Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Uncategorized > Триумфи за дамите на Делчево и РК Драчево Вардар во Јуниор лигата
Триумфи за дамите на Делчево и РК Драчево Вардар во Јуниор лигата

Триумфи за дамите на Делчево и РК Драчево Вардар во Јуниор лигата

Денес се игра вториот натпреварувачки ден во Јуниор ракометната лига во 2020 година. Ова е прв викенд во пролетната полусезона кога се игра ракомет, кај дамите во генерација 2006/2007 се одигаа два меча.

Во првиот меч, РК Драчево како и вчера беше убедлив со тимот на РК Будимир. Девојките започнаа со почетни 1-1, по што драчевки успеаа да се одлепат на 3-5, успевајќи да заминат со два позитива на одмор односно со 6-4. Тие имаа повеќе од играта во овој прв дел.

Во вториот дел за кратко драчевки отидоа на пет плус со добра игра поведоа со 10-5 на почетокот. потоа се беше рутина, Од минута во минута доминираа и успеаа да победат со шест позитива односно со 14-8. Ова е втора победа над истиот ривал за два дена.

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Во вториот женски дуел, РК Делчево го совлада тимот на РК Кале од Кичево. Тие победија со седум плус, односно со 20-13 на ова средба. Мечот започна со дузина реми резултати, 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6 и на крајот беше 7-7. Тимот од источниот дел на Македонија успеа да погоди два пати и на одмор замина со 9-7.

Во вториот дел девојките на Горан Велков преземаа инцијатива, поведоа со 16-10 и најавивај победа на оваа средба. Од минута во минута доминираа и успеаа да ја задржат предноста која и додатно ја зголемија. Тие победија со 20-13.