Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 82)

Uncategorized

ЕП М18: Македонија поразена минимално од Швајцарија на последниот дуел, Какруки повторно прв стрелец

127-660x330-660x330

Кошаркарска репрезентација  на Македониоја М-18 го освои 18. место на Европското првенство – Б дивизија, кое се одржува во Скопје. Вчера во  дуелот за 17/ 18 место, кој се одигра  во СРЦ „Кале“, нашите надежи минимално беа поразени  од Швајцарија со 64-65 (6-20, 22-14,11-20, 25-11). Во текот на целиот дуел избраниците  на Милевси го бркаа противничкото водство, кај нас најистакнат во ... Read More »

На денешен ден Вардар ја елиминираше ЦСКА од Москва

7204-vardar-so-golema-pobeda-vo-moskva-nad-cska-660x330-660x330

Најголемиот успех во Вардаровата историја заедно со ланскиот пласман во ЛЕ се случи токму денеска. На денешен ден пред 15 години Вардар после победата во Москва над ЦСКА од 1:2, во Скопје одигра 1:1 и се пласираше во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Први во водство дојдоа гостите со гол во 30 минута преку Гогниев. Златниот гол за Вардар и израмнувачки ... Read More »

3-ти, август… четири години потоа- Правда за Турчин, нема заборавање…

tur-660x259

03/08.. четири години потоа… што да се пише.. на денешен ден пред четири години во Битола на дербито од домашното првенство  се случи еден од најцрните настани во историјата на навивачката група Комити. Врвот на репресијата беше достигнатa, еден човек беше тешко повреден, и тоа познатиот член на Комити, нашиот Турчин … За жал полициската бруталност од тој ден кулминираше, ... Read More »

Честит ИЛИНДЕН!

ilinden-364x330-364x330-364x330

ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН МАКЕДОНЦИ … На денешен ден далечната 1903 година во срцето на моќната отоманска империја една мала организација реши да го оствари историскиот сон на еден народ своја самостојна држава. Храбрите иако малубројни Комити на денешен ден го отпочнаа Илинденскиот востание. Денес тоа свето име го носиме ние навивачите на Вардар, кои се трудиме да го оправдаме тоа свето ... Read More »

Поплави, земјотреси Скопје го рушеле, Скопје пак се изгради, Скопје ќе живее… 26.07.`63-26.07.`18, Кобниот ден за Скопје поради кој ФК Вардар ја замени белата со црна боја…

h9-540x330-540x330

Денес нашиот дом нашето Скопје  ја одбележува 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули 1963 година, а во кој животите ги загубија 1070 луѓе и 3000 беа повредени. Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на денешен ден во 1963 година, во 5:17 часот. Во потресот, кој беше со јачина од 9 девет степени по Меркалиевата или шест според Рихтеровата скала, ... Read More »

Девојките на ЖКК Вардар се “бисер“ на црвено-црното семејство, две Куп титули за две години функционирање

zkk-timska-660x3301

По повод 70.години на КК Вардар и С.Д Вардар кошаркарскиот црвено-црн колектив реши да ја активира женската кошаркарска сениорска секција. Тоа се покажа како правилен избор бидејќи за две години дојдовме до два куп Пехара и до две вице-шампионски места во лигата. 19 февруари 2017 е датум кој исто така со златни букви ќе биде испишан во историјата на КК ... Read More »

(ФОТО) Како порано се одеше на натпревар на ФК Вардар

url2

Фото, како порано навивачите на ФК Вардар одеа на стадион да го бодрат својот миленик, црвено – црниот тим на Вардар. Оваа фотографија е направена на почетокот од 60-сетите години, каде Вардарци своите велосипеди ги оставаа пред билетарницата на Градски и одеа на натпревар. Read More »

Комити: Погребот на Саздо е утре во 13ч, даваме заклетва дека ќе ја истераме правдата на било кој начин

fb_img_1531125222308

Комити се простија од нивниот Саздо, кој прерано го напушти овој свет. Во нивното соопштение се вели: Денеска, 09.07.2018 не напушти нашиот брат, Никола Саздовски – Саздо. Престана да чука младото комитско срце, не успеа да победи во последната битка. Десет дена, срцето, лавовски се бореше со сите нанесени повреди и на крај, се реши да одмори, да отпатува на ... Read More »

Почивај во мир Никола Саздовски- Саздо

fb_img_1531125222308

Младиот навивач на Вардар, Никола Саздовски-Саздо, кој крвнички беше претепан во Автокоманда на 30.06.2018, година ја загуби последната битка. Младото момче подлегна на повредите и го напушти овој свет…. Почивај во мир Саздо! Read More »

Вардар одигра реми 0-0 со Херманштад

На стадион на ФК Зрече, Вардар одигра тест реми без голови со тимот на Херманштад, во меч во кој ние бевме далеку поактивен противник.  За нас настапија на овој меч настапија: Кировски (46’ Илиќ), Тошевски, Новак, Попов, Брдаровски, Битанг (71’ Најдовски), Јуфо (21’ Исени), Мицевски (78’ Адем), Цветаноски, Барсегјан, Максимов (65’ Бериша). Црвено-црниот тим   имаше иницијатива, посед на топка и шанси, но ... Read More »