Tuesday ,31 January 2023
Последни:
Home > Uncategorized (page 80)

Uncategorized

КУГЛАЊЕ! Вардар го победи ГТЦ во “контролка“, дуото Димитовски-Влаќевски повторно делеше лекции

Вчера во кугларницата “Мусандра“ лоцирана во градскиот трговски центар во Скопје се одигра пријателски тест дуел помеѓу екипата на КК ГТЦ и нашиот црвено-црн кугларски колектив. Во истиот поуспешни беа избраниците на Драги Димитровски кои ја однесоа победата на овој тест-натпревар, со над 130 “соборени дрва“ предност во крајниот резулат. На мечот екипата на ГТЦ која е домаќин на мечевите ... Read More »

Ставрев главен судија на мечот со Македонија Ѓ.П во недела

Продолжуваат викендов возбудавањата во најквалитетната македонска фудбалска конкуренција по паузата заради репрезентативните настапи на фудбалските селекции. На програмата е петтото коло во првата фудбалска лига. Неделниот меч помеѓу домаќинот ФК Македонија Ѓорче Петров и нашиот црвено-црн фудбалски колектив фудбалската федерација на земјава одлучи да го суди  скопјанецот Александар Ставрев.  Веќе во новата сезона се одиграни четири одиграни кола, ФК Вардар се ... Read More »

Марко Крстевски: Играњето во најтрофејниот и најголемиот клуб во Македонија е моја најголема привилегија, чест е што сум дел од Вардар

Младинската школа на фудалскиот клуб Вардар има голем број на бисери во неа, токму еден од нив е членот на најмладата генерација која изминатата сезона се натпреваруваше во детската лига, која стана шампион на Македонија. Се работи за Марко Крстевски кој уште од мал покажува голем потенцијал и квалитет да прерасне во голем играч. Незаменлив дел од генерацијата “2007“, момче ... Read More »

ЦПБ ја поддржува и поздрави акцијата на Комити и тие ќе донираат кај Соборен Храм на местото каде Комити организираат пункт

13933135_10207588654689501_1543365334_n

Комити се чуварите на македонштината и на скопската чест и гордост, тие вчера единствени беа што известија со соопштение кај првиот човек на градот каде се понудиле да помогнат во расчистување на штетата од невремето. Тие денес организираат хумана акција пред соборниот храм во Скопје. Нивната иницијатива беше поздравена од навивачите на кошаркарскиот клуб Работнички кој велат дека ќе се придружат ... Read More »

Утре мечот Вардар-Спартак се игра во 16часот, директен пренос преку видео стрим

13493444_1617108791933505_1788790460_o

Нашиот шампион фудбалскиот клуб  Вардар вчера  го дозна противникот за второто квалификациско коло во Л.Ш, избраниците на Седлоски  веста ја добија во Австрија каде се на летни подготовки.  Прва пречка за нас во елитната лига ќе биде хрватскиот шампион кој повеќе од деценија владее со фудбалот во таа земја, постојаниот учесник на групната фаза во европските натпреварувања Динамо Загреб.  Интресен факт ... Read More »

Симона Стојановска: Ќе работиме уште понапорно за следната сезона и ќе се обидеме да постигнеме историски успех во ЕХФ купот

vardarfans simona stojanovska

Екипата на ЖРК Вардар Јуниор е најпријатното изненадување во сезоната која измина. Избраничките на Симе Симовски успеаа на крајот од сезоната во супер лигата да завршат на второто место, пред својот најголем конкурент екипата на Металург. Иако тимот од Автокоманда важеше за голем фаворит за тоа место кое води во ЕХФ купот, сепак младите Вардарки се надминаа себеси и на ... Read More »

Вардар ќе ги посакува Олимпија Љубљана и Динамо Тбилиси, а ќе сака да ги избегне Динамо Загреб и Селтик

vardarfans-fkvardar

Сезоната заврши, па сега сите погледи Вардарци ќе ги насочат кон квалификациите за Лигата на шампионите. Управата на Вардар уште од денеска треба да се ”фрли во лов” на нови играчи, кои драстично би ја подобриле играта. Ждребот за ЛШ е на 20 јуни, исто како и минатата, така и оваа година, Вардар ќе биде неносител во ждребот, и ќе ... Read More »

(Фотогалерија) од кадетското финале на купот

vardarfans-4

Кадетското финале од купот на Македонија помеѓу фудбалските екипи на Вардар и Академија Пандев им припадна на Струмичани, со минимален триумф од 1:0. Моментот на одлука се случи во 86 минута, кога противникот успеа да ја затресе нашата мрежа и да го постави конечениот резултат. Погледнете ја фотогалеријата од големото финале на купот.   Read More »

Блескава вардарова историја! Моментално дури 19 “Национални рекорди“ се во сопственост на АК Вардар

hhhhhhhhhhhhhh-660x3302-660x330

АК Вардар е еден од најстарите црвено-црни колективи тој е формиран 1947 година заедно со ФК Вардар. Во минатото важеше за расадник на атлетски таленти кои потоа стануваа врвни атлетичари. Голем број на Репрезентативци излегоа од црвено-црниот дрес.  Истите ја креваа резултатската “летвичка“ со нови Национални рекорди. Сеуште недопрени стојат дури 19 рекорди во сите категории. Далечната 1950 година во ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Форца-Ново Лисиче во рамките на “Јуниор“ лигата, генер. “2003“

vardarfans-3

Изминатиов викенд се одигра четвртиот пролетен турнир во фудбалската “Вардар “Јуниор“ лига, кој се одигра на академијата на фудбалскиот клуб Вардар. Се одиграа вкупно 8 натпревари, по четири во генерациите родени “2003“ и “2004“ година. Настап имаше и екипата на Форца генерација родени “2003“ кои забележаа победа во дуелот со екипата на Ново Лисиче. Конечниот резултат гласеше 2:0. Стрелци на ... Read More »