Saturday ,04 December 2021
Последни:
Home > Uncategorized > ЖРК Вардар, листа на стрелци и на голмански интервенции оваа есен
ЖРК Вардар, листа на стрелци и на голмански интервенции оваа есен

ЖРК Вардар, листа на стрелци и на голмански интервенции оваа есен

ЖРК Вардар на позицијата број три „зимува“ во женската Супер лига, на сила е паузата помеѓу есенскиот и пролетниот дел. Во продолжение ви ја носиме листата на стрелци и листата на голмански одбрани за ова есен.

Кај стрелците, Седлоска го задржа врвот на листата на стрели во црвено-црниот табор, таа од почетокот на сезоната па навака постојано е лидер на стрелците.  Николиќ како одминуваа колата откако ја залечи повредата успеа да се искачи на втората позиција, Трпевска која во воведните пет кола имаше 11 гола успеа да впише 29.погодока на 7.меча успеа да дојде на третата позиција. Во топ-5 се и Ѓорѓиевска и Божиновска. Вака изгледа листата на стрелци по есенскиот дел:

76904022_10215742187089858_4672508794062766080_o

ТОП-5

1.Седлоска Андреа 71 гол

2.Милица Николиќ 42 гола

3.Ивона Трпевска 40 гола

4. Стефанија Ѓорѓиевска 33 гола

5. Ана Марија Божиновска 30 гола

77058379_10215742192049982_8825613449124904960_o

6.Диневска Бојана  29 гола

7. Сара Миновска 26 гола

8/9. Ива Јаковчевска  и Марија Галевска 21 гол

10. Ивана Џатевска 20 гола

11. Катерина Дамјановска 18 гола

12. Ана Марија Коларовска 16 гола

13. Теодора Стаменкова 12 гола

14. Костовиќ Ангела 11 гола

15. Марија Гоцевска 8 гола

16. Ангела Гроздановска 7 гола

17. Јана Паковска 5 гола

18.Васевска Златица 2 гола

19. Кети Ангеловска -без настап

 Голманите на Вардар имаат   на овие дуели впишано 167  одбрани. Тие имаат во просек двоцифрен ефект по одигран дуел.  Девојките на Александар Царчев бранат речиси 14.удара на еден дуел, поточно во  просек имаат 13,92 по одигран меч. На оваа листа  Грујовска е во блага предност на врвот  вкупните одбрани оваа есен, колешките ја следат во чекор.

a10

1. Симона Грујовска 57 одбрани

2. Јована Трајкоска 56 одбрани

3. Илиќ Андреа 54 одбрани 

391