Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 55)

Uncategorized

Среќен роденден Стоилов!

vardarfans-stoilov

Денеска свој роденден прославува нашиот кружен напаѓач и миленик на вардаровата публика, Стојанче Стоилов. Нашиот капитен покрај другите успеси беше дел од двете европски круни, во 2017 и 2019 година. Нашата редакција му посакува многу здравје, среќа и успеси со Вардар. Среќен роденден Столе!  Read More »

(ФОТО) Оригиналниот документ за основање на ФК Вардар

Решението е донесено 28/07/1947 во Скопје

Тој 27 јули 1947 во повоена Македонија се роди “Вечниот “ љубимецот на многу генерации Скопјани на Македонија ФК Вардар . Ви го донесуваме оргиналниот документ Решението од тогашното Оделение за Внатрешни работи за основање на ФК Вардар. На тој ден Вардар се роди и доби право да фунционира од тогашните Социјалистички власти. Интересен е крајот на документот со типичниот поздав за ... Read More »

Лакрабер за 760 евра го продаде дресот на Вардар за помош на загрозените од Корона вирусот

laki

Во акцијата за собирање сретства за борба против корона вирусот,500 Ракометари, фудбалери, боксери и уште многу други, донираа дел од своите лични предмети – дресови, шорцеви, опрема за тренинг,  бројката на собрани предмети беше 1.100. . Најскапо продаден предмет беше медалот на фудбалерот на Нант, Рајнал Денуе, освоен во фудбалскиот шампионат во 2001 година, кој достигна цена од 13.000 евра. ... Read More »

(ВИДЕО) EYBL: КК Вардар има „бисер“ во 13 годишниот Величковски

111111111111111111111111111111111-640x330-640x330

 КК  Вардар  М14 беше дел од Европската Лига за Млади (EYBL), на  турнирот се играше  во Печуј, Унгарија.  Со одличниот настап и трите победи обезбедивме пласман на третиот – завршен турнир за Централна Европа. На овој турнир имавме  скор 3:1  исто така идентичен скор имавме и на првиот  во Острава. За целта да биде остварена клучен беше натпреварот против Цибона кој директно ... Read More »

(РЕТРО Фото+Видео) Шампионската 1987 : табела, сите резултати, стрелци, листа на фудбалери кој настапија…

Стојат (од лево): Лазаров, Станојковиќ, Јаневски, Џипунов, Канатларовски, Грошев и Најдовски. Доле (од лево): Симоновски, Савевски, Петров, Панчев и Бабунски.

Нема што многу да се кажува за значењето на славната 1987 година за Вардар, Скопје и Македонија таа сезона е со златни букви запишана во црвено – црната историја . Таа година Вардар беше на врвот на тогашната ЈУ- лига пред гигантите од т.н “голема четворка“ , пред Валеж , Осиек , Ријека и другите кој завршија на пониски места на ... Read More »

Историја: Поранешниот фудбалер на Вардар Здравков е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт

15977845_1396133590427961_3495953962512548558_n

ГОРДАН ЗДРАВКОВ – Поранешниот фудбалер на Вардар е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт во меѓусебниот двомеч од рамките на Купот на УЕФА, во сезоната 1985/1986. По поразот од 2:1 на првиот натпревар одигран на гостински терен, Вардар на реваншот во Скопје токму со погодокот на Здравков успеа да дојде до минимален но доволен триумф од ... Read More »

Историја: Вишњевац во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар

15941249_1395959327112054_430532283299759004_n

ВУКАШИН ВИШЊЕВАЦ – Истакнaтиот југословенски стратег во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар. Под негово водство во дресот со „црвено-црните“ бои во првата лига на Југославија дебитираа играчите кои подоцна ќе ја освојат и шампионската титула во југословенското првенство како Панчев, Сетинов, Јаневски и другите. Тој создаде основа за она што се случи ... Read More »

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА за многу години ВЕЛИГДЕН

11150252_358032391072216_4991547926660278965_n

Денеска се празнува големиот христијански празник Велигден. Редакцијата на “Вардар Фанс” им го честита овој голем празник на сите наши фанови кои го слават. Им посакуваме мир, среќа и само убавини да ги пратат. ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! Read More »

Историја: ЕП, Балкански и југословенски првенства организирани од Македонската атлетска федерација (II.дел) пишува, проф.М.Бошковиќ

h3

Пишува професор Мирослав Бошковиќ, долгогодишен  спортски работник во АК Вардар, пензиониран историчар кој ни ја донесува на дланка македонската и вардаровата атлетска историја. Во продолжение 2.дел, првиот може  да го најдете на нашиот сајт овде На 5 и 6 септември 1970 година, во Скопје, по две години, повторно е одржано поединечното првенство на Југославија за постари младинци. Тоа е периодот кога ... Read More »

Блиц-интервју со голманките на „лавиците“, Вероника Ѓорѓиевска и Христоска Леа

za2

Продолжуваме со блиц-интервјуата со младите “чувари на мрежите“ во црвено-црниот колектив. Следни се двете голманки на пионерскиот тим на ЖРК Вардар, Вероника Ѓорѓиевска и Леа Христоска. Пионерките на Платон и Папуџиева се актуелни прваци во нивната и кадетската лига, пред паузата во двете конкуренции беа лидери на табелите. Ви носиме интервју со 20 блиц  прашања  за „пуленките“ на Царчев. Вероника ... Read More »