин во недела, 2.фебруари на кумановчани во малата сала при СРЦ „Кале“.  Ние досега имаме половичен ефект во новата година, една победа и еден пораз. Мечот е закажан со почеток во ... Read More »

Вардаровиот кошаркар Темелковски со индекс 24 во топ-10 за 13.коло

temel

Во 13.коло од првата лига, КК Вардар беше поразен со едноцифрена разлика од тимот кој го дели врвот со шампионот, МЗТ Скопје. Екипата на КК Гостивар не совлада со 77-68 на мечот одигран на нивни терен. Во нашиот тим забележителна улога имаше, Славчо Темелковски. Тој погоди 15.поена, имаше 15 скока и додаде две асистенции. Имаше вкупен индекс 24 со кој се ... Read More »

Атлетика: Вардарецот, Завировски се подготвува за 3 полу-маратона

petre

Вардаровиот атлетичар, Петре Завировски по паузата од три  недели поради повредата на левата нога продолжува со своите подготовки. Тој ги започна зимските “епизоди“ како подготовка  за пролетниот дел од сезоната. Вардарецот како што не информира, во план е да  настапи на три  полумаратонски трки (21 километар) во првата половина од 2020 година. Веќе се дефинирани две, станува збор за скопскиот полумаратон ... Read More »

КК Вардар М14 (2) за два дена со две високи победи

83693818_182983219460971_5718187748427300864_n

Два дена, два домашни меча  и две победи за младиот тим на КК Вардар(2) селекцијата до 14 години.  Завчера  ја пречека екипата од скопски Аеродром. Тимот на црвено-црните во меч во кој доминираше целосно со повеќе од двојна предност ги совлада врсниците од МЗТ Скопје. Ние дојдовме до победа со резултат 89-42. Вчера тие беа домаќини во СРЦ Кале на тимот на Јуниор Баскет. ... Read More »

Тој има само датум на раѓање…Тоше Проески

12625680_10205675581151001_1495026920_n-640x330-640x330-640x330-640x330

На 25.01.1981 се роди најголемиот и најдобриот музички вокал во Македонија, Тоше Тодор Проески. За жал нашиот ангел веќе не е помеѓу нас на земјата. Денеска Тоше требаше да го прослави својот 39-ти роденден. Вардар Фанс и Комити, Тоше никогаш не го забораваат. Вечна слава, Тоше Тодор Проески. Read More »

(ФОТО) „Царчевите ангели“ одлично го одработија првиот голмански тренинг во 2020 година

15

Вчера прв пат на зимските подготовки тренерот на голманите на ЖРК Вардар, Александaр Царчев  работеше со своите пуленки. Во големата сала при СЦ „Јане Сандански“ во Скопје реализираше одличен, динамичен, содржаен голмански тренинг. Се работеа дузина вежби, познатиот ракометен голмански стручњак применуваше: тениски топчиња за подобар фокус, ластик за подобрување на реакцијата и други реквизити одржувајќи еден навистина високо професионален ... Read More »

КК Вардар М14 со 21.поен предност го совлада Гостивар

84015760_2278101029157088_3829010713578307584_o

Започнаа возбудувањата во новата година и за момците од кошаркарскиот тим на  Вардар  во селекцијата до 14 години. Нашиот тим во малата сала „Кале“ ја пречека екипата на КК Гостивар од истоимениот град. Вардарци во дуел во кој доминираа во сите периоди успеаа да дојдат до висока победа. Ние ја отворивме пролетната етапа со триумф од 21.поен предност, односно со ... Read More »

Пет играчи од Вардар ќе настапат за Македонија У19 на контролните дуели со Азербејџан

vardarfans-y19

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години во периодот од 23. до 28. јануари во Анталија ќе одигра два подготвителни натпревари против Азербејџан. За овие мечеви, селекторот на Македонија, Шкумбин Арслани повика и неколку играчи од редовите на Вардар. Се работи за Кристијан Китановски, Леонид Игнатов, Виктор Крстевски, Дамјан Трајановски и Азер Омерагиќ. Освен голманот Китановски, сите останати се наоѓаат на подготовки ... Read More »

Гедбан со Алжир го совлада Мароко за лидерско место во групата-Д

83084858_621911581960044_2017721398813786112_n

На афричкиот шампионат вчера во последното 3.коло од првата групна фаза, селекцијата на Алжир се сретна со тимот на Мароко. Алжирците дојдоа до победа во еден ефикасен дуел со резултат 33-30. Како лидери во групата-Д со максимални 9.бода обезбедија пласман во следната фаза која започнува веќе денес. На голот на Алжир свој настап имаше голманот на Европскиот првак, вардарецот Гедбан ... Read More »

Среќен роденден Стојанова Јована

82596451_405151946943452_4608135493517836288_n

Денес свој роденден прославува бекот на женскиот кошаркарски сениорски колектив, Стојанова Јована. Таа беше дел од тимот кој изминатата година дојде до двојната круна во женската кошарка. Јована со тимот и оваа есен доминираа во женската сениорска кошарка. Вардар фанс и го честита роденденот на оваа одлична и талентирана кошаркарка, девојката која настапува со бројот 4 во нашиот шампион. СРЕЌЕН ... Read More »