Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized > EП: Нуров, одлично тргна во репасажот , доминација и победа со „туш’
EП: Нуров, одлично тргна во репасажот , доминација и победа со „туш’

EП: Нуров, одлично тргна во репасажот , доминација и победа со „туш’

Вчера, на Европското првенство 2020 кое се одржува  во Рим, Италија, македонскиот репрезентативец  Могамедгаџи Нуров очекувано беше поразен  од апсолутниот фаворит на за европски првак,  Абдулрашид Садуалев од Русија. Сепак токму таа средба му донесе шанса за медал.

86711799_874584106325753_7492919156266762240_n 86802858_201192491255395_8725140596269776896_n

Русинот кој е супериорен во оваа категорија и е актуелниот олимписки и светски првак  дојде до финалето со што му даде шанса низ репасажот на Нуров да атакува на бронза. Болукбаши од Турција беше прв ривал, утрово борбата започна, нашето момцче едонставно доминираше целосно, одлично ја водеше борбата. Водеше постојано, водевме и со 7-0. Потоа Нуров, ко да небеше свесен за својата сила, тргна силно и успеа да победи со „туш“. Ривалот едноставно беше немоќен пред нашиот борач. Следна борба е со Гаџихиев од Азербеџан.