Sunday ,27 November 2022
Последни:
Home > Uncategorized > Жрк Вардар го освои второто место на турнирот во Хрватска.
Жрк Вардар го освои второто место на турнирот во Хрватска.

Жрк Вардар го освои второто место на турнирот во Хрватска.

Втората екипа на Жрк Вардар учествуваше на турнир во Хрватска,на кој го освои второто место.

На првиот натпревар,противник им беше кадетската селекција на Црна Гора против кој забележаа победа со резултат 22:13 (10:5).Ангела Тодоровска беше најефиксна постигнувајќи 6 гола,ја пратеа Итана Грбиќ со 4 ,Митова и Георгиевска со 3 гола.

Вториот дуел го одиграа со екипата на Жрк Сињ, на кој вардарки беа убедливи совладувајќи ги со 48:21(20:9).Најдобри стрелци на овој меч беа Теодора Керамитчиева и Наташа Нолевска кои постигнаа 7 погодоци.Голманката Нина Ладева забележа 20 успешни интервенции.

Две вардарки се најдоа во идеалниот тим на турниров.Грбиќ беше избрана за најдобро лево крило,а Гакидова најдобра на позицијата пикер.

22.12.2014

Фото:Жрквардар мк.

 

Leave a Reply