Sunday ,28 May 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 57)

Uncategorized

Висока победа на Вардар, совладан тимот на РК Кузман во последниот есенски младински меч

00

Денес се одигра последното, петто коло во женската младинска лига за  Вардарки во есенскиот дел. Сосема очекувано на домашен терен во „Јане Сандански“  избраничките  на Ристова, Црвеновска и Царчев ја совладаа екипата на РК Кузман од Населба Илинден. Победата за црвено-црните дами дојде со резултат 48:20 (22:9). Стандардно ние доминиравме уште по првата судиска свирка на овој дуел. Отворивме со ... Read More »

Промена на термин за реваншот со Порто

78970053_10158750223640348_2593137172689190912_n

Од ракометниот клуб Вардар на својата официјална страница известија за промена на терминот за нашето гостување во Португалија. За мечот кој ќе се игра во идната 2020 година во информацијата се вели: ЕХФ со соработка со домаќинот на натпреварот, екипата на Порто направи измена на саатницата на одигрувањето на натпреварот со Вардар. Средбата е закажана за 22 февруари 2020 година. ... Read More »

Ех наш ЖРК Вардаре…нов пораз, четири порази на последните 5 меча во гости

g

ЖРК Вардар е „непрепознатлив„ на гостувањата, лошата серија нема крај, вчера бевме поразени од Металург во сениорската лига, денес бевме совладани и во младинската од Куманово. Ова  не е оној тим кој ние го знаме од лани, освоивме само три од можни 15.бода како гости, едноставно нешто не функционира на вистински начин, што е тоа ќе оставиме да анализираат луѓето ... Read More »

Веспрем премоќен за „комбинираниот“ Вардар, скопската публика со поддршка цел меч и на двоцифрена негатива

g3

Веспрем како што и се очекуваше лесно се справи со „комбинираниот“ РК Вардар. Унгарците дојдоа до лесна и висока победа во Јане Сандански со резултат 29-38. На почетокот ривалот поведе со 0-1 и 1-2, ние изедначувавме преку Павел Атман па по 3.минути игра беше реми 2-2. Следеше пад во нашата игра, ние повторно игравме со „скрпена“ бековска линија, унгарците поведоа ... Read More »

Висока победа за момците на Будимир и Станковски со Металург, кадетите на Вардар триумфираа со 26 разлика

b4

Вардар Јуниор во кадетсата лига ја пречека екипата на Металург-2, на дуелот во Јане Сандански избраниците на Будимир и Станковски лесно се справија со ривалот. Вардаровите момци победија со резултат  43-17. Мечот на почетокот започна рамноправно, двата тима влегоа борбено беше 3-3 по 8-9.минути ракомет. Потоа црвено-црните момци ја заиграа својата игра влегоа во ритам во одбраната, на нашиот гол ... Read More »

Лавиците „го фрлија“ Металург на колена во Автокоманда, голема победа со пресврт за целосна хегемонија

0

Можеби денес го одиграа најтешкиот меч оваа есен, но и најубавиот. Девојките на Платон и Папуџиева, пионерките на Вардар ја покажаа целата лепеза на ракометната магија која ја имаат во себе. Прв пат заминаа на пауза со негатива, ама не се уплашија во вторито дел го “столчија„ противникот, покажаа зашто се „Лавици“. Пионерките на Вардар триумфираа со резултат 25-33, иако ... Read More »

Вардарки без бодови од гостувањето кај Металург

78482710_153398912643421_6850969073346412544_o

ЖРК Вардар денес беше поразен на дербито кај Металург. Домаќинот успеа да не совлада со резултат  30-28. Ова беше борбен меч, нашиот тим покажа големо срце на почетокот. Имаше доста исклучувања во првиот дел, двата тима ја посакуваа победата. Дуелот започна рамноправно 3-3, потоа Илиќ одбрани со нога атрактивно и поведовме првпат на мечот, за 3-4 стрелаше Костовска. Нашата добра ... Read More »

Пионерите триумфално во дербито со ФК Пелистер

5555

Пионерите на ФК Вардар дојдоа до победа  на домашен терен, во дерби средбата со тимот на Пелистер. Црвено-црните триумфираа со резултат 6-0 (2-0). Вардар: Јовчев, Јованоски, Стојчевски, Сељанац, Ѓоргоски, Живков, Давидовски, Стојановски, Мирков, Трпезановски и Ѓорѓиевски. Први на оваа средба се заканиа зелено-белите, тие упатија удар на нашиот гол сигурен беше Јовчев Гоце. Потоа ние имавме приликаи две преку Георг Стојановски ... Read More »

Момците на Кралевски, Вардар ген.2009 делат „10ки“ на турнирот во Бугарија

a5

ФК Вардар генерацијата 2009  предводена од Игор Кралевски  се наоѓа во Бугарија, каде денес и утре  настапува  на второто издание на меѓународниот младински турнир во Панаѓуриште, именуван по проф. Д-р Лачезар Цоторков. На денешните два дуели дојдовме до две повеќе од убедливи победи со своите ривали. На првиот меч издоминиравме максимално одигран на „Арена Асарел“ се сретнавме со тимот на ФК Филипов Казанак. Вардарци рани ... Read More »

Три домашни и еден гостински дуел за младите екипи на РК Вардар

img-025a830c78587d35dcce09a74863ec60-v

 Четири натпревари ги очекуваат младите машки ракометни екипи на Вардар. Момците на Зоран Петковски-Зенга  првиот меч го играат веќе вечерва. Од овие дуели на три сме домаќини во „Јане Сандански“. Вака изгледаа распоредот и саатниците за натпреварите:   Пионери: Вардар-КЛ7 11-00 часот (1/12/2019) сала: Ј.Сандански Кадети: Вардар Јуниор -Металург 14-30 часот (1/12/2019) сала: Ј.Сандански Младинци: Бутел- Вардар 20:30 часот (28/11/2019) сала: Антон Димитров ... Read More »