Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Uncategorized (page 90)

Uncategorized

Младинците на Рк Вардар со победа го стартуваа вториот дел од сезоната

10928999_639312956196889_1315616094594330967_n

Денеска вториот дел од сезоната го започнаа и младинците на Рк Вардар. На гостувањето во Ресен забележаа убедлива победа, против екипата на Преспа. Уште на почетокот Вардаровите надежи ја направија разликата, па продолжението од натпреварот го одиграа рутински. На пауза се замина со предност од 11:22. Конечниот резултат гласеше 19:37. Најпрецизни во нашата екипа беа Мартин Димов со 7 гола. ... Read More »

Жрк Вардар и Ким Расмусен спогодбено го раскинаа договорот

images

Жрк Вардар  и Ким Расмусен спогодбено го раскинаа договорот за соработка. Вардар и данскиот ракометен стручњак по помалку од месец  ставија крај на меѓусебната соработка пренесе Македонскиот шампион. Данецот кој е селектор и на Полската репрезентација пред помалку од месец дена беше ангажиран како тренер-колсултант. Кратка беше улогата на Ким , тој беше консултант на  Индира на само еден меч ... Read More »

(ВИДЕО) ФК Вардар-Фк Амкар 3-0

amkar-vardar-2

ФК Вардар на тест-мечот во Анталија со Рускиот Прволигаш Фк Амкар оствари голем триумф од 3:0 (1:0).Стрелци за Вардар беа Ивановски во првиот дел 13минута ,а во вториот стрелаа Блажевски 49мин и Петров по одлично изведениот слободен удар од десната страна на Чумбе во 86минута ,со што беше поставен конечниот резултат. Камерунецот со Француски пасош Чумбе денес дебитираше за ФК ... Read More »

ФК Вардар поднесе барање за лиценца за Фифа натпревари

ФФМ

Како што објави Фудбалската Федерација на Македонија во дадениот рок се поднесени 9 барања за клубското лиценцирање за УЕФА натпреварувања за сезона 2015/16, секако и  ФК Вардар поднесе барање за лиценца за Фифа натпреварите. Ова е стандардна процедура за лиценцирање за можност да се настапи во евентуланите квалификации за Лигата на Шампионите и Купот на УЕФА . ФК Вардар кој влегува ... Read More »

Вардар ТВ со : Пачовски,Брумен ,Черноиваненко(ВИДЕО)

Во овонеделната емисија на ВардарТВ можете да погледнете : победниците познати на турнирот “Вардар еден живот една љубов“, познати противниците на ФК Вардар во Анталија, ЖРК Вардар убедлив против тимот на Хопенхаген .Гости во студиото се од тимот на РК Вардар Матијаш Брумен, од ФК Вардар засилувањето на голманската позиција во зимскиот преоден рок Томе Пачовски и преставничка на дамите ... Read More »

Алија Амзоски за Вардарфанс:Впечатоците од турнирот се позитивни.

10954943_323425181186865_1201768345_n

Избраниците на Зоран Петковски се победници на турнирот Вардар-“еден живот,една љубов“ во својата категорија.Турнирот се играше во периодот од 14-18 јануари во четири сали во Скопје. Кадетите на Рк Вардар беа убедливи во сите натпревари,и на крај сосема заслужено се искачија на највисокото место. 1.РК Вардар-Рк Илинден 30:6 2.РК Вардар-Рк Вардар Карпош 27:6 1/2 РК Вардар-РК Вардар(пионери) 25:18 ФИНАЛЕ:РК Вардар-Хјс ... Read More »

Вториот тим на Рк Вардар со максимален учинок по првиот дел од сезоната.

phoca_thumb_l_DD1_7977

Втората екипа на Рк Вардар со максимален ефект ја заврши првата фаза во првата ракометна лига.На осум натпревари забележаа исто толку победа и сигурно чекорат кон пласман во супер лигата за следната сезона. Резултатите од првиот дел од сезоната, за вториот тим на Рк Вардар. 1.Феникс битола-Вардра јуниор 17:28 2.Вардар јуниор-Риниа М.41:16 3.Вардар јуниор-Борец(Велес) 32:24 4.Хјс Работник-Вардар јуниор 16:41 5.Рк ... Read More »

Марија Дамовска:Многу научив од овој турнир.

10444640_898831163481580_2026980812954811138_n

Пионерките на Жрк Вардар генерација 2000/2001 го освоија второто место на завршениот турнир Вардар-“еден живот,една љубов“ кој беше во организација на ракометниот клуб Вардар. Марија Дамовска е  член токму на пионерките на Жрк Вардар и голема надеж на овој клуб и Македонскиот ракомет.Има 14 години и настапува на позицијата среден бек. Кога се случуват твоите први почетоци со ракометот? - ... Read More »

Анастасија Николовска за Вардарфанс:Сите излегоа задоволни и со полни срца.

16501_402202709945735_2134916348429624894_n

Кадетките на Жрк Вардар предводени од Благојче Весиќ и Билјана Пецевска го освоија првото место во својата категорија на турнирот Вардар-“еден живот,една љубов“ во организација на ракометниот клуб Вардар. Резултатите кои ги постигнаа се следниве: 1.ЖРК Вардар-Рк Вардар ДБ 20:0 2.ЖРК Вардар-Рк Илинден Вардар 18:2 ФИНАЛЕ:ЖРК Вардар-Рк Велкова 5 15:10 -Како прв турнир сите бевме во очекување на добро организиран ... Read More »

Жрк Вардар го освои второто место на турнирот во Хрватска.

phoca_thumb_l_DD1_7846

Втората екипа на Жрк Вардар учествуваше на турнир во Хрватска,на кој го освои второто место. На првиот натпревар,противник им беше кадетската селекција на Црна Гора против кој забележаа победа со резултат 22:13 (10:5).Ангела Тодоровска беше најефиксна постигнувајќи 6 гола,ја пратеа Итана Грбиќ со 4 ,Митова и Георгиевска со 3 гола. Вториот дуел го одиграа со екипата на Жрк Сињ, на ... Read More »